V tomto článku jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kandidátů pro vaší Halloweenskou filmovou noc! Vybere si opravdu každý, ať už si troufnete na krvavý slasher nebo preferujete pochmurné pohádky.

Halloween

Halloween je originálně keltský svátek, slavený původně v anglicky mluvících zemích, jako Velká Británie, USA nebo Kanada. V současnosti ale proniká i k nám. Připadá na 31. října. Název “Halloween” nejspíše vznikl jako zkrácenina označení pro slavnost v předvečer svátku všech svatých (All Hallow’s Eve).

Tradičně se na Halloween děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat. Člověku, který jim koledu nedopřeje, se můžou pomstít nějakým kanadským žertem. Na ochranu před zlými duchy se před domy také vystavují vydlabané dýně se svíčkou uvnitř.

TOP 10 filmů pro váš Halloweenský maraton

Mnoho lidí si Halloween také spojují s filmovým maratonem pochmurných, děsivých filmů a hororů. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší!

1. Mrtvá nevěsta (2005)

Mládenec Viktor má obavy ze své svatby a při nácviku manželského slibu se omylem ožení s titulní mrtvou nevěstou. Krásná pochmurná pohádka animovaná ve stylu stop-motion plná chytlavých písniček. Režie: Tim Burton. Obsazení: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Emily Watson

2. Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Když mladý chlapec nečekaně přijde o svého psího parťáka Sparkyho, nezastaví se před ničím, aby milovaného mazlíčka zase oživil. Dojemná černobílá pohádka o poutě mezi chlapcem a nejlepším přítelem člověka animovaná ve stylu stop-motion. Režie: Tim Burton. Obsazení: Winona Ryder, Catherine O’Hara, Atticus Shaffer

3. Norman a duchové (2012)

Jedenáctiletý Norman je obdařen šestým smyslem - vidí mrtvé lidi a může s nimi komunikovat. V jeho komunitě ho všichni považují za podivína, ale když na městečko zaútočí zlá čarodějnice, bude to právě na Normanovi, aby všechny zachránil. Režie: Chris Butler. Obsazení: Kodi Smit-McPhee, Anna Kendrick, Casey Affleck.

4. Temné stíny (2012)

Poté, co Barnabas Collins zlomil srdce čarodějce Angelique, je proměněn v upíra a pohřben zaživa. Když se po dvou stoletích konečně dostane ze své rakve, je překvapen že svět už není takový, co býval - a to platí i o dříve významné rodině Collinsových. Barnabas je odhodlán vrátit rodinnému jménu původní lesk, ale Angelique jeho pokusy maří na každém kroku. Režie: Tim Burton. Obsazení: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter.

5. Beetlejuice (1988)

Manželé Maintlandovi zemřeli a stali se z nich duchové. To by nebylo zas tak špatné, ale o jejich smrti byl jejich dům prodán a zakoupen módní rodinkou z New Yorku, která duchům rychle začne lézt na nervy. Sami jako strašáci nestojí za moc, takže si na pomoc přizvou “bio-exorcistu” Beetlejuice, aby žijící obyvatele domu vystrašil natolik, že se zase rychle odstěhují. Režie: Tim Burton. Obsazení: Alec Baldwin, Michael Keaton, Winona Ryder.

6. Zombieland (2009)

Svět ovládli živí mrtví. Přeživších je poskrovnu a není lehké si navzájem důvěřovat. To se ale možná změní, když zbabělý Columbus a drsňák Tallahassee zkříží cesty s krásnou Witchitou a její chráněnkou Little Rock. Drsná komedie se nedávno dokonce dočkala druhého dílu. Režie: Ruben Fleischer. Obsazení: Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone.

7. Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Nespravedlivě odsouzený muž se rozhodne pomstít těm, co mu zničili život. Pod jménem Sweeney Todd si otevře holičství nad pekařským krámkem paní Lovettové, kde prodává své masové bochánky. Když se Sweeney poté potřebuje zbavit mrtvoly, paní Lovettová přijde s nečekaným řešením. Tento hororový muzikál není pro slabé povahy! Režie: Tim Burton. Obsazení: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman.

8. Jennifer’s Body - Bacha, kouše! (2009)

Když hudební skupina obětuje sexbombu Jennifer ďáblu, Jennifer se promění z populární středoškolačky na démonickou mrchu, která si libuje ve vraždění všech kluků, co po ní letí. Zachránit všechny může jenom její uťápnutá kamarádka z dětství, Needy. Režie: Karyn Kusama. Obsazení: Meghan Fox, Amanda Seyfried, Johnny Simmons.

9. Carrie (1976)

Carrie White to nemá zrovna lehké. Doma je terorizována fanatickou matkou, ve škole zase krutými spolužáky. Jednoho dne v sobě ale objeví děsivé nadpřirozené schopnosti. Kultovní hororový film podle románu Stephena Kinga. Režie: Brian De Palma. Obsazení: Sissy Spacek, Piper Laurie, John Travolta.

10. Halloween (1978)

V roce 1963 o Halloweenu šestiletý Michael ubodal svou starší sestru. Po patnácti letech v ústavech uprchne a vrátí se do rodného městečka odhodlán pokračovat ve svém Halloweenském běsnění… Režie: John Carpenter. Obsazení: Donald Pleasence, Jamie Lee Curtis, Nancy Kyes.