Mona Lisa je jedním z nejslavnějších obrazů všech dob a dodnes kolem něj koluje řada nejasností. A o to více teorií. Nejčastěji se spekuluje o jejím úsměvu. Přibližme si jeden z nejslavnějších obrazů všech dob.

Nejslavnější portrétovaná žena

Mona Lisa je obraz ze 16. století, jehož autorem je italský umělec a stavitel Leonardo da Vinci. Portrétovanou osobou je nejspíš Lisa del Giocondo, pro kterou namalování obrazu objednal její manžel. Předmětem spekulací se stal zejména úsměv Mony Lisy, který je tajuplný a nenapodobitelný. Obraz se ale v tehdejší době odchyloval od standardů hned z několika důvodů. Nebylo zvykem malovat osoby jinak než z profilu, osoby se tedy nedívaly přímo na diváka, pozadí nebývalo rozostřené nebo malby nezobrazovaly tolik detailů.

Výjimečné bylo i to, že da Vinci při malbě použil techniku zvanou sfumato, tedy stínování a rozmazávání. Vrstvy se tak překrývají a zanikají rozhraní mezi jednotlivými barevnými odstíny, světly i stíny. Obraz tedy působí jako v oparu a zároveň jsou zjemněny obličejové rysy. Někteří tak vysvětlují nejasný výraz Mony Lisy.

Úsměv vyjadřuje štěstí

Nizozemští vědci podrobili úsměv Mony Lisy analýze s matematickou přesností. Použili počítačový program pro rozpoznání emocí, který byl vytvořen v kooperaci univerzit v Amsterdamu a Illinois. Na základě našpulení rtů a okolních vrásek je rozeznáno šest základních pocitů. Algoritmy zjistily, že u Mony Lisy se z 83 % jedná o úsměv radosti. Dále byly identifikovány ostatní emoce ukrývající se v její tváři. Jde o 9 % nelibosti, 6 % strachu a 2 % hněvu.[1]

Mona Lisa mohla být nemocná

Americký profesor medicíny Mandeep Mehra představil teorii, že Mona Lisa trpěla onemocněním štítné žlázy.[2] Podle něj na tuto skutečnost poukazuje právě záhadný úsměv, řídké vlasy a oteklé ruce. K dalším příznakům, které jsou na vyobrazené ženě patrné, patří i zvýšení hmotnosti, suchá kůže se žlutým zabarvením, nepřítomnost obočí a zvětšená oblast krku. Mona Lisa byla namalována krátce poté, co porodila. Právě porod může poruchy štítné žlázy vyvolat.

Názorů na zdravotní stav Mony Lisy je ale více. Původně se vědci domnívali, že měla vysokou hladinu cholesterolu nebo srdeční chorobu. Údajně mohla mít i syfilis. Od těchto diagnóz bylo ale upuštěno, protože portrétovaná žena se dožila věku 63 let, což by s tehdejšími omezenými možnostmi léčby nebylo v případě zmíněných nemocí možné. Bohužel v současnosti nelze podezření na konkrétní zdravotní problémy této slavné ženy ověřit. Nebo možná naštěstí pro ni, že nemusela ničím takovým trpět.

Tajemstvím je i krajina nebo proces vzniku

Záhadou je i scenérie za portrétovanou osobou. Italský historik Silvano Vinceti se věnoval analýze historických dokumentů a maleb, které porovnával s aktuálními fotografiemi a snímky z dronů. Došel k závěru, že je zobrazena část města Laterina v toskánském Arezzu. Most nacházející se u levého ramene Mony Lisy je Ponte Romito.[3]

Se zajímavostí přišel i francouzský vědec Pascal Cotte, který pomocí technologie odrazu světla odhalil, že pod stávající vrstvou obrazu jsou ještě další. Dílo zkoumal 10 let a objevil další obraz sedícího, který se dívá stranou. Muzeum Louvre se ale k závěru nevyjádřilo.[4]

Obraz byl proslaven až krádeží

V současnosti se dílo nachází v pařížském Louvru. Olejomalba na dřevě z topolu o rozměrech 77 × 53 cm sem přivede miliony návštěvníků ročně. O globální věhlas obrazu se postaral Vincenzo Perugia, který roku 1911 dílo odcizil. Mezi podezřelými byli například i Guillaume Apollinaire nebo Pablo Picasso. Skutečný viník byl ale později dopaden. Dělník-zasklívač obraz nejprve skrýval ve svém pokoji v Paříži a poté ho převezl do Florencie, kde ho nabídl ke koupi. Zloděj byl odsouzen pouze na 7 měsíců, protože se hájil patriotstvím a touhou vrátit obraz zpět do Itálie.

Zajímají vás články o umění a mystičnu? Přečtěte si o tom, jak spisovatel Karel Hynek Mácha údajně podle některých cestoval časem.