Je lepší klasický stolní počítač, nebo lehce přenosný notebook? Nevíte, co z toho si vybrat? Možná vám pomůže tento článek.

Notebook

Prvním notebookem byl roku 1981 nepříliš známý Osborne 1.[1] Ten měl však s těmi dnešními po stránce vlastností i vzhledu jen pramálo společného. Sám o sobě vážil přes 11 kilogramů a musel být permanentně napájen. Technologie se však vyvíjí ohromným tempem, a již ke konci 90. let jsme si mohli vychutnat praktický, kompaktní a především výkonově obstojný laptop.

Výhody

  • Rozměry: neoddiskutovatelná vlastnost každého moderního notebooku, díky níž je na dlouhých cestách možné pracovat, sledovat filmy či hrát hry.
  • Příslušenství: nemusíte přemýšlet nad koupí každé jednotlivé části výbavy. Vše potřebné je již zakomponováno v samotném přístroji (například monitor, klávesnice, reproduktor a tak dále).
  • Ergonomie: notebook si vzhledem k jeho hmotnosti a rozměrům lze vzít například do postele a díky možnosti nastavení displeje na něm pracovat dlouho do noci, beze strachu z bolesti páteře nebo očí.
  • Design: vlastnost spíše pro fajnšmekry, i tak má ale cosi do sebe. Pečlivě nadesignovaný laptop s ladnými křivkami a moderním vzhledem je daleko více oku lahodící nežli nevzhledný, nezajímavý kvádr.

Stolní počítač

Vývoj skutečných osobních počítačů, které nezabírají celou místnost a mohou stát na stole bez rizika jeho prolomení, započal roku 1971 počítačem Kenbak-1.[2] Ten sice svými 40 prodanými kusy díru do světa neudělal, ale jako takový předznamenal velký souboj mezi IBM, Apple a Microsoftem o přední příčky na trhu s osobními počítači.

Stolní počítače, jaké známe dnes, se začaly objevovat na přelomu tisíciletí. Například již zmíněný charakteristický kvádrový design přetrval dodnes.

Výhody

  • Výkon: to je přední výhoda oproti notebookům, která je zároveň hlavním argumentem všech skalních uživatelů klasických PC.
  • Cena: díky extrémně vysoké variabilitě, dostupnosti komponent a nízké montážní ceně je poměrově nižší cena další nespornou výhodou.
  • Možnosti úpravy: je-li vaše skříň dostatečně velká, pak je možné PC rozšířit o prakticky libovolné součástky (jsou-li ovšem kompatibilní), od disků po grafické karty. Díky skvělému přístupu není ani pro průměrného uživatele problém úpravu provést z pohodlí domova.
  • Chlazení: díky již zmiňovanému prostoru ve skříni je se správným chlazením prakticky nemožné dosáhnout kritické teploty. Samozřejmě zde hraje vliv i snadná údržba, kterou lze zrovna jako v případě předchozího bodu provést z pohodlí domova.

Jaký je tedy verdikt?

Pochopitelně není jednoduché odpovědět tak, aby byli spokojeni všichni. Notebook ocení každý student nebo mobilní člověk, který chce mít možnost zpracovávání svých dat i ve vlaku nebo autobuse. Neocení ho však hráči, grafičtí modeláři nebo kdokoliv, kdo vyžaduje vysoký výkon.

Stolní počítač je naopak pro tuto kategorii uživatelů více než vhodný. Téměř vždy se s ním lze spolehnout na stabilní vysoký výkon, skvělou upgradovatelnost (kterou ocení především kutilové, pracovníci PC servisu nebo jiní nadšenci), nižší poruchovost a tím řádově snazší údržbu. Nutno podotknout, že i nejmodernější notebooky mohou poskytovat skvělý výkon, avšak za cenu výrazně lehčí peněženky než v případě koupi stejně výkonného stolního PC. Naopak je však klidně možné, že se takto ušetřené peníze ztratí v příslušenství, jež si k samotnému PC musíte dokoupit.

Patříte mezi hráče? Co je na hraní lepší, konzole, nebo stolní PC? Podívejte se také na seznam nejlepších her za rok 2023.