Pokud máte zahrádku, zřejmě víte, že bývá opravdu složité uchránit svoji zeleninu před škůdci. Ať už to jsou slimáci, mšice nebo třeba mravenci, boj je takřka nekonečný. Máme pro vás jednoduchý návod, se kterým můžete dát okousané zelenině sbohem!

Druhy škůdců na zahradě

Existuje celá řada škůdců, kteří mohou škodit na listech, kůře nebo kořenech rostlin. Pomocí našeho článku snadněji rozpoznáte, který z nich škodí zrovna na vaší zahrádce.

Mšice a ploštice

Mšice a ploštice jsou drobní hmyzí škůdci, kteří se živí šťávami z rostlin. Na zahrádce jsou rozhodně nevítaní stejně jako například v městském parku.

Podle čeho jejich přítomnost poznáte?

  • Zakroucení a deformace rostlin: Mšice a ploštice sají šťávu z mladých listů a stonků rostlin. To může vést k deformaci a zakroucení rostlin v průběhu jejich růstu.
  • Omezení růstu rostlin: Pokud mšice napadají rostliny v brzké fázi růstu, mohou způsobit vážné poškození rostlin.
  • Šíření chorob: Mšice a ploštice mohou šířit choroby mezi rostlinami, protože při saní šťávy přenášejí viry a bakterie z jedné rostliny na druhou.

Slimáci

Slimáci patří do rodu plžů, kteří se živí zejména nadzemní částí rostliny. Mohou být velkým problémem nejen na zahrádce, a to zejména v období vlhkého počasí. Zajímavostí je, že jeden slimák dokáže přes noc sežrat potravu, která váží asi čtvrtinu jeho tělesné hmotnosti. Škodit mohou několika způsoby:

  • Ožírání rostlin: Živí se rostlinami, přičemž často nechávají jen holou žilnatinu listů.
  • Šíření chorob: Mohou přenášet bakterie a viry.
  • Znečištění: Produkují velké množství slizu, což znečišťuje okolí napadených rostlin.

Proti slimákům lze bojovat různými způsoby. Osvědčené jsou například různé zábrany a bariéry jako vyvýšené záhony nebo použití přírodních repelentů – používá se mletý kávový odpad, skořápky od vajec nebo sláma. Lze také použít chemické pesticidy.

Mravenci

Mravenci mohou mít na zahrádku vliv pozitivní, bohužel ale i negativní. Některé druhy mravenců jsou užitečné, protože pomáhají při rozkladu organických materiálů a chrání rostliny před škůdci. Nicméně pokud je na zahrádce mravenců příliš mnoho, mohou způsobit následující škody:

  • Poškození rostlin: Některé druhy mravenců žijí v symbióze s mšicemi a nechávají je živit se na rostlinách, které tím mohou oslabit nebo dokonce usmrtit.
  • Přemnožení: Když se mravenci přemnoží, mohou způsobit problémy s narušováním půdy a poškozením kořenů rostlin.
  • Mraveniště: Ta mohou být pro zahradníky nepříjemná – zejména pokud se nacházejí v blízkosti cest a chodníků.

Pokud jsou mravenci příliš agresivní, mohou znepříjemňovat život vám i vašim domácím mazlíčkům.

Proti mravencům lze bojovat různými postupy. Jedním způsobem je odstranění potravních zdrojů, jako jsou kousky jídla a sladkosti, které je mohou přitahovat. Dalším řešením je použití repelentů, účinná je například kyselina boritá. Mezi přírodní prostředky, které odpudí mravence, patří mátový olej nebo citronová šťáva.

Chemické přípravky proti škůdcům na rostlinách

Existuje mnoho různých přípravků proti škůdcům na rostlinách. Většinou se jedná o chemické přípravky, které mohou mít negativní vliv na životní prostředí. Někdy však přírodní cesta nepomůže, a tedy je užitečné orientovat se i v chemickém způsobu ochrany naší zahrady.

  • Insekticidy jsou chemické přípravky, které zabíjejí hmyz. Mnoho insekticidů je velmi účinných, ale mohou mít negativní dopad na životní prostředí. Mezi nejpoužívanější patří například insekticidy Fast a Canna Cure.
  • Akaricidy zabíjejí roztoče. Tyto přípravky se používají především na ovocných stromech a keřích, ale i na zelenině.
  • Fungicidy zabíjejí houby, používají se na ochranu rostlin před různými chorobami, jako je plíseň, padlí a další houbové infekce.
  • Herbicidy potlačují růst plevelů nebo je přímo ničí. Tyto přípravky se používají k udržení trávníku, zahrady nebo polí.
  • Repelenty jsou chemické nebo přírodní přípravky, které škůdce od rostlin odpuzují. Jsou obvykle používány k ochraně rostlin proti méně škodlivým škůdcům, jako jsou mravenci, slimáci a další.

