Nějakou fobií trpí až deset procent světové populace. Někdo nesnese hady, někdo výšky, někdo má problém s létáním. Existují ale i daleko ulítlejší fobie, jejich výběr najdete v tomto článku!

Kdo se bojí, nesmí do lesa!

Fobie je charakterizována jako úzkostná porucha projevující se chorobným strachem z určitých předmětů, situací či jevů, ať už skutečných nebo neexistujících. Fobie silně ovlivňuje život postiženého člověka, nedovolí mu dělat některé běžné věci nebo ho nutí vykonávat aktivity, které by jinak nedělal. Původ fobie může být traumatický zážitek nebo vrozená úzkost.

Fobií existuje velké množství. Speciální název si jich vysloužilo přes 500, ale existují i fobie natolik ojedinělé a natolik specifické, že ani vlastní název nemají. Mezi nejběžnější fobie patří arachnofobie (strach z pavouků), ofidiofobie (strach z hadů), akrofobie (strach z výšek), klaustrofobie (strach z uzavřených prostor), aichmofobie (strach z ostrých předmětů) nebo třeba mysofobie (strach ze špíny a nákazy).

Nejzvláštnější fobie

Krom toho ale byly pozorovány a pojmenovány fobie ze všeho možného. Vybrali jsme pro vás seznam 5 nejzvláštnějších fobií!

Papafobie

Papafobie je chorobný strach z papeže. Zatímco zástupy věřících ho opěvují, papafobici mu nemůžou přijít na jméno. Když papeže vidí, něco o něm čtou nebo slyší, zachvátí je panika. Papafobie může být spojena se strachem z křesťanství či náboženství obecně.

Efebifobie

Pokud trpíte efebifobií, znamená to, že se bojíte teenagerů. Efebifobici považují adolescenty za nekontrolované, nebezpečné a kruté. Tato fobie může být často způsobena negativním ztvárněním teenagerů v televizi.

Koumpounofobie

Koumpounofobik trpí chorobným strachem z knoflíků. Lidé trpící touto fobií pociťují nechuť a úzkost, když jsou vystavení knoflíkům, ať už skutečným nebo jenom na obrázku. Koumpounofobií trpěl i Steve Jobs a spekuluje se, že právě to je důvod, proč se design výrobků Apple ubíral cestou dotykových obrazovek a virtuálních klávesnic.

Aritmofobie

Aritmofobie je strach z čísel. Jistě jste slyšeli o strachu z “prokletých” čísel 13 nebo 666, ale aritmofobik se bojí všech čísel bez rozdílu. Obvykle se projevuje úzkostí spojenou s prováděním matematických úkonů. Aritmofobie má silný dopad na život postiženého, jelikož i při tak obyčejné činnosti jako je nákup nezbytných potravin se číslům prostě nevyhne.

Xantofobie

Xantofobici mají strach ze žluté barvy a žlutých věcí. Obvykle se snaží žlutým věcem co nejvíce vyhýbat, rozhodně nekonzumují žluté jídlo jako například banány. I tato fobie může být pro člověka velmi omezující, protože žluté věci v běžném životě potkáváme každodenně.