Zhoubné nádory kůže jsou vůbec nejčastějším projevem rakoviny. Ročně je lékaři diagnostikují v Česku u 15 000 až 30 000 lidí.[1] Pozitivní zprávou je, že roste i počet zachycení melanomu v časných stadiích. Ukazuje to, jak důležitá je prevence, a tedy i návštěva dermatologa. Nemusíte se toho děsit. Samotné vyšetření trvá jen pár minut a není nijak fyzicky náročné nebo bolestivé.

Léto a dovolené jsou už za námi. Slunci se nedalo téměř vyhnout. Dejme si ruku na srdce: Mazali jsme se dostatečně? Odpověď bychom měli nechat na odbornících. Právě podzim a zima je vhodná na podstoupení vyšetření kožních znamének.

Jak vypadá začínající melanom?

Kůže je největší orgán lidského těla. Chrání nás před škodlivými jevy, a to se někdy může projevit. Nejčastěji lékaři diagnostikují druhy rakoviny, jako jsou melanom, bazaliom a spinaliom. Zhoubný melanom ročně v tuzemsku zabije podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky až 400 lidí. Ve třetině případů se melanom vyvíjí na podkladě již vrozených znamének, častěji se ale nádor vytvoří na zdravé kůži.[2]

Nová znaménka a další kožní útvary nemají obvykle hned zhoubný charakter. To se ale může změnit v průběhu času a působením vnějších vlivů. Je proto dobré pozorovat výraznější proměny.

Jak se léčí zhoubný melanom?

Klíčové je kompletní odstranění nádoru. Složitost takového zákroku je v závislosti na místě a velikosti melanomu nebo na věku pacienta. Léčba je zpravidla chirurgická, tedy že specialista odstraní nádor s dostatečným lemem zdravé kůže. Někdy lékař přistoupí na ozařování nebo chemoterapii.

Rizikové faktory

Tvorbu znamének včetně těch rizikových ovlivňují geny, stárnutí, hormonální onemocnění a především slunce.[3] Melanom se častěji objeví u lidí, kteří se v životě vícekrát spálili na slunci. Ne nadarmo se neustále opakují doporučení používat opalovací krémy a zakrývat si náchylnější části těla (hlavu, ramena, záda). Viníkem je především UVB záření.[4] Krátké UVB paprsky z většiny pohltí ozonová vrstva. Jsou ale místa se slabší vrstvou. Časté a intenzivní vystavování se tomuto typu záření může vést k poškození pigmentových buněk pokožky a narušení takzvaného opravného mechanismu. To pak vede ke změnám genetického materiálu, přednádorovým stavům a někdy i ke zhoubným kožním nádorům.

Pobyt na slunci má vždy svá rizika (Foto: Mdanderson)
Pobyt na slunci má vždy svá rizika (Foto: Mdanderson)

Honba za opálením je nebezpečná i pro návštěvníky solárií. Tato zařízení jsou každoročně zodpovědná za vznik 10 000 zhoubných melanomů u obyvatel Evropy, Spojených států a Austrálie.[5]

Jak poznám podezřelá znaménka?

Nic nenahradí odborného lékaře, můžeme si ale říct základy, jak identifikovat podezřelá znaménka.

Varování Ministerstva zdravotnictví

„Ačkoli se melanom objevuje více u žen než u mužů, tak muži na něj častěji umírají. Sebediagnostice totiž věnují mnohem méně pozornosti a méně si všímají varovných změn na pokožce.“

Masarykův onkologický ústav doporučuje návštěvu dermatologa, pokud se u vás objeví dva a více z níže uvedených příznaků.

Asymetrie

Představte si pomyslnou čáru, která kožní znaménko rozdělí. Když jsou obě strany víceméně symetrické, tak by to mělo být v pořádku. Zbystřete, pokud jedna polovina nebude odpovídat druhé.

Barevnost

Pravidelnost hledáme i u barev. Neproblematická znaménka mají po celé své délce jednotný barevný odstín. Střídání barev je už podezřelé.

Jasný příklad asymetrického znaménka s nepravidelnou barevností (Foto: Gettyimages)
Jasný příklad asymetrického znaménka s nepravidelnou barevností (Foto: Gettyimages)

Ohraničení

Věnujte větší pozornost znaménkům, která mají nepravidelná ohraničení, různě kostrbatá nebo zamlžená. Červený lem neznačí také nic dobrého.

Velikost

Na velikosti samozřejmě také záleží. Pokud máte znaménko s průměrem větším než 5 milimetrů, tak neváhejte s návštěvou odborníka.

Výška

Vyboulené znaménko poznáte velmi snadno. Tento příznak je rovněž podezřelý.

Příklad vystouplého znaménka (Foto: Ingimage)
Příklad vystouplého znaménka (Foto: Ingimage)

Nezvyklé projevy

Mezi podezřelé jevy se řadí bezpochyby krvácení nebo svědění.

Pokud jste našli něco podezřelého, tak nepanikařte. Nemusí to vůbec znamenat, že máte zhoubný nádor. Ale nenechejte nic náhodě. Zavolejte svému praktickému lékaři, nebo se rovnou objednejte k dermatologovi.

Jak probíhá vyšetření znamének

Metod je samozřejmě několik, lékaři ale aktuálně nejčastěji využívají ruční nebo digitální dermatoskopii. Předně je vhodné zmínit, že je to naprosto bezbolestná metoda. Pokud chcete podstoupit kompletní prohlídku, tak se budete muset vysvléknout. Nemusíte se stydět, spodní prádlo si můžete nechat; jestliže tedy sami nebudete chtít prohlédnout i znaménka na intimních částech těla.

Dermatoskop je optické zvětšovací zařízení, které prosvěcuje vrchní vrstvy kůže. Lékaři to umožní zachytit strukturální a barevné změny, které nejsou pouhým okem pozorovatelné. Digitální přístroj promítne výsledky na počítači a pomůže tak odborníkovi identifikovat případné rizikové útvary.

Většina dermatologů doporučuje vyšetření jednou za rok. Samozřejmě pokud nepozorujete u znamének nějaké výrazné změny a nechcete si je nechat pro jistotu zkontrolovat. Lékaři vám při vyšetření řeknou, na která znaménka se máte při pozorování soustředit.

Způsoby odstranění znamének

V případě odstraňování nerizikových znamének dermatologové rádi využívají laser. Tato technika je bezpečná, nekrvácivá a nezpůsobuje jizvy. Útvary ve vlasech se pak odstraňují bez nutnosti stříhání daného místa. U znamének, která vykazují zhoubné změny, není laserová metoda vhodná. Odborníci přistupují k takzvané excisi, tedy chirurgickému vyříznutí.[6] Ze zákroku nemusíte mít obavy. Ambulantní procedura trvá přibližně 15 minut a díky lokálnímu znecitlivění je téměř bezbolestná.

Kolik stojí vyšetření znamének?

Vyšetření, ale i odstranění kožních znamének z části nebo zcela pokrývají všechny větší zdravotní pojišťovny. Samy se zapojují i do preventivně vzdělávacích kampaní. Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se podílí na projektu „Spolu proti melanomu“ a v určité dny nabízí vyšetření zcela zdarma. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra pak klientům poskytuje až 500 Kč (dětem až 1 000 Kč) na vyšetření pomocí digitálního dermatoskopu. Stejnou částkou přispívá i Všeobecná zdravotní pojišťovna.