Cestování karavanem nebo obytným vozem může být velmi pohodlným způsobem, jak objevovat nová místa. Jak karavan před cestou vybavit? A co si do karavanu zabalit, aby nám na dovolené nic nechybělo?

Topení do karavanu

Topení je jedním ze základních vybavení obytných vozů a karavanů. Výsostné postavení na trhu má značka Trauma, která vyrábí velice kvalitní topení s rozfukem teplého vzduchu po celém karavanu. Nejčastějším druhem je plynové topení, které má velmi vysokou účinnost. Alternativou k plynovému topení může být elektrické, které je jednoduché na instalaci, ale může být velmi nákladné na provoz.

Existuje také kombinované topení na plyn a elektřinu s ohřevem vody. Umožňuje efektivní a spolehlivé vytápění v interiéru karavanu. Kombinovaná forma je užitečná v případě, že nemáme neustále k dispozici přístup k elektrické energii.

Lednice do karavanu

Lednice jsou nezbytnou součástí většiny karavanů a obytných vozidel. Existují různé typy lednic, ale nejčastěji se používají kompresorové a absorpční. Obě tyto varianty mají své výhody i nevýhody.

Kompresorové lednice

Tento typ lednice funguje na stejném principu jako domácí lednice. Kompresorové lednice jsou úspornější a mají lepší výkon než ty absorpční. Nevýhodou je však větší rozměr a vyšší pořizovací cena. Jsou vhodné pro cestovatele, kteří se vydávají do teplých oblastí s vysokou venkovní teplotou.

Výhody kompresorové lednice

Má vyšší chladicí výkon, je méně náročná na údržbu a má delší životnost.

Absorpční lednice

Absorpční lednice fungují na zcela jiném principu než lednice kompresorové. Tento typ používá tepelnou energii k odpaření chladiva a využívá tepelného čerpadla pro ochlazení vnitřního prostoru. Nevýhodou absorpčních lednic je to, že jsou obvykle méně spolehlivé a mají menší výkon než kompresorové lednice. Jsou tedy závislé na venkovní teplotě a často trvá déle, než dosáhnou požadované teploty.

Výhody absorpční lednice

Nabízí flexibilitu při výběru zdroje energie, nemusíte se tak spoléhat jen na elektřinu nebo plyn.

Velikou výhodou je, že absorpční lednice fungují při různých zdrojích energie. Proto se setkáme s variantou takzvané trojkombinace, kdy lednice funguje na plyn, elektřinu ze sítě (230 voltů) i elektřinu z baterie (12 voltů). Jsou tedy ideální pro cestování v místech, kde není k dispozici elektřina.

Při výběru vhodné lednice do karavanu je nutné zvážit mnoho faktorů, zejména rozměr a typ lednice. Pokud cestujeme do míst s vysokou venkovní teplotou a chceme chladit větší množství potravin, můžeme uvažovat o lednici kompresorové. Jestliže však míříme zejména do míst bez elektřiny a stačí nám menší lednice, může být vhodnější volbou lednice absorpční.

Nádobí do karavanu

Velmi oblíbenou značkou nádobí do karavanu je firma Brunner, která své produkty dovedla téměř k dokonalosti. Nádobí je vyrobeno z prakticky nerozbitného materiálu s protiskluzovým kroužkem na spodní straně. Nemusíme se tak bát, že bychom museli z karavanu uklízet střepy, pokud při cestě najedeme na hrbol.

Chci si pořídit nádobí do karavanu

Nádobí vyráběné přímo do karavanu žádný náraz jen tak nerozhodí.

Nádobí se vyrábí v mnoha barevných variantách a designech. Sady jsou dodávány v krabicích, které dobře poslouží i jako přenosové boxy a ušetří vám tak v karavanu či obytném autě místo. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Sprcha do karavanu

Většina karavanů a obytných vozů má sprchu vestavěnou. Problém nastává například v malých karavanech nebo dodávkách s obytnou vestavbou, kde na sprchu nezbylo místo. Řešením se ukázaly být mobilní solární sprchy, které naplníme vodou a zavěsíme na místo, kam svítí slunce. Díky černé barvě se voda v zásobníku ohřeje i při zatažené obloze na 40 °C.

