Zabavit celou rodinu, obzvláště tu, kde jsou mladší děti, může být leckdy pořádný oříšek. Proto vám přinášíme hned deset tipů, kam s nimi vyrazit za zábavou.

Park Mirakulum

Ve středočeských Milovicích se nachází rodinné zábavní centrum Mirakulum. Park se rozkládá na ploše sedmi hektarů a nabízí vydovádění pro děti všech věkových kategorií (a pro rodiče také). K využití jsou zde jak menší plochy s atrakcemi, tak i větší prostranství ideální k piknikům a jiným dýchánkům.

Naleznete zde menší i větší prolézačky, skluzavky nebo tobogan (pro děti do 140 cm), který je umístěn ve dřevěném hradu, dominantě celého Mirakula. Milovníci zvířátek se mohou těšit na minizoo, kde uvidí např. ovečky, mini oslíky a jiná zvířátka. S dětmi se můžete projet vláčkem, navštívit lesní městečko, oázu s vodním světem, lanové centrum a mnoho dalšího.

Park znovu otevírá své dveře 6. dubna 2023, už nyní jsou ale v předprodeji vstupenky za zvýhodněné ceny.

Lanový park Podhůra

Podhůrský lanový park u Chrudimi nabízí vyžití pro děti téměř všech věkových kategorií. Menší mají nachystanou nižší a nenáročnou lanovou stezku, pro starší děti (12+ let, 150+ cm) je nachystaná lanová dráha „v oblacích“ o délce 250 m. Celkem 21 překážek je umístěných v různé výšce od tří do deseti metrů.

Pokud by vám vyžití v lanovém parku nestačilo, okolí nabízí další atrakce. Volnou procházkou z lanového centra se dostanete nejen na rozhlednu Báru II, ale i k nádhernému Národnímu hřebčínu ve Slatiňanech, v jehož těsné blízkosti se nachází malebný zámek. Menší děti okouzlí i tzv. Kočičí hrádek, který nechala dětem z podzámčí postavit zdejší hraběnka Vilemína Auerspergová.

Pokud vás bude trápit žízeň nebo hlad, určitě se zastavte ve výletní restauraci Monaco na nějaké obědové meníčko, zmrzlinový pohár, pivko nebo kofolu.

Bobová dráha v Kutné Hoře

Nejdelší bobová dráha v České republice (a druhá nejdelší v Evropě) je rozmístěna na třech svazích s převýšením 42 m. Při jízdě dosáhnete rychlosti až 58 km/h. Dráha je rozdělena na dva okruhy. První je delší ale pomalejší, spíše rekreačního typu bez prudkých zatáček. Druhý okruh je kratší, adrenalinového typu.

Ceny jsou v současné době poměrně přívětivé. Za jednu jízdu v jednobobu (osoba nad 130 cm) zaplatíte 80 Kč (za pět jízd 320 Kč, jednu dostanete zdarma). Máte-li s sebou menší dítě do 130 cm výšky, bude vám nabídnut dvojbob za 100 Kč/jízdu. Opět máte při koupi pěti jízd jednu zdarma.

V těsné blízkosti bobové dráhy se také nachází motokáry a další sportoviště. Pokud by vás tolik nezaujalo pohybové vyžití, doporučujeme projít Sedlec, centrum Kutné Hory, prohlídku Vlašského dvora či návštěvu nedaleké Kostnice.

Darujte zážitek

Který překoná očekávání, vykouzlí úsměv na tváři a napumpuje adrenalin do žil.

Zrcadlový labyrint

V hlavním městě se můžete s dětmi zastavit v Zrcadlovém labyrintu. Svými sedmdesáti velkoplošnými zrcadly, slepými uličkami a nikam nevedoucími zákoutími pobaví nejen vaše děti, ale i vás.

Kromě velkého zrcadlového bludiště můžete navštívit i síň smíchu s prohnutými zrcadly, antigravitační místnost a levitující stolek. Určitě nezapomeňte omrknout i jedinečné optické klamy a iluze v přilehlém Muzeu fantastických iluzí.

Pozor si dejte na otevírací dobu. Zrcadlové království můžete navštívit vždy o víkendu od 11:00 do 17:00 (poslední vstup v 16:30), výjimečně v některé státní svátky a během školních prázdnin (konkrétní informace jsou k dostání na webu).

