500 let vyrážely z Lisabonu lodě naložené dobrodruhy, kteří se pokoušeli uchytit v Africe, Asii a Americe. Nad Portugalskou říší slunce nezapadalo. Kam se má cestovatel vydat, pokud chce kráčet ve stopách těchto prvních zámořských objevitelů?

Od dobytí Ceuty v Maroku portugalské karavely dominovaly oceánu. Portugalští mořeplavci během Věku objevů do světa vyváželi kulturu, ale na jiné národy uvalovali kolonialismus. V 70. letech se impérium rozpadlo – poslední kolonie Macao byla vrácena Číně v roce 1999. Dnes Portugalsko vlastní pár ostrovů v Atlantiku (například Madeiru či Azory). Portugalsky mluví 250 milionů obyvatel Země – stopy tohoto národa najdeme na mnoha místech.

Vodopády Iguazu

V Brazílii chce každý navštívit Rio de Janeiro, obrovské São Paulo nebo alespoň zažít karneval na Den nezávislosti (mimochodem právě to bylo 201 let, kdy se z Brazílie stalo nezávislé „císařství“). Ale vodopády Iguazu jsou opravdový zážitek. Jsou mohutnější než Niagarské nebo Viktoriiny vodopády. Na šířku mají 3 kilometry, a přestože se většina nachází na území Argentiny, nejkrásnější výhled je z Brazílie. V období dešťů se zde každou vteřinu o skály dolů roztříští šest a půl tisíc hektolitrů vody.

Vodopády Iguazu (Foto: K.B. Systems)
Vodopády Iguazu (Foto: K.B. Systems)

Kapverdy

Tyto ostrovy patří k bývalým portugalským enklávám při západním pobřeží Afriky. Češi je znají, protože sem pravidelně létá šestihodinová linka z Prahy. Boa Vista a Sal mají vlastní letiště. Ostrovy se dělí na návětrné a závětrné. Každý si zde najde to své. Není to jen relax u moře, ale máte možnost pozorovat želvy nebo krásnou vnitrozemskou přírodu. Velké vlny jsou ideální pro řadu vodních sportů.

Výhled na pláže na Kapverdách (Foto: K.B. Systems)
Výhled na pláže na Kapverdách (Foto: K.B. Systems)

Macao

Macao je ideální destinací pro každého, kdo hledá vzrušující a jedinečnou dovolenou. Na rozdíl od pevninské Číny je zde povolen hazard. Macao je považováno za hlavní světové centrum hazardních her. Ve městě se nachází více než 40 kasin, která nabízejí širokou škálu her. Některá jsou zařízena v neuvěřitelně luxusním stylu nebo ve velkých výškách. Historie města sahá do 16. století a je zde ten správný mix památek, včetně pozůstatků chrámu svatého Pavla, pevnosti Guia a chrámu A-Ma.

Chrám svatého Pavla v Macau (Foto: Elements.envato)
Chrám svatého Pavla v Macau (Foto: Elements.envato)

Luanda v Angole

Jeden čas platila za nejdražší město na světě. Vysoké ceny udržuje přítomnost cizinců a ty zase láká nerostné bohatství. I toto město založili Portugalci, a to s nijak vznešenými pohnutkami. Bylo zde centrum jejich otrokářského impéria. Najdete zde vše – pláže, národní parky, starodávné pevnosti i typickou africkou kuchyni. Dá se sem dostat z Prahy většinou s jedním mezipřistáním.

Pohled na hlavní město Angoly (Foto: K.B. Systems)
Pohled na hlavní město Angoly (Foto: K.B. Systems)

Mosambik

Na opačné straně Afriky u Indického oceánu se rozprostírá bývalá kolonie Mosambik (do roku 1975). Opravdová výzva pro cestovatele, neboť tento stát nemá struktury a ekonomiku v pravém slova smyslu. Má 3000 kilometrů pobřeží a obrovské pralesy.

Netradiční pobyt v Mosambiku (Foto: K.B. Systems)
Netradiční pobyt v Mosambiku (Foto: K.B. Systems)

Do země potřebujete víza a očkování proti zimnici, ale když už jste jednou tady, najdete božský klid. Velká města s letišti jsou například Maputo nebo Nampula. Tady začíná rozdíl mezi turistou a cestovatelem.