Od 6. února přichází první várka jarních prázdnin, které se pak budou střídat v okresech a krajích až do 19. března. Přinášíme vám top 5 nápadů na to, kam s dětmi vyrazit, pokud se zrovna nechystáte za sněhem.

1. Výlet za teplem

Pokud se vám nechce během jarních prázdnin zůstávat v Česku, ale rádi byste a třeba i máte možnost vyrazit někam za teplem, nachytat bronz, vykoupat děti v blahodárné mořské vodě, pak vám přinášíme hned několik tipů na destinace, kde si namísto mrazů, deště a sněhu užijete přiměřené tropy. Počítejte ale, že si za většinu destinací připlatíte.

Egypt

Egypt je skvělou destinací právě na mimoletní termíny, protože tam nepanuje takové horko jako v měsících červen až srpen. Moře bude o něco studenější, proto doporučujeme vybírat mezi rezorty, které nabízejí vyhřívaný bazén.

Zimní či jarní dovolená v Egyptě je ideální pro výlety (se staršími dětmi) po známých památkách (Údolí králů, pyramidy v Gíze, chrámy a další). Pro dovolenou s menšími dětmi doporučujeme výběr hotelu s animačními programy.

Kanárské ostrovy

Na Kanáry můžete s dětmi (i bez nich) vyrazit kdykoliv v roce. Dokonce nabízí benefit cestování bez pasu, bohatě postačí občanský průkaz. Moře je přiměřeně teplé po celý rok, teplota je tak akorát pro výlety (ale i koupání).

Kapverdy

Kapverdské ostrovy jsou nádhernou exotickou destinací, s bílými písčitými plážemi a průzračnou vodou. Sluníčko zde svítí a hřeje celý rok. Výhodou je, že při letu na Kapverdy vás nečeká žádný přestup.

Spojené arabské emiráty

Pokud vám je blízká východní kultura a máte chuť vyrazit s dětmi do Asie, výbornou volbou budou Spojené arabské emiráty. Z Prahy jste pohodlně za šest hodin v Dubaji, kam se dají v last minute sehnat kratší dovolené za pěkné ceny. Okouzlí vás luxusní rezorty, nejvyšší budovy na světě, ale i rozlehlé bílé pláže.

2. Český ráj

Český ráj je nádherná přírodní rezervace se skalnatými městečky, kde se děti ocitnou jako v pohádce Třetí princ. Pro rodiny se staršími dětmi doporučujeme návštěvu zámku a krčmy Dětenice, kde se večeře stane opravdovým zážitkem.

Pro menší děti je v Českém ráji připravena třeba Rumcajsova stezka. Do pohádkového světa se dostanete i v podzámčí Hrubé Skály, kde se natáčel Princ Bajaja. Za úvahu stojí také návštěva Bozkovských dolomitových jeskyní s jedinečným Jezerním dómem. Tento výlet ale doporučujeme výhradně pro starší děti.

3. Jižní Čechy

Pro malé i větší děti včetně rodičů je otevřena ZOO Tábor a ZOO Ohrada, zimní procházka v Safari Parku v Hluboké u Borovan, ale i nádherný svět motýlů v Papilonii na Lipně. Můžete vyrazit i na zámek Hluboká nebo navštívit hradní muzeum v Českém Krumlově. Pokud netoužíte po venkovních památkách, doporučujeme 3D muzeum a hernu s virtuální realitou v Jindřichově Hradci. Určitě si ale ověřte otevírací dobu institucí.

4. Okolí Jeseníků

Nejlepší variantou zábavy v Jeseníkách je samozřejmě lyžování, ať už sjezdové nebo běžecké. Jak jsme ale slíbili, přikládáme tipy i pro nelyžaře a pro ty, kteří zrovna nemají na čerstvý manšestr chuť.

Vřele doporučujeme zoo v Olomouci, Pevnost poznání tamtéž, ale především Muzeum Lega ve městě Jeseník. Můžete se zastavit na hradě Bouzov, kde se natáčela pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Za zmínku stojí i jeskyně Na Pomezí, ve kterých probíhají zimní prohlídky. Pokud dostanete chuť na vodní radovánky, určitě zvažte návštěvu termálů ve Velkých Losinách nebo aquapark v Olomouci.

5. Orlické hory

Orlické hory nabízejí spoustu lokalit, které stojí nejen za projížďku na sjezdovce, ale zlákají vás také svojí přírodou a možností výletů. Pokud jste z východních Čech a nechcete vyloženě do Krkonoš, Orlické hory se svým Rampušákem pro vás budou to pravé.

Krásný výlet můžete naplánovat na Dolní Moravu, kde se projdete po Stezce v oblacích nebo navštívíte nejdelší visutý most v Evropě. S většími dětmi se můžete za dobrého počasí vydat na rozhlednu Velká Deštná, v jejíž docházkové blízkosti se nachází Masarykova chata s výtečnou českou horskou kuchyní (borůvkové knedlíky, gulášek s bramboráky, moravský vrabec, řízek).

Ať už si vyberete z naší nabídky, nebo se budete pohybovat po vlastní ose, nezapomínejte na první pravidlo jarních prázdnin – žádné učení. Děti mají nastudováno z konce pololetí až až a zaslouží si, stejně jako jejich rodiče, pořádný odpočinek.