Česko zabírá první příčky tabulky v celosvětové tabulce konzumace piva. Ale i Čechům se může stát, že pivo nedopili. V takovém případě ho ale nemusíte vylévat.

Zvětralé pivo dobře poslouží jako přírodní hnojivo na růže a muškáty, účinná past na slimáky a komáry nebo čistič zahradního nářadí.

Pivo si nespojujte jen s hospodou a kocovinou, obsahuje totiž spoustu vitamínů a minerálů. Ve složení najdete například draslík, hořčík, sodík, chloridy a fosfor. Nezanedbatelný je také obsah vitamínu B chránící imunitní systém. Životabudičem je pivo nejen pro vás, ale stejně tak i pro rostliny.

Pivo pro vaši zahradu

Že pivo obsahuje kvasinky, to je obecně známá věc. Víte ale také, že díky kvasinkám se do půdy dostane potřebné množství draslíku a dusíku. To ocení především malé sazenice, které potřebují energii pro rychlý růst a odolnost proti škůdcům. Zalévejte rostliny od června pivním hnojivem. Rostliny vyživují cukry, které podpoří množení užitečných mikroorganismů v půdě. Květy růží a muškátů budou s pivním hnojivem bohatší a zářivější.

I trávě pivo prospěje. Pokud se na vašem trávníku objeví hnědé skvrny suché trávy nebo tráva neroste tak, jak by měla, zkuste to napravit pivem. Nalijte pivo do rozprašovače a nastříkejte jím postižená místa a pak ho zalijte. Pivo trávník vyživí a taky pomůže zlikvidovat všechny plísňové choroby i škůdce.

Pivo je výborná přísada do zahradního kompostu, díky obsaženým živinám, které zvyšují kvalitu kompostu. Pivo také zvyšuje rychlost zrání kompostu, což urychluje rozpad jednotlivých složek na kompostové hromady.

Pivo je skvělá past na otravné škůdce

Letní posezení značně narušuje dotěrný hmyz. Ať už jde o mouchy, komáry, vosy nebo octomilky i s nimi si díky pivu poradíte. Na stůl nebo někde poblíž, kde sedíte, dejte nádobku s trochou piva. Neprodyšně ji překryjte potravinovou fólií nebo alobalem a pak do fólie udělejte několik otvorů vidličkou nebo nožem. Hmyz, přilákán vůní piva, vleze dovnitř, ale už se nedostane ven. Na komáry nejlépe funguje, když smícháte pivo a ústní vodu v poměru jedna ku jedné

Slimák (Foto: Shutterstock.com)
Slimák (Foto: Shutterstock.com)

Pivo je velkým lákadlem pro některé zahradní škůdce, zvláště slimáky, které přitahuje stejně jako můry světlo. Večer zahrabejte do země blízko rostlin, které potřebujete ochránit, nádobu s pivem. Můžete použít plastový kelímek nebo spodek plastové lahve. Umístěte ji tak, aby kelímek nebyl v úrovni půdy, ale kousek přečníval, protože jinak by do něj napadali i užiteční živočichové. Do zhruba poloviny nádobky naplňte zteplalým pivem a ráno past zkontrolujte.

Je velmi pravděpodobné, že najdete spoustu utopených slimáků. Slimáci sklouznou a spadnou do sklenice. Pasti je třeba často kontrolovat, v době nejsilnějších nájezdů slimáků denně. Vyměňte staré pivo, když se jimi naplní.

Jak je vidno, pivo je všestranný nápoj, a ne nadarmo se mu říká tekuté zlato. A protože se jedná o náš národní nápoj a jistě se vám tyto rady budou hodit, chceme na vás apelovat, abyste své pivo dopíjeli.