Skleník je jistě základní zahradní stavbou, kterou musíme postavit, rozhodneme-li se pěstovat plodiny potřebující ke svému vývoji speciální klimatické podmínky. Jak ale správně poskládat všechny části skleněné, popřípadě plastové, skládačky? Na první pohled může vyrobení skleníku vypadat jako neřešitelný problém, ale pokud budeme postupovat podle popisu v článku, tak nám bude skleník za chvíli doplňovat zahradu a my se můžeme v klidu pustit do zahradničení.

Ideální dobou pro stavbu skleníku je začátek sezóny, abychom ho mohli využít okamžitě.

Velikost skleníku

Na výšku by měl mít skleník alespoň dva metry, abychom si v něm neničili záda a nemuseli se ve skleníku ohýbat. Velikost skleníku jako takového záleží na velikosti rodiny (čím více členů rodiny, tím více jedlíků vypěstovaných plodin) a také na tom, co v něm chceme pěstovat.

Zakotvení a základy

Prvním krokem je správné zakotvení skleníku. Některé skleníky do země zakotvíme pomocí čtyř kotev v rozích (čtyři jámy zaplněné betonem), jiné zase musíme vybudovat na betonové či zděné podezdívce. Základy skleníku začneme budovat až po jeho zakoupení, aby nám seděly všechny rozměry.

Podezdívka

Betonové základy musíme zabudovat v hloubce osmdesát centimetrů, což je nezámrzná hloubka. Výška základu skleníku, která bude čnít nad zemí, bývá uvedena v dokumentech popisujících, jak skleník postavit. Účelný je i betonový základ, kdy pak do stavby dovezeme zeminu, tím zabráníme pronikání hlodavců k rostlinám, jedná se však o dosti nákladné řešení. Další možností, která naši peněženku zatíží méně, je položení takzvané geotextilie, na kterou navezeme štěrk a až na ten dopravíme zeminu. Samozřejmě můžeme také skleník vydláždit.

Důležité je vše správně měřit, aby se nám nestalo, že se nám skleník nepodaří postavit. Základy vybetonujeme buďto klasickým způsobem pomocí dřevěného bednění, nebo vylijeme základovou spáru, beton necháme ztvrdnout a poté umisťujeme přinejmenším jednu linii tvárnic ztraceného bednění.

Nevyhnutelné je také vyztužování ocelovými tyčemi – jak ve spáře (horizontálně), tak vertikálně pro zesílení ztraceného bednění. Vrchní pole základů, na kterém bude skleník stát, musí být absolutně vodorovné a zahlazené. Jakékoliv hrboly mohou v budoucnu zapříčinit protínání skel a následně vést k jejich prasknutí. Budeme-li si přát, abychom měli ve skleníku přívod na vodu a elektřinu, musíme jej zajistit ještě před tím, než dojde k betonáži základů.

Kotvy

Lehké skleníky, které jsou vyplněné nikoliv sklem, ale polykarbonátem, můžeme zakotvit pomocí kotev, ty by měly být součástí dodávky. Kotvy zabodneme do země do hloubky přibližně šedesát centimetrů. Kotvy nám totiž zajistí, že nám skleník neodnese ani pořádný vítr.

Stavba skleníku

Správné pořadí kroků montáže skleníku najdeme v každé příručce dodávané společně se skleníkem. Před výstavbou můžeme provést zevní modifikaci kovových jednotek. V dodávce skleníku obvykle jsou i nátěrové látky – základová barva vyleptávající na vnějšku kovu detailní póry, díky kterým se pak snadno přichytí krycí barva.

Skleník upevňujeme šrouby k základům až potom, co je jeho stavba úplně usazená a veškeré slučovací složky utažené. Až následujícím krokem se usazují výplně. Skleněné výplně se umísťují zhrublou stranou směrem ven a hladkou stranou dovnitř.

Při stavbě skleníku nám také může pomoci, že jsme skleník viděli již stát třeba v obchodě. Po sestavení zkontrolujeme ještě pohyblivé části skleníku, a tím jsou myšleny dveře a okna.

Výztuhy

Výztuhy skleníku mají podstatný účinek na kompletní pevnost konstrukce, která se potom kvalitněji brání vůči klimatickým podmínkám.

Hotový skleník

Pokud se Vám nechce skleník vyrábět, tak se podívejte na již hotové skleníky a pařeniště

Skleník zvládne postavit každý

Existuje několik typů skleníků a podle toho, jaký si zvolíme, musíme vybrat druh zakotvení. Těžké skleníky se skleněnou výplní je nutné zabetonovat. Naopak ty lehké s polykarbonátovou výplní stačí jen zakotvit pomocí čtyř kotev. Každý skleník by měl dosahovat výšky minimálně dva metry, aby se v něm člověk nemusel hrbit. Při znalosti těchto základních informací by pro nás již neměla být potíž skleník vyrobit.

Často se ptáte

1️⃣ Jak uspořádat skleník?

Pro maximální využití prostoru ve tvaru obdélníku postavte záhony do tvaru U, aby kopírovaly dvě delší strany a jednu kratší, která je proti vchodu do skleníku. Prostředkem povede „slepá ulička“ a vy budete mít pohodlný přístup ke všem rostlinám.

2️⃣ Jak vytápět skleník?

Pokud chcete skleník využívat i přes zimu, je třeba ho napojit na vytápění. A to na elektřinu, plyn nebo fotovoltaiku. Elektřina je sice nejdostupnější, ale náklady na provoz jsou nejvyšší. Plynové bomby vyžadují pravidelnou revizi a větrání. Solární panely jsou zpočátku finančně nejnáročnější, ale poté jsou již téměř bezúdržbové s dalšími náklady téměř na nule.

3️⃣ Jak zastínit skleník?

Přehřátý skleník je živnou půdou pro plísně a nemoci rostlin. Díky zatmavovacím fóliím nebo zástěnám na kolejnicích udržíte uvnitř příjemnou teplotu. Představují však již vyšší investici a nejde je nainstalovat na každý tvar a rozměr skleníku.