Zkušení zahrádkáři určitě vědí, že zazimování zahrady je číslo jedna na pořadí dne. Kdybychom nezazimovali, tak by nám naše rostliny nevydržely, a to mi nechceme. Ochrana je velice důležitá, a tak bychom si měly připomenout, jak a které rostliny se zazimovávají. Podobá se vaše zahrada jako řecké nebo italské díky exotickým rostlinám? Ale nevíte, jak je zazimovat? I na tuhle otázku vám v tomto článku odpovíme.

Jaké rostliny je třeba zazimovat?

Zazimování je proces, který zná každý zahrádkář. Je ale důležité vědět, jaké rostliny zazimování potřebují, pojďme se na pár z nich společně podívat!

Květinové záhony

V prvé řadě ostříhejte odkvetlé trsy trvalek. Jestliže vaše rostliny trpí nemocemi, použijte ochranný postřik. Ze záhonů odstraňte plevel a jemně půdu prokypřete. Rostliny zalijte a na květinový záhon nahrňte suché listí, které rostliny ochrání a též je izolují.

Trávník

Spadaní listí, kůru či spadané větvičky z trávníku odstraňte. Koncem října na trávník aplikujte speciální hnojivo, které napomůže k tomu, aby trávník lépe přezimoval.

Dřeviny

V případě, že je slunečno, zalévejte vysázené dřeviny, a to především vždy zelené keře či jehličnany. Méně odolnější druhy obalte rákosovými rohožemi, netkanou textilií či jutovinou tak, aby jejich vrchní část trčela. Nižší porosty keřů chraňte před zimou nahrnutím suchého listí a zakrytím větvičkami z jehličnanů.

Růže

Pokud růže trpí nemocemi, postříkejte je ochranným postřikem. V malém měřítku můžete zkrátit výhonky keříkových růží, ale s větším řezem raději počkejte na jaro. V prvé řadě důkladně přihrňte zeminu. Použijte zahradnický substrát. Popínavé růže můžete obalit například chvojím.

Zazimování exotických rostlin

Před „zimním spánkem rostlin „zkontrolujte, zda jsou v pořádku a odstraňte uschlé či nemocné listy a květy. Až budete mít první fázi za sebou, nastává fáze vybírání místa na přezimování. V místě nesmí být zima a také průvan. Správným zazimováním zajistíte množství květů a plodů v následující sezoně. Rostlinám snižte intenzitu světla a teplotu. Pokud stále vybíráte místo k přezimování, tak vhodným stanovištěm je nevytápěná zimní zahrada, světlá chodba či schodiště.

Přezimování citrusů

Citrusy patří k obtížnějším druhům k přezimování. Vyžadují chladnější místnost (5 až 12 stupňů) s dostatkem světla. Zálivku ve velkém množství omezte a nehnojte. Postupně citrusy přivykáte na konci zimy a na začátku jara na vyšší venkovní teploty. Stejně tak je na zimu třeba ukrýt do chladnější místnosti oleandry, venku by nepřežily.

Přezimování oleandrů

Zimoviště potřebuje oleandr dostatečně prostorné, rozrůstá do úctyhodných rozměrů. V domovině oleandrů klesají v zimě teploty pod 2 až 8 stupňů a krátkodobě oleandry snesou i teploty do -7 stupňů. Mráz nejčastěji poškodí mladé výhony, které odumřou a na jaře oleandr obrazí ze staršího dřeva, případně vytvoří nové výhony z kořenů. Ovšem na našem území je třeba oleandry zazimovat v místnosti o teplotách 2 až 12 stupňů (citlivějším druhům nevyhovují teploty pod 8 stupňů).

Oleandry (Foto: Elements.envato.com)
Oleandry (Foto: Elements.envato.com)

Vhodný je například světlý sklep, nevytápěná zimní zahrada, chladnější chodba. Za nedostatku světla oleandr ztratí listy, ale na jaře se opět zazelená. V zimě omezte zálivku a nehnojíme, zalévejte vždy až mírně proschlý substrát a v misce nesmí zůstávat voda. Pokud byste oleandr drželi v místnosti s vyšší teplotou, projeví se to v další sezóně chudším kvetením. Na zahradu oleandr přemístíte až po ledových mužích, přičemž rostlinu přivykáme na nové podmínky pozvolna. Nejlepší je postupně prodlužovat její pobyt venku, ale vzhledem k hmotnosti nádob s oleandry jde o velmi namáhavé řešení.

Přezimování fíkovníků

V případě, že fíkovníku opadají v zimě listy, nebojte se, je to zcela normální. Fíkovníky v zimě někdy zalévejte, uschlý substrát jim ale nevyhovuje. Špatná je přebytečná voda, a tak ji vylijte. Poté rostliny přeneste na jaře ven, jakmile začnou rašit.

V teplých oblastech lze fíkovníky i u nás pěstovat ve volné půdě. Musíte ale vybrat chráněné stanoviště, kam nefoukne mrazivý vítr. Některé odrůdy fíkovníků však dokonce vydrží mrazy až -15 stupňů. V každém případě ale fíkovník v mobilní nádobě, pokud jej chcete nechat venku, ochraňte tepelnou izolací mobilní nádoby a přihrnutím substrátu. Ve volných záhonech přihrňte substrát, listí, či jakoukoli jinou mulč a celou rostlinu zabalíme do juty či papíru. Rostliny dokonce přežijí zmrznutí celé nadzemní části a na jaře pak z kořenů vyraší nové výhony.

Přezimování palmy

Palmy bez potíží přezimují pod širým nebem. Jen vyberte místo nasměrované na jih, kam svítí nadmíru světla. Na podzim jen nahrňte okolo kmínků vrstvu listí. Kdyby přišel mráz větší, než daná palma snese, je třeba kmen zabalit do jutoviny a olistěnou část rostliny do netkané textilie.

Ať na jaře zahrada krásně kvete

Pro někoho je zahrada dítětem. Staráte o ni a dáváte ji potřebné živiny či úpravy, aby se měla hezky k světu. Přezimování je pro rostliny velmi důležité, a tak vám držím palce, ať příští sezona je stejně vydařená, jako například ta minulá.