Hledáte netradiční destinaci na dovolenou? Vydejte se na dobrodružnou výpravu do jedné z nejkrásnějších zemí na světě. Na své si přijdou milovníci přírody, historie i kultury.[1]

Základní informace o Norsku

Norsko je severská země ležící na západní straně Skandinávského poloostrova. Přibližně dvě třetiny Norska jsou hornaté a protkané hustou sítí říček, bystřin a vodopádů. Proto téměř polovina obyvatel země žije v jižní úrodné nížinaté části, v oblasti kolem hlavního města Osla. Pobřeží Norska je velmi členité s úzkými dlouhými zálivy známými jako fjordy. Fjordy se zařezávají i stovky kilometrů hluboko do vnitrozemí.

K Norsku náleží přes 50 tisíc malých i větších ostrůvků rozesetých podél pobřeží. V severní části země v létě slunce téměř nezapadá a jen se líně převaluje nad obzorem. Zato v zimě se stmívá hodně brzy. Velmi příjemnou kompenzací je však polární záře, která zbarví oblohu do nádherných pestrobarevných odstínů. Pro milovníky romantických přírodních scenérií je Norsko ideální destinací. Na své si však přijdou i zájemci o dějiny.

Norsko se kromě strhující přírody pyšní také bohatou historií a zajímavou mytologií.

Historie Norska

Nejzajímavější částí norských dějin je období Vikingů, nemilosrdných válečníků, skvělých mořeplavců, obchodníků a řemeslníků. Během své éry dobývání a objevování Vikingové obsadili Island, Faerské ostrovy, Orkneje a dokonce se vydali i na dalekou cestu do Severní Ameriky, kde se usadili v oblasti Newfoundland. Vikingové dobyli také část Britských ostrovů a francouzskou Normandii, kde splynuli s místním obyvatelstvem. Podmanili si také Irsko, kde založili mnoho významných měst, jako je Dublin nebo Cork.

Vikingové se dokonce objevili i v oblasti Středozemního moře, konkrétně u pobřeží Španělska a dokonce i Itálie. Pozůstatky po Vikinzích můžeme nalézt po celém Norsku. Zájemce o vikingskou historii jistě potěší návštěva muzea vikingských lodí, které se nachází na poloostrově Bygdøy v norském hlavním městě Oslo.

Zajímavost: Věděli jste, že každý devátý Čech je potomkem Vikingů?

Severská mytologie

Severská mytologie je souhrn pověstí, legend, písní a vyprávění o hrdinech a bozích. Na její odkazy narazíte v Norsku na každém rohu. Za nejvyššího boha je považován Ódin, patron magie a run, který se uměl dle legend proměnit ve velkého černého havrana. Dalším v dnešní době velmi známým bohem je Thór, který nebyl jen bůh hromu, ale také nebe, deště a plodnosti matky Země. Mezi další uctívané bohy patřil Týr, bůh války, a Frey, bůh plodnosti.

Kromě bohů byli součástí rozsáhlých příběhů obři, elfové a také trollové. Dle pověstí jsou trollové malá stvoření, přebývající v odlehlých koutech země daleko od lidí. Pokud na trolly dopadne paprsek slunce, změní se dle pověry na kámen. I to je jeden z důvodů, proč je spousta přírodních krás s trolly spojována.

Co v Norsku navštívit?

Norsko je veliká země a každá její část má spoustu nádherných míst, která stojí za návštěvu. Oblastí s největší koncentrací turistických taháků je západní Norsko, region známý jako Vestlandet.

Trolltunga (česky Trolí jazyk)

Trolltunga patří mezi největší skvosty norské přírody. Tento skalní útvar vyčnívající vodorovně z hory ve výšce asi 700 metrů nad hladinou jezera Ringedalsvatnet se nachází nedaleko obce Odda. Nedaleko můžete navštívit soustavu vodopádů Tyssestrengene. Trolltunga je častým cílem turistů.

