Věříte na duchy a temné síly? Ať je vaše odpověď jakákoliv, řada míst stojí za pozornost. Jsou totiž zahalena tajemstvím nebo se k nim váže legenda plná záhad. Některá místa jsou údajně zdrojem nepříjemné energie či se s nimi pojí neštěstí vyprávěné po generace. Podívejme se na tipy, kam u nás vyrazit za záhadami.
Statek Pohádka
Dnes zanedbaná usedlost se nachází nedaleko obce Čachrov na Šumavě. Poslední, kdo statek obýval, byl Ivan Roubal. Ten byl obviněn ze spáchání pěti vražd a odpykává si doživotní trest. Některé oběti měl usmrtit přímo v domě, ale stopy nebyly nalezeny. Místo láká experty na paranormální jevy, protože mnoho lidí uvedlo, že jim při návštěvě selhal mobilní telefon, zastavily se hodinky nebo cítí negativní energii protkanou tragickými vzpomínkami místa.[1]
Netradiční zážitky
Máte rádi netradiční zážitky? Vyberte si z nabídky.Velhartický hřbitov
Velhartice nacházející se také na Šumavě byly údajně místem, kde se konaly satanské mše a pokusy o oživení mrtvých. Dodnes je na omítce kostela vidět podobizna dívky, která byla dle pověstí obětována právě za černé mše. Nebožtík, kterému byl vdechnut život, unášel svoji milou přes zeď kostela. Možná vám příběh připomíná baladu Svatební košile Karla Jaromíra Erbena. Opravdu se jím při psaní inspiroval. V místě kostela dříve stávala dřevěná stavba, kde uhořel sedlák se svojí rodinou. Na hřbitově má také být neoznačený hrob sudetských Němců, kteří padli na konci války.[2]
Les Bor
Les Bor u Českých Budějovic možná znáte pod názvem Branišovský les. Nacházel se zde strom oběšenců, kde se rozhodlo ukončit život mnoho lidí. Obyvatelé větev odstranili, ale navzdory tomu prý můžete na místě slýchat hlasy nebo vídat siluety, které se údajně objevují i na fotkách. Některá svědectví vyprávějí o červených očích, brnění v těle, našeptávání k sebevraždě nebo časových posunech. Les je zkrátka místem, kde po léta docházelo k úmrtím. Některá se stala dokonce i v současnosti. Došlo zde například ke smrtelné nehodě cyklisty. Někdo je přesvědčen, že za touto tragédií stojí duchové. Vyšetřovatelé jsou ale názoru, že jel příliš rychle.
Adrenalinové zážitky
Máte rádi dobrodružství a chcete cítit ten pravý adrenalin? Vyberte si z nabídky.Panenský Týnec
Panenský Týnec najdete nedaleko Loun. Byl založen ve 13. století a právě z tohoto období pochází známý nedostavěný gotický chrám. Místo patří k nejmystičtějším lokalitám u nás. Byla zde totiž naměřena silná pozitivní zóna, která má moc uzdravovat. Chrám by měli navštívit zejména ti, kteří trpí depresemi nebo úzkostmi. V každém případě je torzo stavby působivé, ať na sobě jeho léčivé účinky zaznamenáte, nebo ne.
Hrad Trosky
S většinou hradů se pojí různé legendy. S dominantou Českého ráje je spojena pověst o ukrytém pokladu. Kvůli tajnému zásobování a možnostem úniku byly pod hradem vybudovány podzemní chodby a jeskyně. Najdete zde nápisy, které odrazují od dalšího pátrání. Dle svědků z předválečného období je na konci chodeb jezero. Faktem je, že na hradě není studna. Za jezerem se mají nacházet dveře vedoucí k pokladu. V polovině 19. století se studenti ze Sobotky prokopali do jeskyně, která měla být velká jako Malé náměstí v Jičíně. Před objevením dalších prostor je varoval opět jeden z nápisů. Někde v podzemních prostorách hradu jsou nejspíš dodnes ukryty vzácné cennosti.[3]
Jeskyně Býčí skála
Býčí skála se nachází v Moravském krasu a je součástí nejdelšího jeskynního systému v Česku, jehož velká část území je nepřístupná. Býčí skálu ale můžete navštívit v rámci výjimečných dnů otevřených dveří. Jde o obětiště z doby bronzové nebo starší. V 19. století zde bylo nalezeno množství prehistorických předmětů jako náramky, nožíky, kotlíky nebo pánve. Místo se stalo pohřebištěm mnoha lidí i zvířat, kteří zemřeli násilnou smrtí. Dle starého zvyku totiž museli bohatého velmože do říše mrtvých následovat další lidé včetně čtyřiceti mladých dívek.
Chodby pod Radhoštěm
Hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech je uctívána pro boha Radegasta. Málokterý turista ale tuší, že se pod povrchem má nacházet hustá síť chodeb ukrývající Radegastovu svatyni a zbojnické poklady. První zmínky o zdejších jeskyních pocházejí z 15. století. Chodby byly využívány jako sklepy pro uložení mléka či sýrů nebo zde pohanští kněží ukrývali dary od poutníků. Za dlouhá léta vzniklo hodně bájí o pokladech a lidé se snažili je najít. Ne všichni se ale z hlubin země vrátili, ve tmě zabloudili a pošli hladem. Vstupy do podzemí jsou nejspíš tři – Radochova studna, Cyrilka a Volařka. Dodnes je ale toto podzemí vědecky neprobádané a není jasné, jestli je možné vchody objevit. Podobu podzemí totiž formuje pohyb pískovce, tudíž se některé pukliny zvětšují a jiné jsou zasypávány kamením.