Období, kdy byly filmové premiéry přesouvány na později kvůli pandemii koronaviru, je snad za námi. Z hlediska uvádění nových snímků by měl tento rok probíhat normálně. Na co se můžeme těšit tento měsíc? Přinášíme tipy, co si v kinech nenechat ujít hned na počátku roku.

Ferrari

Premiéra snímku Ferrari proběhla 4. ledna. Děj filmu se odehrává v roce 1957. Hlavní roli bývalého automobilového závodníka Ferrari hraje Adam Driver a jeho ženu zosobňuje Penélope Cruz. Ferrari se ocitá v životní krizi – zažívá rodinnou tragédii, problémy s manželkou i milenkou nebo hrozící bankrot společnosti. Rozhodne se riskovat a začne prodávat sportovní auta. Film režiséra Michaela Manna zachycuje zrod legendární automobilové značky i závodů Formule 1.

To se mi snad zdá

Premiéra této zábavné společenské satiry s Nicolasem Cagem v hlavní roli se konala 11. ledna. Obyčejný vysokoškolský profesor Paul Matthews žije prostým životem. To přeruší skutečnost, že se najednou začne objevovat ve snech milionů lidí po celém světě. Ze dne na den je z něj celebrita a jsou mu tak otevřeny dveře k tajným přáním. Nevyhne se ale ani odvrácené straně záře reflektorů.

Pan Blake k vašim službám

11. ledna také vstoupil do kin film s Johnem Malkovichem. Aby Andrew Blake rozehnal své chmury způsobené ztrátou manželky, vydává se do míst, kde se seznámili. Na panství se ale vše změnilo, hostinské pokoje jsou dokonce zavřené. Blake se zde ale chce ubytovat, a tak uzavře s kuchařkou dohodu, že bude komorníkem. Nejedná se ale o snadné povolání a je tím vystaven řadě humorných situací.

Bastard

Historické drama Bastard má premiéru 18. ledna. Snímek představuje zchudlého Ludviga Kahlena, kterého ztvárňuje Mads Mikkelsen. Filmovou postavu mlčenlivého muže s ryzím charakterem zosobňuje dokonale. Kahlen se roku 1755 rozhodne dobýt nehostinné dánské vřesoviště a ve jménu krále zde chce vybudovat kolonii výměnou za získání šlechtického titulu. Pouští se ale do nemilosrdného boje, v němž je ohrožen život nejen jeho, ale i osob, které se kolem něj shromáždily.

Chudáčci

Ve filmu Chudáčci, který se na plátnech objeví 25. ledna, exceluje v hlavní roli oceňovaná herečka Emma Stone. Mladé ženě Belle Baxter vdechne život nekonvenční doktor Godwin Baxter představovaný hercem Willemem Dafoe. Protože Bella touží poznávat svět, trhne se od svého stvořitele a po boku zhýralého právníka se noří do světa, kdy se pouští do boje za rovnoprávnost a svobodu a objevuje i vlastní sexualitu. Jedná se o feministickou podobu příběhu známého Frankensteina. Toto komediální sci-fi drama má na svědomí režisér Yorgos Lanthimos, o kterém jste možná slyšeli v souvislosti s legendárním filmem Špičák z roku 2009. Jeho filmové počiny jsou vždy velkým vizuálním zážitkem.

Tání

Film přibližuje příběh uzavřené ženy Evy (Charlotte De Bruyne), která má problém s navazováním vztahů a vytvářením citových vazeb. Kořeny jejích úzkostí se nachází v její rodné vesnici, kde bylo vlivem brutálních událostí utnuto její nevinné dospívání. Právě sem se ale rozhodne navrátit kvůli plánované pietní akci dávného zesnulého kamaráda. Snímek zpracovává téma neřešeného traumatu a zachycuje touhu po pozornosti i pocity osamění. Skrz dětské herce vnímáme, jak se neléčené trauma přetavuje v našeho největšího nepřítele. Tání belgické režisérky Veerle Baetens vstupuje do kin 25. ledna.

Březen '68

Děj filmu se odehrává, jak už název napovídá, v březnu 1968 ve Varšavě. Studentka divadelního umění Hanna ztvárněná Vanessou Aleksander se seznámí se studentem Jankem, kterého představuje Ignacy Liss. Od té chvíle dochází k prohlubování jejich vzájemné lásky. Ačkoliv se o politiku nezajímají, zasahuje do jejich životů. Perzekuce Židů je na vzestupu, dochází k zatýkání a vyslýchání. Rodiny Hanny a Janka se ale nachází na protipólech. Rodiče dívky ztrácí práci kvůli svému židovskému původu a otec chlapce je stranický úředník. Film, jehož premiéra je 25. ledna, staví do kontrastu vidinu svobody dvou mladých zamilovaných lidí a bouřlivé události v Polsku.