Cesta k němu není jednoduchá. Překonat budete muset více než dvacet kilometrů dlouhou pěší túru s náročným terénem. Výsledek však stojí za to.

Národní park Jotunheim

Tato majestátní horská oblast patří k nejpopulárnějším turistickým oblastem v Norsku. Návštěvníci tu obdivují nejvyšší horské štíty v zemi, rozsáhlé ledovce, hluboká údolí a vodopády. Název národního parku lze přeložit jako „Domov obrů“.

Preikenstolen (česky Kazatelna)

Preikestolen je obrovský skalní blok vysunutý ze svislé skalní stěny. Tyčí se nad blankytnou hladinou Lysefjordu v Rogalandu v Norsku. Kazatelna je jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších přírodních lokalit v Norsku. Dokonce je považována za jeden z velkých přírodních divů celé Evropy.

Kjeragbolten

Kjeragbolten je zhruba dva metry široký balvan na hoře Kjerag, zaklíněný ve velké štěrbině a zavěšený nad 984 metrů hlubokou propastí. Vstup na balvan je možný i bez lezeckého vybavení, je však jen pro hodně odvážné jedince.

Geirangerfjord a vodopád Sedm sester

Fjordů jsou v Norsku tisíce. Mají všechny možné tvary a velikosti. Mezi nejznámější patří Geirangerfjord, po jehož hladině se prohánějí lodě nejrůznějších velikostí a tvarů. Na úbočí fjordu můžete pozorovat i jeden z nejznámějších vodopádů v Evropě.

Vodopád Sedm sester dostal své jméno kvůli tomu, že je tvořen sedmi oddělenými proudy, největší z nich padají až do hloubky 250 m. Vodopád Sedm sester je zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

Jostedalsbreen

Jostedalsbreen je největší ledovec v Evropě. Má přes 480 čtverečných kilometrů a jeho jazyk neboli splaz ledovce se táhne do délky 60 kilometrů. Má nádhernou světle modrou barvu.

Trollwegen (česky Stěna trollů)

Stěna trollů je součástí horského masivu Trolltindene v údolí Romsdalen v obci Rauma. Je součástí národního parku Reinheimen a častým cílem adrenalinových nadšenců.

Bergen

Je také nazýván hlavním městem fjordů. Po Oslu je druhým největším městem Norska. Bývalé hanzovní město se pyšní starobylou, ale perfektně zachovanou architekturou.

Zajímavosti o Norsku

  • Norsko se pyšní nejdelším podzemním tunelem na světě. Jmenuje se Lærdalský tunel, je 24,5 km dlouhý a narazit na něj můžete při cestě z Bergenu do Osla. Dávejte si při jízdě pozor, během cesty tunelem narazíte na semafory, křižovatky a dokonce na velký kruhový objezd.
  • Téměř 100 % obyvatel je připojeno k vysokorychlostnímu internetu. Pokrytí daty je dobré i v odlehlejších částech země.
  • Čtyři z pěti obyvatel mají svou loď nebo motorový člun.
  • Norsko je země s velmi nízkou kriminalitou. Loupež nebo dokonce vražda jsou raritou. Výjimkou jsou velká města, kde je mnoho návštěvníků z cizích zemí.
  • Norové jsou velmi poctiví. Na venkovských cestách jsou občas umístěné stoly s ovocem, zeleninou nebo vejci. Na stole je položen také ceník a miska na peníze. Nikdo vás nekontroluje. Počítá se s tím, že budete poctiví a zaplatíte za vše, co si vezmete. Stejně se platí i mýtné na soukromých cestách.
  • Každý Nor má ze zákona právo na přírodní bohatství země. Obyvatelé mohou volně rybařit v zálivech, chodit do lesů nebo se plavit na moři. Přesto většina Norů nesbírá houby, nezná léčivé byliny ani nepozná bobuloviny.