Vánoce jsou obdobím plným tradic a rituálů, které mají různé významy. Některé zvyky jsou nám dobře známé, ale existuje i řada téměř zapomenutých tradic, které kdysi tvořily neodmyslitelnou součást sváteční atmosféry.

1. Prostření svátečního stolu

Lidová pověra říkala, že pokud je u štědrovečerního stolu lichý počet strávníků, smrtka si pro jednoho z nich v průběhu následujícího roku přijde. Proto lidé prostírali o jeden talíř víc, aby byl počet sudý. Obecně jde o milou tradici, která může ukazovat solidárnost s nečekaným strávníkem, který by se k hostině chtěl přidat. Případně může vyjadřovat vzpomínku na někoho blízkého, kdo se nemůže účastnit.

2. Nevyžeňte si štěstí

S obdobím svátků mnohdy souvisí velký předvánoční úklid. Ovšem alespoň během Štědrého dne byste uklízet neměli. Dříve totiž hospodyně věřily, že by si tak mohly vyhnat štěstí.

3. Šupiny pro štěstí

Dle tradice na štědrovečerní stůl patří kapr. Využívány byly i jeho šupiny – lidé věřili, že jsou kouzelné a přinesou hojnost. Vkládaly se pod talíř, v dnešní době někteří lidé nosí šupinu v peněžence, aby jim přinesla štěstí a peníze. Nicméně mnoho lidí má k večeři něco jiného. Pokud tedy nemáte šupiny, můžete využít alespoň drobné mince jako náhradu.

4. Sedm hrnků

Kromě kapřích šupin se využívaly i jiné drobnosti. Připravilo se sedm hrnečků, pod každý z nich se ukryla jedna věc. Dle toho, co si člověk vybral, získal předpověď na další rok. Mince odkazovala na bohatství, dudlík na miminko, chléb přinášel štěstí, prsten znamenal svatbu, kousek uhlí nemoc, hřebínek nesnáze a jeden hrneček zůstával prázdný – znamenalo to bídu.

5. Krájení jablek

Milá tradice, se kterou se můžete setkat i dnes, je krájení jablek. Dříve si lidé po večeři jablko oloupali. Z délky slupky usuzovali, jak dlouho budou žít. Poté se ještě ovoce rozkrojilo na půl, aby vznikla hvězdička. Pokud se povedla, znamenalo to zdraví a štěstí, křížek odkazoval na smrt.

6. Pouštění lodiček

Další jednoduchý zvyk, který můžete zavést i ve své domácnosti, je pouštění lodiček. To si užijí i děti. Potřebovat budete jen skořápky z ořechů a malé svíčky. Vytvoříte malou lodičku, která symbolizuje životní cestu. Plamínek svíčky je symbolem pro lidský život.

7. Věštění z cibulových slupek

Během svátků lidé dělali předpověď počasí na další rok. Připravili si dvanáct slupek z cibule, každý z nich symbolizoval jeden měsíc v roce. Do každé slupky se pak nasypalo trochu soli. Pokud se do rána rozpustila, znamenalo to, že v daném měsíci bude hodně pršet.

8. Lití olova

V dnešní době již poměrně netradiční zvyk představuje lití olova. Nejde přitom o nic složitého. Tato zábavná činnost se může stát skvělou rodinnou tradicí. Potřebovat budete kousek olova, který rozpustíte. Poté ho nalijete do misky se studenou vodou, přičemž vznikne nějaký obrazec. V tom pak hledáte význam – čemu se podobá, co by mohl znamenat a co vás v budoucnosti čeká.

9. Betlémské světlo

Poměrně moderní tradicí je šíření Betlémského světla. Každý rok je v předvánočním období zapálen plamínek v betlémské jeskyni, kde se narodil Ježíš Kristus. Skauti pak světlo rozváží do různých evropských i amerických zemí. K nám se dostává vlakem z Vídně, mezi lidi se pak šíří mnohdy prostřednictvím bohoslužeb.

10. Jmelí

Na vánočních trzích je vždy všude jmelí. Snadno ho koupíte, jde o oblíbenou ozdobu domácnosti. Říká se, že přináší štěstí, plodnost a lásku. Přírodní jmelí má navíc řadu příznivých účinků na zdraví, má tedy i jiné využití. Nicméně v dnešní době už je k dispozici i různobarevné jmelí, které slouží pouze jako dekorace. Tradice líbání pod jmelím pochází od Keltů, kteří věřili, že rostlina přináší plodnost.

Každá z těchto tradic připomíná pestrost vánočního období. Můžete si vybrat, jaké zvyky zařadíte do své domácnosti. Mnohdy jde o milý zvyk, který vám zpříjemní vánoční svátky a zajistí kouzelné zážitky pro celou rodinu.

Vládne u vás doma už vánoční atmosféra? Nevíte, jak si vyzdobit domov v zimních měsících? Ne vždy musí být výzdoba vánoční.