Pochod Prahou, zavřené školy po celé zemi a omezený chod firem – jsou toho plné zprávy. Někomu byl ale protest ukradený a někomu byl dokonce ukraden.

Učitelé se distancují od odborářské akce

Ředitelé, učitelé a nepedagogičtí zaměstnanci si od dnešní akce slibovali jediné – více peněz do rozpočtu školství. Obávají se zhoršení kvality výuky. Kvůli škrtům musí snížit počet odučených hodin. A ač učitelům platy rostou, pedagogové myslí právě i na své kolegy kuchařky, uklízečky a školníky a chtějí lepší odměny i pro ně. I proto se dnes přes 70 % škol (od mateřských až po střední) zapojilo do stávky.

A jak to dopadlo? Učitelé se nakonec od akce odborářů distancovali. Stačilo jim sledovat dění na Malostranském náměstí v Praze. Na pódiu samozřejmě promluvila hlavní tvář stávky, Josef Středula. Sklidil očekávaný aplaus. Kdo ale u davu pokulhával? Šéf školských odborů František Dobšík. Účastníci stávky totiž skandovali výzvu vládě, aby podala demisi. Na to Dobšík reagoval, že to nechce, že chce „jen“ kvalitně financované školství. Dav ho za to vypískal.

Prohlášení Učitelské platformy

Učitelům se ale nelíbily další věci. Zejména aktéři na pódiu, o kterých nevěděli, že byli také přizváni. Příkladem nám může být pan Daniel Sterzik, který tvrdí, že válka na Ukrajině má pomoct jen bohatým (vůbec to není v zájmu Ukrajinců samotných, že?) nebo že ČEZ odpojoval od elektřiny seniory v místě, kde ani nepůsobí.

Zástupcům školské stávky se tak pochopitelně nelíbí, že jsou s takovouto akcí spojováni. „Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit! O programu odborářských protestů jsme nebyli předem informováni, nijak jsme se na něm ani nepodíleli,“ stojí v prohlášení Učitelské platformy.[1] Tato iniciativa sdružuje přibližně 2 tisíce učitelů a učitelek.

Premiér Fiala byl mezi lidmi… v kravíně

Kdo by očekával, že předseda vlády v tento protestní den vyjde mezi lidi a pokusí se jim naslouchat nebo navázat dialog, tak se mýlil. Nebo skoro mýlil. Petr Fiala navštívil v Jihomoravském kraji společně s ministrem zemědělství kravín. Prý šlo o plánovaný program, který nechtěl rušit. Deníku MF Dnes doslova řekl: „Jsem mezi lidmi, bavím se s nimi o tom.“

Kdybychom neznali premiéra, kterému rozhodně nemůžeme upřít slušnost, tak v tom hledáme jakýsi vzkaz. Že radši bude s dobytkem ve svém rodném kraji než v Praze. Je to další přešlap PR týmu premiéra Petra Fialy, kterému se v poslední době moc pozitivně vystupovat nedaří. Připomeňme nedávné video o nákupu v Německu, kde víceméně motivoval českou nákupní sílu, aby jezdila za lepším zbožím právě za hranice.

Čím se tedy zapíše do historie dnešní stávka? Že byla někomu ukradená a někomu ukradena. Uvidíme, jak bude vypadat další zasedání tripartity. Jestli pan premiér nepozve Josefa Středulu místo do Strakovy akademie třeba do prasečáku, nebo si pan Středula nevezme s sebou například Tomáše Čermáka, nejdříve odsouzeného, pak uprchlého a teď chyceného dezinformátora. Ten by mohl panu Fialovi povyprávět o zkušenostech při nákupech v Polsku.