Dětské představy o povolání snů se nestaly realitou a vaše momentální práce vás k smrti ubíjí? Přes to, že se Česká republika chlubí jednou z nejnižších nezaměstnaností v Evropě a spoustou volných pracovních pozic, tak si nemůžete sehnat práci? Pojďte se podívat, jak na hledání práce, která vás bude bavit a dávat vám smysl.

Kde hledat?

Na internetu je všechno, takže pokud jste ještě nenavštívili stránky, které jsou přímo k nabídce a poptávce práce určené, měl by to bát váš první krok. Je ovšem nutné dodat, že na těchto stránkách jsou dobré pracovní pozice rychle pryč a často musíte dlouho hledat, než narazíte na něco seriózního.

Další možností je Facebook. I zde je spoustu skupin, které se zaměřují na propojování pracovních nabídek a poptávek. Pokud je váš výběr trochu užší, můžete se připojit přímo do skupiny lidí stejného oboru. Často se zde objevují nabídky práce. Například pokud chcete dělat grafika, tak skupiny grafici nebo práce grafika, jsou pro vaše počáteční hledání ideální.

No ale nebudeme si nic nalhávat. Nejlepší věc, co můžete udělat, je prostě firmu nebo společnost, u které byste chtěli pracovat, kontaktovat. Zavolejte, napište mail nebo se tam stavte osobně a informujte se, jestli nehledají někoho vašeho formátu. I kdyby zrovna žádné volné místo neměli, můžete tam na sebe nechat kontakt a v budoucnu se vám třeba ozvou. Také se jich můžete zeptat, jestli neví o podobné firmě, kde by člověka s vašimi zkušenostmi přijali. Není nad osobní kontakt. Vůbec se nemusíte stydět nebo ostýchat. Za zeptání člověk nic nedá, ba naopak, může jen získat.

Oslnivý nebo nudně faktický životopis?

Nikoho asi nepřekvapí, že jednou z nejpodstatnějších věcí při hledání práce je právě váš životopis. Je to první věc, se kterou potencionální zaměstnavatel přijde do kontaktu, proto byste si měli dát záležet na jeho zpracování. Myslete na to, že člověk, který ho čte, vás nezná, ale měl by z něho poznat, co umíte. Zároveň se snažte nebýt jen dalším průměrným papírem. Má-li personalista na stole dvacet životopisů, musíte něčím zaujmout, aby jste vyčnívali a zůstali zapamatovatelní. Nevadí, když za sebou nemáte oslnivou kariéru a nemluvíte pěti jazyky.

Postačí vám, když solidně zpracujete část o zkušenostech, kde podtrhnete v čem jste dobří a co máte za sebou. Vypíchněte každý kurz či praxi, kterou jste absolvovali. Také v oblasti zájmů můžete vyčarovat zajímavý náhled na svou osobu. Nejvíce vám v tomhle směru poslouží motivační dopis, který k životopisu můžete přiložit. Originalitě se meze nekladou, ale pamatujte na jedno, vždy pište jen o svých reálných schopnostech a zkušenostech. Lež má krátké nohy a nechtějte být u toho, kdyby vám na to přišli.

Učení je nekončící proc

Nemáte vysokou školu? Celý život jste strávili na jedné nebo dvou pozicích a myslíte, že nemáte moc co nabídnout? Tak nastal čas něco nového se naučit. Například úřady práce nabízí zajímavé kurzy a často vám je proplatí. Určitě se ale nebojte sami do kurzů investovat. Investice do vzdělání se vám vrátí nejen zajímavějšími možnostmi práce, ale i novou životní perspektivou a radostí z nově nabytých znalostí a zkušeností. Jestli máte strach, že budete měsíce bez práce a ještě u toho dělat kurzy, tak se nebojte.

Kurzy můžete dělat i při vaši stávající práci a pokud už jste bez práce, tak si můžete na těch pár měsíců najít brigádu nebo nějakou jednodušší práci, u které víte, že nezůstanete na trvalo. Třeba práce ve skladu, vybalování zboží v obchodech nebo pomocná síla v kanceláři.

Nevíte, jaká práce by vás bavila?

Nevíte, co by mohlo být vaší vysněnou prací, nebo alespoň prací, do které nebudete vstávat s nechutí. V první řadě se podívejte na své koníčky. Milujete vůně, chutě a čas strávený v kuchyni si užíváte ze všeho nejvíce? Tak zkuste práci v gastronomii. Máte umělecké sklony, sršíte kreativitou a rádi kreslíte? Grafiků není nikdy dost.

Co když se ale vaše koníčky nedají využít v zaměstnání?

Ujasněte si, co je pro vás v práci důležité. Potřebujete kontakt s lidmi nebo raději pracujete o samotě na klidném místě? Jsou pro vás prioritou peníze? Možná by vám spíš vyhovovala práce v pohybu někde venku než za kancelářským stolem. Pro někoho je zase klíčová pracovní doba. Pracovali jste každý všední den 8 hodin, ale spíš by vám vyhovovalo mít denní a noční směny? Anebo vůbec nechcete pevně stanovenou pracovní dobu a vyžadujete možnost flexibility.

Dobrým způsobem, jak zjistit, co vlastně chcete, je vyzkoušet různé pozice. Někdy ani nemusí být naplněné všechny vaše požadavky, ale poznáte skvělý kolektiv a příjemného šéfa. Klid, sympatické prostředí a vstřícnost může vyčarovat z obyčejného zaměstnání pohodlné místečko, kam se budete těšit. Ochutnejte i zaměstnání, které vám na první dobrou nic neříkají a zjistíte, že vás baví něco jiného.

Nebojte se změny. Práce tvoří velkou část vašeho života a v případě, že z vás zaměstnání vysává život, nejste v něm šťastni a kromě výplaty z něj nic nemáte, je čas udělat krok vpřed a trošku si pomoct ke štěstí.