V dnešní době se setkáváme s informační technologií na každém rohu. Stala se neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Motivuje stále více mladých lidí k rozhodnutí věnovat se studiu v tomto oboru. Jedním z takových je i Adam Bašta, student Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Jindřichově Hradci.

Adam se věnuje studiu informační technologie a poskytl nám pohled do jeho světa. Není pochyb o tom, že obor IT má před sebou slibnou budoucnost. Přináší inovace, usnadňuje život a zlepšuje naše možnosti. V IT se schovává samozřejmě i velké nebezpečí, bát se ale nemusíme. S nárůstem těchto technologií roste i důraz na různá opatření, především v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Rozhovor se studentem IT oboru Adamem Baštou

Můžete nám stručně představit Vaši školu?

„Naše škola nabízí několik zajímavých maturitních oborů. Kromě informační technologie jsou to ještě provoz a ekonomika dopravy, ekonomika a podnikání a mechanik strojů a zařízení. Ale já jsem nakonec zamířil do světa IT.“

Co Vás přivedlo k tomu, že jste si vybral právě tento směr?

„Lákala mě pestrost a široké možnosti, které obor informační technologie nabízí. Je to prostě fascinující, jaký široký svět se otevírá s tímto oborem. Miluju šířku okruhu zaměření, který absolvent tohoto oboru získá. V průběhu studia se na mé škole věnujeme všem zákoutím. Vyučuje se zde hardware, práce se softwarem, programování, internetové sítě, virtualizace a grafika. Je to cesta velkým dobrodružstvím.“

Jaká je budoucnost tohoto oboru?

„Je to vzrušující, sledovat budoucnost informační technologie, přirovnal bych to k ponoření se do nekončícího oceánu. V hardwaru nás jistě čekají revoluční změny, otevírá se cesta k ještě výkonnějším zařízením. Nejedná se jen o vývoj, je to doslova evoluce v praxi.“

Co je aktuálně největším hitem v IT? Je to umělá inteligence?

„Je to velký trend, pro mnohé z nás již umělá inteligence představuje velkou roli ve všedním životě. Nestojím ale za názorem, že by nás jednou přerostla. Budoucnost celého oboru IT vidím nadějně, neustále se vyvíjí. Sám jsem zvědav, kam až se dokážeme posunout, když se podívám na maturitní projekty, na kterých teď spolu se spolužáky intenzivně pracujeme. Myslím, že má třída je plná ambiciózních lidí, kteří mají tomuto oboru co nabídnout.“

Jste ve čtvrtém ročníku. Co bude potom? Kde najdete uplatnění?

„V 18 letech mě učitel přivedl k první práci v oblasti IT na dohodu o provedení práce. Byl to obrovský krok vpřed a za to jsem mu nesmírně vděčný. Tato zkušenost mě motivovala k většímu zájmu o obor a v 19 letech jsem se nakonec rozhodl založit si živnost. Díky živnosti jsem si již zvládl v praxi projít většinu zaměření mého oboru. Zabývám se tvorbou webových stránek, někdy vyjíždím jako hodinový ajťák, poskytuji konzultace v oblasti informační technologie. Avšak nejvíce zakázek a pravděpodobně i nejhlubších zkušeností jsem nabyl jako síťový technik při spolupráci s firmou STARNER, s. r. o.“

To zní všechno lákavě. Povězte nám ještě něco ohledně školního prostředí.

„Nemohu si stěžovat, byl jsem poslán do rukou úžasné třídní učitelky, paní Věry Kopalové. A pod vedením empatického pana ředitele vzniká opravdu úžasný kolektiv kantorů. Každý den máme možnost učit se od těch nejlepších, a to je pro náš rozvoj klíčové. Nesmím také opomenout zaměstnance školy, kteří sice nepatří ke kantorům, ale jejich úsměv a milé pozdravení v prostorách školy dělá každý den příjemnějším. A co se týče spolužáků, jsme tady jako jedna velká rodina, která sdílí veškeré zážitky. Pomáháme si navzájem a podporujeme se.“

Díky tomuto rozhovoru nám byl zprostředkován postoj, který k informační technologii zaujímá student tohoto oboru. A jak nám bylo prozrazeno, podobné odpovědi by nám dala většina Adamových spolužáků. Je neskutečně obohacující slyšet takovéto názory, ze kterých je znát, že mládež počítá s neustálými pokroky a velkou budoucností v okruhu IT. Je patrné, jaké změny budou na pracovním trhu, s čím můžeme počítat.