První školní den se blíží a tím pádem je na vás vybavit nastávajícího prvňáčka všemi potřebnými věcmi. Není jich málo, výběr byste neměli podceňovat. Bát se ale nemusíte. V článku se dozvíte, na co rozhodně nezapomenout. A poradíme vám také, jak vybrat vhodnou aktovku.

Co do první třídy? Jak vybavit prvňáčka?

Začneme stručným přehledem, některé věci si ale pro lepší volbu rozepíšeme:

  • Aktovka
  • Penál
  • Desky na písmenka
  • Desky na sešity
  • Láhev na pití
  • Krabička na svačinu
  • Kapsář na výtvarnou výchovu
  • Výbava do penálu
  • Výbava na výtvarnou výchovu
  • Přezůvky
  • Oblečení na tělocvik
  • Sešity a obaly

Pomůcky do první třídy

Pokud nevíte kudy kam, nebojte se a vyčkejte. Školy samy většinou informují, kolik sešitů a jaké druhy budou zapotřebí. Stejně tak upřesní obsah výbavy na výtvarnou výchovu. Většinou v kapsáři bývají kovové nůžky s kulatou špičkou, zástěra, vodovky, štětec, tempery, kelímek na vodu nebo igelit na lavici.

Na tělocvik doporučujeme připravit úbor dovnitř a na ven. Liší se hlavně obuv. Dovnitř se nosí sportovní boty se světlou podrážkou.

A co se přezůvek týče, tak jsou u těch nejmladších studentů vhodnější spíše bačkory. Pantofle se snadno z nohy vyvléknou a při cupitání na chodbě nebo na schodech hrozí větší riziko úrazu.

Penál do první třídy a psací potřeby

Pro prvňáky je dostačující jedno až dvoupatrový penál, do kterého se vejdou tužky, pero i pastelky. Čím přehlednější bude, tím lépe pro dítě. Samozřejmě je žádoucí, aby se penál dítěti líbil, pokud na něm bude nějaký obrázek se známou pohádkovou postavou, jistě zaujme. Je to jedna z nejzákladnějších školních pomůcek, a tak k němu musí mít prvňáček kladný vztah.

Penál pro prvňáčky (Foto: Zaparkorun.cz)
Penál pro prvňáčky (Foto: Zaparkorun.cz)

A co ještě je potřeba do penálu? Kromě zmíněných pastelek, tužek a pera to jsou například guma a ořezávátko. Většina škol upřesní případné další pomůcky nebo i druh psacích potřeb.

Jak vybrat první aktovku?

Existuje mnoho faktorů, na které se musíte zaměřit. Ano, kdyby bylo na nastávajícím prvňáčkovi, záleželo by hlavně na tom, jestli jsou na aktovce Mimoňové, superhrdinové nebo Dory a Nemo. To je samozřejmě také důležité, ale musíte hledět i na jiné věci.

Aktovky pro prvňáčky

Pořiďte svému dítěti batoh do školky, školy, na kroužky nebo na výlety.

Jak velkou aktovku má mít prvňáček?

Vybraná školní taška musí odpovídat svojí výškou délce zad dítěte, konkrétně vzdálenosti mezi křížovou kostí a rameny.

Má-li vaše dítě pod 116 cm, pořiďte aktovku s výškou okolo 34–36 cm. Měří-li 116 až 125 cm, tak by se měla výška tašky pohybovat od 36 do 38 cm. Vyšší děti mají mít správně tašky od 38 do 41 cm.

Konstrukce aktovky

Aktovka by měla mít ergonomicky zpevněná záda. To je rozhodně pro dítě to nejlepší. Pro lepší nastavitelnost je zapotřebí mít pohyblivé popruhy, ideálně vypolstrované. Bude to pro vašeho školáka o poznání pohodlnější.

Aktovka jako taková by neměla být těžká už sama o sobě. Maximální váha se doporučuje 1,2 kg. Taška by měla mít pevné dno, aby držela i na zemi.

Praktické věci u aktovky

Ruku na srdce, rozhodně oceníte, pokud bude mít aktovka omyvatelný povrch. Důležité je také vnitřní uspořádání, aby se dala oddělit například krabička na svačinu od učení a podobně. A v neposlední řadě je vhodné mít na tašce reflexní prvky.

Jak připravit dítě do první třídy?

Většina dětí se do školy těší, tak není nutné je do lavice táhnout násilím. Je zapotřebí ale toto nadšení nadále podporovat například větami:

  • „Budeš mít ve škole kamarády, se kterými si budeš hrát.“
  • „S paní učitelkou budete jezdit i na výlety, pěkně si to užijete.“
  • „Až se naučíš psát, tak mi napíšeš básničku a já ji odrecituji.“

Samozřejmě je důležité dítěti vštípit základy slušného chování. Zopakovat mu, že má dospělé ve škole pozdravit, a to nejen třídního učitele, ale i školníka, kuchařky a podobně.

Už o prázdninách prohlubujte návyky potřebné pro každodenní fungování ve škole. Jde o umytí rukou po použití WC, dokončování započatých úkolů, uklízení po sobě, zavazování tkaniček, smrkání do kapesníku nebo zapamatování si adresy domu a vašich jmen.

Často se ptáte

1️⃣ Co se nosí první den do školy?

První školní den není příliš dlouhý. Většina škol má seznamovací program maximálně na hodinu. Postačí tak aktovka s přezůvkami, případně pastelkami a jedním sešitem. Některé děti s sebou nesou také malý dárek pro svého nového učitele.

2️⃣ Jaké oblečení je vhodné na první den ve škole?

Většina škol nemá předepsaný dress code. Nicméně tato událost se přeci jen nese ve slavnostnějším duchu, a tak by tomu mělo odpovídat i oblečení. Pro malé školačky se hodí svátečnější šaty, pro chlapečky zase společenské, pohodlné kalhoty a košile nebo polokošile. A pokud své dítě doprovázíte, můžete se touto radou inspirovat i vy.

3️⃣ Jak vyrobit kornout do školy?

Způsobů je několik. Nám přijde nejvhodnější vystřihnout z tvrdého papíru trojúhelník. Čím větší je, tím větší bude logicky i kornout. Musíte mít jednu stranu dlouhou a dvě stejně dlouhé (kratší) strany, abyste mohli papír správně stočit do trychtýře. Zatočte vzdálené konce trojúhelníku do středu. Jeden konec budete stáčet dovnitř tak, aby sahal do středu trojúhelníku. Až získáte základní tvar a budete s ním spokojení, přehněte volné konce do otvoru kornoutu. Následně na vhodném místě kornout slepte. A pak už ho jen naplňte dobrotami.