Kvalitní životopis je prvním krokem na cestě k získání plnohodnotné práci, která nás bude opravdu bavit. Jedná se o dokument, kterým máme možnost oslnit svého budoucího zaměstnavatele, ten poté bude po přečtení našeho CV chtít ve svém týmu zrovna nás. Nevíte ale, jak jej správně napsat a co rozhodně v životopisu neuvádět? Pak je tento článek s radami určen právě vám.
Kreativita
CV (curriculum vitae) napsané ve Wordu písmem Times New Roman je na první pohled sázka na jistotu, ale životopisů napsaných v tomto programu a tímto fontem (stylem písma) dostávají zaměstnavatelé nepřeberné množství. To pro vás však znamená, že se v hromadě CV to vaše ztratí. Je proto vhodné využít své kreativity a svůj životopis zpracovat originálnějším způsobem.
Fotka
To, zda do životopisu vložit fotografii, je dodnes nejdiskutovanějším tématem. Převládá ovšem názor, že životopisy s fotografií jsou vhodnější a zaměstnavatelé si tyto CV vybírají častěji a upřednostňují je, zájemci o místo s fotkou v životopise pak postupují mnohdy do dalšího kola. Musíme však zvolit fotografii, která nás skvěle reprezentuje, nikoliv selfie nebo fotku z dovolené.
Pravda
Pokaždé je nutné, aby žadatelé v životopise uváděli veškeré informace pravdivě a nic důležitého nezatajovali. Lži většinou vyplynou na povrch hned na prvním osobním setkání a mohli bychom se pak zbytečně dostat do úzkých a to by pro nás byla dost nepříjemná situace. Vždy raději sdělujme vše upřímně.
Obsah
Pojďme se podívat na to, co musí obsahovat životopis.
Nutné osobní informace
V životopise předkládáme tyto potřebné informace hned v úvodu:
- jméno a příjmení
- datum narození
- státní příslušnost
- trvalé bydliště
- telefon
Vzdělání a pracovní zkušenosti
Historii vzdělání a pracovní posty vždy uvádíme od současného k předchozímu. Nikdy do životopisu nepíšeme absolvování základní školy. U vzdělání pokaždé zmíníme vystudovaný obor a u práce, jaké kompetence jsme nabyli.
Kurzy a školení
Za zmínku stojí i kurzy a školení, které by mohly mít spojitost s pozicí, o kterou se ucházíme.
Další dovednosti
Do CV udáváme i své další dovednosti, jako jsou například jazykové znalosti, řidičský průkaz nebo počítačové zkušenosti.
Zájmy
Můžeme do životopisu poznamenat v krátkosti také své zájmy, které korespondují s obsazovanou pracovní pozicí.
Reference
Na závěr životopisu lze uvést i někoho, kdo může zhodnotit vaše pracovní výkony. Musíme napsat také kontaktní údaje pověřené osoby, té se ale předem zeptáme, zda s uvedením osobních údajů souhlasí.
Představení se
V CV vždy věnujeme jeden odstavec představení sám sebe, v tomto odstavci se popíšeme také kreativně, abychom zaměstnavatele ihned okouzlili.
Životopis musí být přehledný a strukturovaný, to znamená, že informace zaznamenáváme do listiny v bodech.
Motivační dopis
Rozhodně velkým plusem je, pokud k životopisu přiložíme i takzvaný motivační dopis. V něm se nejlépe představíme a uvedeme, proč se domníváme, že jsme vhodnými kandidáty na tu či onu pracovní pozici. Některé firmy motivační dopis požadují jako povinný dokument.
Pravopis
Pravopis si musíme několikrát zkontrolovat a klidně požádat o kontrolu i někoho dalšího, aby se v CV nenašla sebemenší chybička. Zaměstnavatelé na toto mají ostříží zrak a drobná chybka by vám mohla zajistit ztrátu místa.
Kvalitní práce vyžaduje čas
Snažíme-li se sehnat si kvalitní pracovní pozici, tak by naše první myšlenky měly směřovat k životopisu. Spousta lidí se domnívá, že sepsání CV je něco triviálního a pak udělají v tomto dokumentu spoustu zbytečných chyb. Aby k tomu nedocházelo, připravili jsme pro vás tento článek, který stručně shrnuje, jak by měl životopis vypadat.