Potřebujete si ve svém chytrém telefonu nebo na počítači vytvořit screenshot (snímek obrazovky), ale nevíte, jak na to? S naším návodem to zvládne opravdu každý a v jakémkoliv zařízení.

Jak vytvořit screenshot na mobilním telefonu

U mobilních telefonů lze screenshot obrazovky pořídit různými způsoby. Pojďme si je představit:

  • U některých modelů chytrých telefonů pořídíte snímek obrazovky současným stisknutím tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu a tlačítka pro snížení hlasitosti.
  • Jiné telefony vám dovolí pořídit screenshot současným podržením tlačítka „Domů“ a tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu.
  • Nechcete-li zkoušet různé varianty, u smartphonů s Androidem postačí, když si pomocí prstu sjedete horní lištu a v té najdete ikonku „Screenshot“, kterou zmáčknete.
  • Na některých chytrých telefonech si můžete screenshot pořídit dlouhým podržením tlačítka pro vypnutí/zapnutí.
  • Chcete-li si vytváření snímku obrazovky přizpůsobit, můžete si nastavit speciální gesto v „Nastavení“. Stačí najít „Gesta“ a následně kliknout na možnost gesta u vytvoření snímku obrazovky. Často lze k pořízení screenshotu využít také gesto v podobě tří prstů, kterými přejedete po displeji odshora dolů.
  • U iPhonů pořídíte snímek obrazovky současným podržením bočního tlačítka a tlačítka pro zvýšení hlasitosti, u modelů s Touch ID stiskněte „Touch ID“ a horní tlačítko, případně to boční. Záleží, jaký typ iPhonu vlastníte.

Kde snímky obrazovky mobilu najdete?

To, že jste skutečně pořídili snímek obrazovky, poznáte podle probliknutí displeje. Máte-li zapnuté zvuky, tak i podle zvuku – a pořízený snímek se vám zobrazí ve zmenšené podobě na displeji. Veškeré pořízené screenshoty se vám automaticky ukládají do „Galerie“, kde je můžete kdykoliv dohledat.

Pořízené snímky najdete v galerii telefonu (Foto: Freepik.com)
Pořízené snímky najdete v galerii telefonu (Foto: Freepik.com)

Jak vytvořit screenshot na počítači

Potřebujete si udělat snímek obrazovky na počítači, ale nevíte si rady? Postup se liší v závislosti na tom, jaký operační systém využíváte.

Pořiďte si iPhone za super cenu

Nové, zánovní a použité iPhony za nejlepší ceny.

Jak vytvořit screenshot v počítači s Windows

Využíváte počítač s operačním systémem Windows? Povšimněte si, zda se na vaší klávesnici nachází tlačítko s logem Windows. Pokud ano, stiskněte tlačítko Windows společně s klávesou Print Screen. Ta bývá označována různě, například: Print Screen / Prt Scr / Print Scrn / Prt Scn / Prt Sc nebo Prnt Scrn. V případě, že se na vaší klávesnici nevyskytuje tlačítko Print Screen, můžete snímek obrazovky pořídit tak, že najednou stisknete klávesy Fn, logo Windows a mezerník. Veškeré pořízené snímky obrazovky najdete ve složce Obrázky, konkrétně tedy v její podložce Snímky obrazovky.

Jak vytvořit screenshot na Macu (Apple)

U Macu máte při pořizování snímku obrazovky následující možnosti.

  1. První z nich je klasické pořízení snímku obrazovky. Tedy opravdu všeho, co vidíte na své obrazovce. K tomu postačí stisknout najednou klávesy Command, Shift a 3.
  2. Chcete si vytvořit pouze snímek některého okna nebo určité části displeje? Místo trojky zmáčknete čtyřku. Po současném stisknutí kláves Command, Shift a 4 se vám na obrazovce objeví malý zaměřovač/terčík, který si můžete zvětšit podle svého a označit si pouze oblast, jejíž screenshot si chcete pořídit.

Veškeré pořízené snímky obrazovky najdete uložené na ploše.

Pořizování snímků obrazovky je praktické, a jakmile si jej nacvičíte, nedáte na něj dopustit. Stačí si zapamatovat, v jakém zařízení použít jaká gesta a klávesy.