Chcete podniknout jednodenní výlet? Nebo delší pobyt s přenocováním? Rychlebské hory jsou ideální na obě varianty. Samozřejmě je tam co objevovat. Na své si přijdou milovníci přírody i památek. A nejlepší na tom je, že lokalita je pro turisty příznivá celý rok.

Severně od města Jeseník se rozprostírají Rychlebské hory. Hlavní hřeben, Smrk, se nachází na hranicích Česka a Polska, kam pohoří dále zasahuje. Rychlebské hory se vyznačují neporušenou přírodou a jsou vhodné i pro ty, kteří chtějí vyrazit tam, kde nekorzují davy turistů.

Rychlebské hory můžete navštívit kdykoliv

Rychlebské hory bývají ve stínu Jeseníků, přestože nabízí zážitky jak z krásných přírodních scenérií, tak z historických památek. Návštěvu můžete zahájit v jesenických lázních s desítkami pramenů, odkud je možné pozorovat právě hřeben Hrubého Jeseníku nebo jesenickou kotlinu. Rychlebské hory skýtají hluboká údolí a hřebeny se smrkovými lesy.

Rychlebské hory jsou vhodné k návštěvě v jakémkoliv ročním období. Na jižní straně hor je možné lyžovat, také se zde nachází řada turistických nebo cyklistických stezek a krásy hor můžete sledovat i na běžkách.

Nejvyšší hřeben Smrk měří 1127 metrů a táhne se v délce 30 kilometrů. Pohoří bylo ovlivněno blízkostí kontinentálního ledovce, tudíž je ohraničeno výraznými zlomy. Jak název hlavního vrcholu napovídá, hory jsou pokryté zejména smrkovým porostem a místy bukovými lesy.[1] Žijí zde divočáci, srnci, jeleni a mohou se zde vyskytnout i kamzíci, lišky, černá zvěř nebo jezevci.[2]

Pěšky i na kole

Výchozími body k výpravám jsou obce Staré Město, Branná, Ramzová, Lipová Lázně a Vápenná.

Do Rychlebských hor se můžete vydat na středně náročnou jednodenní až dvoudenní túru. Je zde pouze jedna otevřená chata – Paprsek, která byla vystavěna v roce 1932. Nad Horní Lipovou se také nachází zajímavý Lesní bar. Právě absence turistických zastávek má za následek malé množství turistů.

Nedaleko Černé Vody jsou oblíbené Bikerské Rychlebské stezky. Vznikly rekonstrukcí starých loveckých chodníků a jsou vhodné spíš pro zkušenější cyklisty.

Navštivte zámky nebo jeskyně

Příroda je zde skoro netknutá a bez lidí. Objevíte zde ale i turisticky atraktivní místa, mezi která patří zámek Jánský vrch v obci Javorník, zřícenina gotického hradu Rychleby, jeskyně Na Pomezí s krápníkovou výzdobou a puklinová jeskyně Na Špičáku, jejíž krápníky byly poničeny přívalovými vodami i člověkem.

Nad údolím Račího potoka stojí Čertovy kazatelny. Jde o útvar rulových skal, jejichž vyhlídku můžete navštívit při cestě na zříceninu hradu Rychleby. Zvažte i Vodopády Stříbrného potoka, neboli Nýznerovské vodopády, které představují několik kaskád s celkovou výškou 15 metrů.