Nedávná stávka herců a scenáristů nás přesvědčila o moci umělé inteligence a jejího potencionálního dopadu na filmový průmysl. Je však opravdu možné, aby skutečné herce a režiséry připravila o práci?

Něco málo o příchodu umělé inteligence do světa filmu

První využití umělé inteligence (zkratka z angličtiny AI) pro vývoj filmu bychom mohli datovat do roku 2016. Tehdy byl k tvorbě traileru pro film Morgan použit superpočítač Watson, který jednal zcela samostatně.[1] Trailer se však setkal pouze s vlažným pochopením kritiků a diváků. Během následujících let byla umělá inteligence k podobným projektům využita ještě několikrát. Až v letošním roce (s rozšířením ChatGPT a jiných volně dostupných AI mezi širokou veřejnost) však bylo zveřejněno, jak tato umělá inteligence vyspěla a co všechno dovede.

Co vlastně dokáže?

  • Tvorba scénářů: umělá inteligence je i pouze za pomoci „opisování“ z již existujících scénářů schopna na více než obstojné úrovni tvořit vlastní texty. A to prakticky bez profesionální pomoci.
  • Střih a úprava vizuálních chyb: jak již bylo zmíněno výše, AI dovede dle analýzy jiných projektů a následného tvoření vzorců sestříhat originální videa. Zároveň je také schopna zahladit nedokonalosti – od nekvalitního rozlišení přes rozmazaný obraz až po retušování nechtěných prvků na záběrech.
  • Tvorba hudby a úprava zvuku: tvorba hudby pomocí umělé inteligence není žádnou novinkou. Nyní je však pomocí již zmiňovaných vzorců schopna hudbu i vkládat a následně včetně ostatních zvuků opravovat.
  • Hlasy a vizuály herců bez jejich přítomnosti: spolu s tvorbou scénářů jde o nejkontroverznější bod, jenž vedl k letošní filmové stávce. V tomto případě technologie dovede na základě hlasových vzorků kterékoliv osoby vytvořit jeho přesnou kopii. O to děsivější je, že to samé dokáže i s tvářemi (a to včetně zachování realistické mimiky).[2]

Stávka herců a scenáristů

Dle oficiálního webu The New York Times šlo o největší hollywoodskou stávku za posledních 60 let.[3] Započali ji nespokojení hollywoodští scenáristé nejen z důvodu špatných pracovních a platových podmínek, ale především jejich možným nahrazením umělou inteligencí (zmíněno výše). Ke stávce se pak ze stejných důvodů připojili i herci a někteří animátoři. A ač se v prvních měsících vedoucí představitelé předních filmových studií vytrvale bránili, nakonec byli nuceni přistoupit na některé z požadavků a prostřednictvím organizace SAG-AFTRA tak 26. září dosáhli dohody.[4] Plné znění dohody však dosud nebylo zveřejněno.

Budoucí vývoj

Budou-li dohody s herci, scenáristy a režiséry úspěšné, umělá inteligence by mohla znamenat významnou pomoc ve filmovém průmyslu. Jednak může v budoucnu zastat prakticky kteroukoliv pozici a také, a to především, ušetřit ohromné množství financí. To nás však vede k již zmiňovanému problému v podobě rizika dalších stávek filmových tvůrců. Ve vzdálenější budoucnosti však není vyloučen vznik filmů pouze za pomoci umělé inteligence, a to včetně zcela vygenerovaných „herců“.[5] Nebo se dočkáme nečekaných hereckých kombinací? Proč si třeba nedopřát film s Charlie Chaplinem, Jackiem Chanem a Vlastou Burianem? I toho se možná dožijeme.

A co všechno ještě dokáže AI v jiných odvětvích? Umělá inteligence zaplavuje sociální sítě články. Umělá inteligence se podílí na vývoji her. A samozřejmě umělá inteligence změní pracovní trh.