Sprcha je vybavena dvěma ventily, jeden je na sáčku pro zabezpečení při přepravě, druhý na sprchové hlavici pro pohodlné ovládání. Výhodou solárních sprch je jejich nízká pořizovací cena. Navíc šetříme přírodu, jelikož ohřev vody není závislý na jiném zdroji energie.

Toaleta do karavanu

Vestavné chemické toalety jsou v karavanu výborným vynálezem, který posunul kemping na zcela jinou úroveň. Chemické kazetové toalety jsou hygienická a čistá zařízení používaná takřka ve všech obytných autech i karavanech. Kazetová toaleta má tu výhodu, že má odnímatelnou odpadní kazetu (nádrž), kterou můžete dle potřeby vyprázdnit na vhodném místě, nebo nahradit další kazetou v případě jejího naplnění.

Velké oblíbenosti se dočkala firma Thetford, zejména kvůli svému kvalitnímu zpracování. Některé toalety se mohou pyšnit velmi praktickou vychytávkou, kdy lze mísu toalety otočit o 180°, čímž lze ušetřit tolik ceněný prostor v našem obytném voze nebo karavanu.

Vychytávky do karavanu

Existuje mnoho věcí, které nejsou většinou při koupi karavanu jeho součástí. Mohou nám však život velmi usnadnit. Patří mezi ně bezpochyby předstan (nebo markýza), který nám poskytne dostatek prostoru a soukromí při přespávání v kempu.

Dalším pomocníkem mohou být nejrůznější kapsáře a organizéry. Nám se v karavanu velmi osvědčil látkový nástěnný organizér na boty a závěsný organizér do skříně. Ušetřili jsme mnoho místa a vše máme hezky srovnané. Dobrým pomocníkem je i skládací sušák na prádlo, který lze zavěsit do okna.

Vychytávky pro váš karavan

Váš karavan si zaslouží kompletní péči. Na sebemenším detailu záleží.

A na co dalšího nezapomenout? Rozhodně se podívejte, co by nemělo chybět v cestovní lékárničce.

Často se ptáte

1️⃣ Kde mohu zaparkovat karavan?

Než si karavan pořídíme, musíme promyslet, zda máme místo, kam ho můžeme zaparkovat. Pokud máme rodinný dům se zahradou, je vyhráno. Obyvatelé bytů to mají trochu složitější. Ve městech je většina parkovišť pro osobní vozidla do 3,5 tun. Jestliže zde chcete parkovat, mějte na mysli, že „větší auta“ než ta osobní se nemusí úplně každému líbit. Zaparkujte tedy raději co nejvíce stranou, abyste se vyhnuli poškození, ať už neúmyslnému či úmyslnému. Máte-li větší karavan, hledejte značku, která dovoluje parkování i větších vozidel.

2️⃣ Jak vybrat karavan?

Na trhu je celá řada nejrůznějších karavanů. Nejdříve si musíme ujasnit, co od karavanu čekáme a jaké vybavení je pro nás nutností. Kolik osob v karavanu bude přespávat? Budeme jezdit na kratší výlety, nebo na několikatýdenní výpravy? Plánujeme přespávat i mimo kempy? Při samotné koupi věnujeme pozornost technickému stavu karavanu.

3️⃣ Jak vyřešit výměnu zásuvek u karavanu z Anglie?

Mnoho karavanů brázdících české silnice pochází z Velké Británie. Karavany bývají o něco levnější, jelikož se kromě dveří na opačné straně (ve Velké Británii jezdí na opačné straně) musíme vypořádat i s jinými zásuvkami. Řešení je jednoduché – stačí zakoupit adaptér a je to!

4️⃣ V jakých zemích mohu parkovat i mimo kempy?

Mezi země, kterým parkování karavanu mimo kempy tak úplně nevadí, patří například Španělsko, Portugalsko (kromě Algrave), Anglie, Skotsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Island, Estonsko, Polsko. Vždy se ale musíme chovat ohleduplně a nenechávat na místě žádné odpadky a nepořádek.