Přírodní přípravky na ochranu zahrady před škůdci

Pokud se chcete vyhnout nežádoucím účinkům, které u většiny chemických přípravků nastávají, sáhněte po preparátu, jehož složení je co nejvíce přírodní. Připravili jsme pro vás seznam těch nejúčinnějších:

  • Olejové kaly: Tento přípravek obsahuje mikroskopické organismy, které požívají škůdce, jako jsou mšice, puklice a třásněnky. Tyto mikroorganismy se aplikují na rostliny v podobě tekutiny a pomáhají přirozeně kontrolovat škůdce.
  • Křemelina (diatomová zemina): Tento přípravek se skládá z mikroskopických fosilních pozůstatků řas, které mají ostré hrany a způsobují, že škůdci, jako jsou slimáci a mšice, umírají v důsledku dehydratace.
  • Přírodní repelenty: Existuje mnoho rostlin, které mají přirozené repelentní vlastnosti proti škůdcům. Například máta, levandule, neem, eukalyptus a cibule mají výborné repelentní účinky. Rostliny s repelentními vlastnostmi lze vysazovat v blízkosti zeleniny, kterou je třeba chránit.
  • Pyrethrin: Tento přípravek se vyrábí ze sušených květů kopretiny (Chrysanthemum cinerariifolium). Je považován za jeden z nejbezpečnějších pesticidů na trhu. Je velmi účinný při hubení mnoha škůdců, jako jsou mšice, moli a třásněnky.

Je důležité si uvědomit, že přírodní prostředky na ochranu zahrady před škůdci mohou být méně účinné než chemické přípravky a mnohdy je třeba opakované aplikace.

Rostliny, které přirozeně odpuzují škůdce

Je mnoho rostlin, které mají repelentní vlastnosti a pomohou vám udržet zahradu chráněnou před okusováním škůdců. Mezi ty nejúčinnější patří:

Máta

Máta má silnou vůni a obsahuje esenciální oleje, které odrazují mšice, třásněnky a jiné škůdce. Můžete ji vysadit v blízkosti rostlin, kterým hrozí napadení mšicemi.

Eukalyptus

Eukalyptus svou silnou vůní odpuzuje mšice, třásněnky, můry a další škůdce. Hodí se pro vysazení v blízkosti rostlin, které jsou náchylné k napadení molicemi.

Cibule

Cibule obsahuje látky, které odrazují mšice, slimáky a třásněnky. Stejně jako mátu ji můžete vysázet v blízkosti rostlin, které jsou náchylné k napadení mšicemi.

Levandule

Esenciální oleje obsažené v levanduli odpuzují mšice, slimáky a třásněnky.

Kopr

Kopr obsahuje spoustu aromatických látek, které slimákům opravdu „nevoní“. Stačí na zahradě vysadit pár rostlin kopru a o svou úrodu zeleniny se už nemusíte bát.

6 tipů, jak bojovat se slimáky

Na závěr pro vás máme pár užitečných rad, které vám pomohou v boji proti slimákům.

Pivo – past na slimáky

Na okraj záhonku do stínu umístíme nízkou plastovou nádobu s pivem. Proti dešti je dobré nádobu zakrýt, například střešní taškou. Jednou týdně slimáky odstraníme a pivo vyměníme.

Sázení bylin

Využít lze i bylinky, které škůdce odpuzují – fenykl, tymián, měsíček, šalvěj, pažitka, česnek a petržel. Lze zkusit i nasekané či rozdrcené rostliny jako kapradí, vratič, řebříček a zerav (túje), kterými obsypeme záhony. Další možností je rozmělnit chilli papričky do konve s vodou a zalít okolí záhonů – slimáci se pokropeným místům vyhnou.

Prevence

Nedoporučujeme používat zelené hnojení a mulčování rostlin, zato důkladně a hlavně včas likvidovat plevele a rostlinné zbytky. Půdu ryjeme do hloubky, udržujeme ji bez hrud a pravidelně ji uhrabáváme. Porosty udržujeme světlé a vzdušné, odstraňujeme kameny. Doporučujeme nenechávat na zemi spadané listí a nevyhánět ze zahrádky ježky.

Lógr z kávy

Posloužit může i lógr z kávy. Je vhodný do kompostu, ale můžeme jím i obsypat rostliny.

Kvásek a vápno

Další babskou radou je rozmístění hlubších misek s řídkým kváskem, který slimáky přitahuje. K večeru se začnou stahovat k miskám, někteří se utopí a ostatní stačí posbírat a zlikvidovat.

Likvidace vajíček slimáků

Na podzim při rytí zeminy zřejmě narazíte na cosi sněhově bílého – kuličky o průměru cca tří milimetrů. Jedná se o nakladená vajíčka slimáků. Bývá jich tak okolo 30 na jednom místě a stojí za to se ohnout, sesbírat a zničit. Čím více se vám jich podaří na podzim odstranit, tím snazší boj se slimáky vás na jaře čeká.

Boj proti škůdcům není snadný

Ochránit úrodu zeleniny je občas těžký úkol, ale pokud dodržíte rady, které jsme pro vás připravili, určitě budete v boji úspěšní. Důležité je myslet na to, že používání chemických prostředků může mít negativní vliv nejen na vaši zahrádku, ale i životní prostředí. Doporučujeme tedy nejprve vyzkoušet nějakou z přírodních alternativ.