Máme-li zdravotní komplikace, podívejme se, zda nám od nich nepomůže citronová tráva. Citronová tráva je zcela jedinečná rostlina, která nás zbaví četných potíží a není žádným problémem si ji vypěstovat doma.

Citronová tráva má několik možných jiných pojmenování. Alternativním názvem je voňatka citronová nebo také citronela, popřípadě vousatka.

Vzhled citronové trávy

Na první pohled vypadá voňatka citronová jako obyčejná tráva, avšak chutí a vůní, jak už napovídá název, připomíná citron či limetku.

Citronová tráva je docela statná rostlina, která tvoří trsy tenkých a poměrně dlouhých šedozelených listů, ty dosahují až výšky sto padesát centimetrů.

Původ citronové trávy

Citronela pochází z jihovýchodní Asie. Pěstuje se však na různých místech světa, a to například v Africe, Americe, a dokonce i v Austrálii.

Léčivé účinky citronové trávy

Voňatka citronová obsahuje množství vonných silic, které právě způsobují její typickou aromatickou vůni.

Citronová tráva působí proti různým zdravotním problémům a má mnoho léčebných účinků, proto se také hojně využívá jako léčivá bylina, namátkou můžeme zmínit třeba tyto pozitiva užívání citronely:

  • má antibakteriální účinky
  • má protizánětlivé účinky
  • pomáhá uvolnit organismus - podporuje nervový systém a odplavuje stres a psychickou únavu
  • pomáhá při problémech s trávením, a to s bolestí břicha, s nadýmáním, se zvracením, s průjmy a s mnoha dalšími trávicími potížemi
  • zabraňuje množení plísní a virů v těle
  • pomáhá při revmatických bolestech
  • snižuje příznaky chřipky, nachlazení, zmírňuje kašel, horečku a bolesti v krku

Použití citronové trávy

Na přípravu pokrmu využíváme hlavně stonky čerstvé, a to ty jeho nejměkčí části. Nakrájené nebo roztlučené stonky přidáváme jak do teplých, tak i do studených jídel. Obzvláště chutná je citronová tráva v polévce, přidáním citronely zvýrazníme intenzivní chuť polévky a také bude naše jídlo originálnější.

Čerstvá citronová tráva se nejlépe uchovává v mikrotenovém sáčku v ledničce, ale můžeme ji i zamrazit. Sušenou citronelu pak skladujeme v plátěném nebo papírovém sáčku na suchém místě.

V zemi svého původu, tedy v jihovýchodní Asii, se voňavka citronová používá jako skvělé koření nahrazující ostrou chuť chilli papriček. Citronela také zdůrazňuje chuť máty a dodává "grády" polévkám z kokosového mléka.

Výborně dochutit pomocí citronely můžeme jídla z rýže, z mořských plodů, drůbeže a ryb. Luxusní spojení vznikne, když citronovou trávu zkombinujeme s česnekem, paprikou a koriandrem.

Nemusíme se bát přidat čerstvou voňavku citronovou do zeleninových salátů. Sušená citronela se zase přidává do čajových směsí, hlavně podtrhuje chuť čaje zeleného.

Forma užívání

V lidové medicíně se nejčastěji citronová tráva užívá ve formě výluhu nebo nálevu. Ale můžeme si také přichystat i voňavou koupel právě z citronové trávy. Nyní se pojďme podívat na to, jak si připravit domácí čaj z voňatky citronové či relaxační koupel.

Uzdravující čaj z citronely

K přípravě čaje budeme potřebovat opravdu málo ingrediencí. Bohatě postačují celkem dvě přísady, a to jedna lžička sušené citronové trávy a zhruba čtvrt litru vody.

Sušenou citronovou trávu zalijeme vodou o teplotě asi devadesát stupňů Celsia. Hrneček si zakryjeme a necháme vylouhovat přibližně čtyři až šest minut. Poté scedíme a můžeme pít. Nálev necháme trošku vychladnout a vlažný jej pijeme třikrát denně.

V době těhotenství a kojení by ženy ale tento čaj pít neměly.

Voňavá koupel s citronelou

Příprava citronelové koupele je opravdu jednoduchá. Stačí, když vložíme do plátěného pytlíku zhruba třicet gramů drcených stonků citronové trávy. Sáček po naplnění zavážeme a vložíme jej do připravené horké lázně. Po chvíli ucítíme, jak citronela provoněla celý byt, což nám krásně uvolní mysl a přinese úlevu jak duši, tak i tělu.

Pěstování citronové trávy

I doma není těžké si citronovou trávu vypěstovat. Postačuje, když budeme vědět několik základních informací a budeme se jich držet:

  • Semena potřebují k vyklíčení deset až dvacet dní při teplotě dvacet až dvacet dva stupňů Celsia.
  • Citronovou trávu pěstujeme v květináči, popřípadě větší nádobě. Jedna dospělá rostlina potřebuje ke svému růstu nádobu o průměru dvacet pět centimetrů a dobře propustnou hlinitopísčitou zeminu.
  • Citronová tráva miluje slunce a teplo, asi protože nedokáže odolávat mrazu. Je proto vhodné umístit květináč s voňatkou citronovou v bytě na parapet, který je směrem na jih.
  • Zalévat musíme citronelu vydatně, ale nemůžeme to zase přehánět. Citronová tráva nesnáší přemokření. Dobrá rada tedy zní, zalévejme citronelu až když půda vyschne.
  • Citronová tráva dokáže i přezimovat, ale jen při teplotě deset stupňů Celsia při omezené zálivce a uchovávat se musí na chladném a světlém místě.

Voňatka citronová není žádná obyčejná tráva

Všichni víme, že první dojem klame. To si pamatujme i v případě, kdy se poprvé setkáme s citronovou trávou. Na první pohled totiž vypadá jako normální tráva, ale opak je pravdou, citronová tráva není obyčejná, má mnoho pozitivních účinků jak na naše tělo, tak i duši. Pro svou specifickou chuť a vůni je oblíbená hlavně u těch, kteří mají rádi výraznou chuť jídla.