„Táto, ty ses zul… to je smrad, že by jeden pad.“. Zlidovělá hláška z letní komedie Slunce, seno, erotika, která se mnohým z nás vybaví při tematice zápachu nohou. Obzvláště v letních měsících se k celoročním zapachatelům řadí i ti, kteří během roku s nevábným odérem nemají problém. Nikdo, kdo dodržuje základní hygienická pravidla, nenese vinu za nelichotivý zápach, ale každému je to nepříjemné, obzvláště v létě, kdy se i několikaminutová jízda MHD může stát stezkou odvahy, nemluvě o faux pax při významných událostech.

Pojďme se proto společně podívat na tipy a triky, jak se zápachem účinně bojovat.

Jak zápach nohou vůbec vzniká?

Věřte nebo ne, ale pro zápach nohou existuje i odborný termín, tzv. bromodóza. Tato choroba je způsobena nadměrným pocením a vlhkým prostředím v botě, tudíž ideálními podmínkami pro množení bakterií. Tyto bakterie následně produkují různé plyny s obsahem síry, které stojí za nevábným zápachem. Nemusíte mít nutně uzavřenou obuv, bromodózou můžete trpět i v sandálech nebo lodičkách.

Co se zápachem?

Jsou situace, kdy zápachu úplně předcházet nelze. Vy, kteří máte doma fotbalistu nebo hokejistu určitě potvrdíte, že smrduté nohy z kopaček nebo bruslí jsou evergreenem po každém tréninku, stejně jako může omámit zápach každého, v jehož blízkosti si pohorky sundá horský průvodce. I tito lidé si ale mohou od bromodózy ulevit, vyzkoušet osvědčené tipy, příp. navštívit lékaře, protože mnohdy upozorňuje zápach nohou na kožní onemocnění, které se bez odborného ošetření neobejde.

Mýdlo a voda je základ

Základní hygiena v podobě alespoň jednoho osprchování za den by měla být pravidlem pro každého z nás. Pokud trpíte na zápach nohou, mělo by pro vás být častější mytí nohou teplou vodou a mýdlem samozřejmostí. Jednak udržíte čistotu, ale odstraníte i odumřelé kožní buňky.

Vyhněte se kovovým škrabkám, poohlédněte se po nějakém roztoku. Nezapomeňte po proceduře nohy pořádně namazat krémem na nohy. Zde jen upozorníme, že je skutečně potřeba vybírat přípravek na nohy, noční krém na vrásky a pigmentaci bohužel službu neudělá.

Lázeň, prosím!

Lázeň vám uleví nejen od namožených nohou, ale i od zápachu. Na půl hodinky se pohodlně posaďte a nohy vložte do lavoru s teplou vodou. Zkuste do ní přidat např. epsomskou sůl nebo jablečný ocet, příp. černý čaj nebo jiné antimikrobiální látky. Za zkoušku stojí i řepík nebo heřmánek.

Po takové lázni je potřeba nohy řádně osušit, nezapomeňte ani na prostory mezi prsty, jinak by zde zůstala vlhkost a bakterie by se začaly množit znovu. Doba po lázni je ideální pro pravidelné (a nezbytné) zkrácení nehtů na nohou, protože budou měkčí a půjdou lépe stříhat. Používejte čisté, ideálně vydesinfikované a ostré nůžky na nehty.

Zvolte vhodnou obuv

Nejvhodnější obuví pro lidi, kteří trpí zápachem nohou, jsou sandály, žabky, prostě otevřená a prodyšná bota, což v létě není problém. Není ale vhodná pro horskou turistiku, do fitcentra apod. Zkuste se, pokud vám nevadí investovat více (máte-li vůbec možnost investovat více), podívat po obuvi z přírodních materiálů, ideálně z kůže. Jestliže je pro vás kůže příliš drahá, doporučujeme alespoň kvalitní obuv ze specializovaného obchodu, aby byly vaše kosti a klouby chráněné před sebedeformací a zraněním.

Je také potřeba obuv střídat obden, aby měly boty šanci vyschnout a vy jste je tak nenazouvali pravidelně vlhké. Uzavřený botník není ideální, protože zde necirkuluje vzduch. Zkuste si obstarat také sprej na ošetření obuvi, který by měl se zápachem pomoct.

Volba ponožek

Už poručík Dan Taylor říkal Forestu Gumpovi, že základem úspěchu jsou suché ponožky. Ideální jsou bavlněné ponožky, ale zkuste i bambusové nebo ponožky se stříbrem. Bavlněné a bambusové ponožky mají výbornou savost, zatímco ponožky se stříbrem díky obsaženému kovu dokážou potlačit množení bakterií a plísní. Svými nanočásticemi přemění tvar bakterie, která se tak stává „nefunkční“ a uhyne.

Asi není ani třeba zmiňovat, že je potřeba ponožky pravidelně měnit a prát. Věříme, že chlapáci zvládnou nosit jeden pár klidně i dva až tři dny, ale chodidlům to dobře neudělá.

Navštívit lékaře není ostuda

Zápach nohou je sice především estetická záležitost, ale někdy může ukázat i na vážnější zdravotní problém. Pokud na svých chodidlech zpozorujete suchou kůži a zarudnutí, drobné prasklinky, nebo vás budou nohy svědit a pálit, určitě kontaktujte svého lékaře, příp. se obraťte rovnou na kožní oddělení. Mohlo by se jednat o plíseň nebo mykózu, se kterými si doma ani při nejlepší vůli neporadíte, protože i léčba předepsaným přípravkem může trvat v řádu týdnů.