Na podzim připadá jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků Svátek zesnulých neboli lidově Dušičky. Kdy se slaví? A jak vyrobit vkusné ozdoby na hrob, které nebudou stát majlant?

Co jsou dušičky?

Dušičky neboli Svátek zesnulých jsou tradiční křesťanský svátek, během kterého vzpomínáme na zemřelé příbuzné a přátele. Navštěvujeme jejich hroby, zdobíme je a zapalujeme svíčky, které připomínají jejich věčný život. Někteří svým mrtvým vyprávějí, co je ve světě živých nového, co je trápí anebo co jim naopak udělalo radost. Někdo nad hrobem pronese i modlitbu za zemřelé, což je jedna z nejstarších křesťanských tradic.

Kdy je Svátek zesnulých?

Oproti Velikonocům, které mají datum oslav založené na lunárním cyklu, mají Dušičky stálé datum, které u nás připadá na 2. listopadu. Spousta lidí ovšem na hroby chodí s předstihem, aby na Dušičky byly hroby již uklizené, ozdobené a plály na nich svíčky.

Hroby bývají nazdobené věnci a svíčkami (Foto: Freepik)
Hroby bývají nazdobené věnci a svíčkami (Foto: Freepik)

Dušičkám předchází Svátek Všech svatých, kdy se připomínají osudy světců a mučedníků. I přes významnost obou těchto dní není ani jeden oficiálně českým státním svátkem. Kdy naopak volno je? Koukněte se na přehled a termíny volna pro celý školní rok.

Jak vyrobit věnec na hrob?

Ozdoby na hroby můžete vyrobit v pohodlí domova. Jednou z nejčastějších ozdob je věnec, který symbolizuje koloběh života a smrti. Vkusný věnec vyrobíme během chvíle, bude přesně podle našich představ a cenově bude jistě dostupnější než věnec zakoupený v obchodě.

Co budeme na výrobu věnce potřebovat?

  • plastový nebo slámový korpus věnce (zakoupíte v květinářství)
  • vázací drát
  • štípací kleště
  • tavnou pistoli
  • nastříhané větvičky stálezelených dřevin (túje, jalovec, jehličnany, cypřiš a jiné)
  • ozdoby dle vlastní preference (například stuhy, sušené květiny nebo dřevěné přízdoby)

Postup výroby věnce na hrob

Na korpus postupně pokládáme nastříhané větvičky. Poskládáme je na sebe podle velikosti. Dospod dáme delší a navrch kratší. Větvičky pořádně připevníme vázacím drátem, kterým korpus několikrát omotáme. Tímto způsobem postupujeme rovnoměrně po obvodu korpusu, dokud jej nemáme celý pokrytý. Poslední větvičky podstrčíme pod první a opět pevně přivážeme.

Korpus věnce s přivázanými větvičkami (Foto: Freepik)
Korpus věnce s přivázanými větvičkami (Foto: Freepik)

Konec drátu opatrně zastrčíme do korpusu, abychom se o něj během další manipulace neporanili. Hotový základ ozdobíme pomocí tavné pistole vybranými přízdobami. Lepidlo je horké, takže při manipulaci musíme být opatrní, abychom předešli zranění.

Kde koupit věnec na hrob?

Pokud věnec vyrábět nechcete, jistě jej zakoupíte v květinářství, supermarketu nebo můžete podpořit lokální producenty a pěkný vázaný věnec zakoupit na trhu.

Jak se slaví Den mrtvých ve světě?

Svátek mrtvých se slaví v různých formách po celém světě. Možná si díky animovanému filmu Coco vzpomenete na mexický svátek zemřelých Día de los Muertos, kdy dle mexické tradice zesnulí navštěvují své příbuzné ve světě živých. Rodiny se schází na hřbitově, kde vytvářejí malé oltáře z květin, fotografií, osobních předmětů zesnulých nebo jejich oblíbených jídel a pití. Lidé zde pak zpívají a slaví často do pozdních nočních hodin.

Velkou popularitu si ve světě získal také Halloween, který má kořeny v keltské tradici. Slaví se 31. října a je označován také jako Předvečer Všech svatých. Do anglosaských zemí se rozšířil z Irska a kvůli globalizaci a komercializaci svátku je známý po celém světě. Během halloweenského večera se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu a koledují o sladkosti.

Děti se o Halloweenu převlékají do různých kostýmů (Foto: Freepik)
Děti se o Halloweenu převlékají do různých kostýmů (Foto: Freepik)

Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, černé kočky a další. Typickými barvami jsou oranžová a černá. Oranžová symbolizuje podzim a černá temnotu a smrt.

A jak slavíte Den zemřelých vy?