Cena za vstupenku je také poměrně příznivá. Děti do 15 let platí 89 Kč, dospělí o 10 Kč více. Můžete využít i rodinné vstupné (viz. web).

Aquapalace Praha

Aquapalace v pražských Čestlicích nabízí všemožná vyžití pro všechny věkové kategorie - za nás jasně vede Vodní svět. Na ploše 9 150 metrů čtverečních naleznete 21 toboganů a skluzavek (včetně té nejdelší v České republice), tobogan s divokou řekou o délce čtvrt kilometru, strmé skluzavky, mořské vlnobití a spoustu dalšího.

V aquaparku je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 10:00 do 20:00, v pátek od 10:00 do 22:00 a o víkendech od 9:00 do 22:00. Ceník vstupenek je k dispozici na oficiálních webových stránkách.

Aqualand Moravia

Aqualand Moravia je největším aquaparkem v České republice. Stejně jako Aquapalace Praha nabízí mnoho atrakcí jak ve vnitřních prostorech, tak ve venkovních (při příznivém počasí).

Aqualand disponuje mnoha typy skluzavek, toboganů a vyhřívaných bazénů. O zábavu se vám také postarají místní animátoři, kteří mají připravené různé animační programy (k dispozici na webových stránkách).

Pokud dostanete během dovádění hlad, Aqualand se může pochlubit výbornou restaurací s poměrně pestrou nabídkou jídel a nápojů. Ceny nejsou úplně výprodejové, ale zase se neblíží restauracím s michelinskou hvězdou.

Black light adventure minigolf

Pokud chcete zkusit netradiční minigolf, vřele doporučujeme právě tento. Golfovou partii odehrajete na osmnácti jamkách v téměř úplné tmě, pouze za rozsvícených neonových dekorací na minigolfových atrakcích.

Hned vedle hřiště se nachází bar, kde si můžete objednat jak alkoholické, tak nealkoholické nápoje a drobné občerstvení.

Návštěvu minigolfu je potřeba rezervovat dopředu skrze rezervační systém na webu. Pokud by vás minigolf nezaujal, doporučujeme vyzkoušet ping pong, deskovky nebo stolní fotbálek.

Peklo Čertovina

Nedaleko Hlinska v Čechách se nachází unikát světového formátu. Toto české peklíčko sahá až do hloubky dvanácti metrů pod zem, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní. Místo je opředeno legendou. Údajně se v roce 666 plavili čerti na pekelném korábu, pátrali po hříšných duších a jedné noci se přihnala taková bouře, že je převrátila i s lodí dnem vzhůru, a proto prý peklo čeká pod zemí.

Kromě labyrintu v Pekle naleznete i restauraci s kapacitou 200 míst, Luciferovo doupě, dětskou hernu a dokonce i vinárnu. Ubytovat se můžete buď v nedalekém hotelu Kocourkov nebo přímo v Luciferově doupěti.

iQLandia

iQLandia je čtyřpatrové vědecko-zábavní centrum, které malým i větším vědcům přiblíží fyzikální a chemické zákony hravou formou. V iQLandii naleznete MatematikUm, oddíl Člověka, Smyslů, Živlů, Kosmu, Vodního světa, Geolaboratoře, Vědy v domě a Překonaných vynálezů.

Kromě iQLandie je v těsné blízkosti rovněž iQPark, iQPlanetárium, ale i aquapark Babylon. Pokud vezmete své malé badatele do iQLandie nebo iQParku poslední lednový den společně s vysvědčením, máte jako dospělý doprovod a dítě do 15 let vstup zdarma.

Archeopark Všestary

V obci Všestary se nachází projekt pravěké vesničky, která se zde postupně buduje již od r. 1997. Na budování i průběhu projektu se od počátku podílí nedaleká Univerzita Hradec Králové. Archeopark jako takový pak vznikl v letech 2009 - 2012.

Pokud dorazíte do Archeoparku, můžete se s dětmi podívat jak probíhal pravěký život, jak lidé v pravěku vařili, pracovali, kde bydleli a jaké zvyky dodržovali. Můžete přijet buď na klasickou prohlídku nebo vybrat termín s nějakou akcí, např. společné opékání buřtů.