Jestli patříte mezi houbařské nadšence, nenechte se mýlit, že se sběr hub omezuje jen na léto a brzký podzim. I v listopadu, pokud ještě nemrzne, můžete v lese najít pěkné úlovky. Zkušení sběrači vědí, že i v tomhle nepříliš vhodném období se v dají nalézt delikatesní poklady.

Jaké houby v listopadu ještě rostou

Bedle vysoká je jedna z nejoblíbenějších hub u nás, a právě ona je k nalezení i v listopadu. Kromě bedly vysoké můžete najít i bedlu vyniklou a jestli už jste v houbaření zběhlí, můžete posbírejte i holubinky a to hned několik druhů. Mezi opravdu chutné patří holubinka namodralá, která má jemnou, příjemně oříškovou chuť.

Čirůvka je houba, kvůli které byste se měli přestat vyhýbat lupenitým houbám, jak to někteří dělají. Čirůvka mýdlová dostala jméno podle zvláštní vůně, která živě připomíná mýdlo na praní. Čirůvka dvoubarvá má světlý klobouk a fialovou nohu. Roste až do zimy, kdy už jiné houby nenacházíme. Je dosti podobná taktéž jedlé čirůvce fialové, která je fialová úplně celá. Dle jejího charakteristického vzhledu ji poznáte už na dálku. Vyskytuje se hlavně v listnatých lesích, občas je však možné ji najít také v jehličnatém lese.

Hlíva ústřičná, původem z Číny, je dřevokazná houba, skvěle chutná a má všestranné využití. Její popularita v posledních letech rapidně stoupá a to hlavně díky blahodárným účinkům na zdraví. Přezdívá se jí zimní královna, protože roste zhruba od listopadu do března. Roste na odumřelých kmenech listnatých stromů, ale můžete se pokusit si ji vypěstovat i u vás doma.

Přestože hřiba hnědého nejpravděpodobněji naleznete především v srpnu a v září, vyskytuje se v lesích až do listopadu a někdy i do začátku prosince. Dále se poohlédněte po kovářovi, modrákovitém hřibu, zvlášť pokud jste v horských a podhorských oblastech, kde se kovář vyskytuje u smrků, dubů a buků. Hřib smrkový i hřib žlutomasý jsou stále ve hře a i je můžete při svých houbařských toulkách najít.

Nezapomínejte ani neopomíjejte klouzka. Možná má slizký klobouk, ale na chuti mu to neubere. Klouzka obecného najdete ve skupinách na světlých místech borových lesů, loukách, ale i v parcích nebo zahradách. Obzvlášť je-li poblíž borovice. Klouzek sličný, opravdový krasavec, roste podél cest či na okrajích lesů. Ten navíc nebývá tak často červivý.

Po prvních mrazících už nesbírejte

Opravdovou stopkou pro sběrače jsou mrazy. Jakmile uděří, na houby už raděj nechoďte. Hrozí vám totiž zdravotní potíže. Přemrzlé plody mohou být napadeny plísní a rozhodně byste je neměli konzumovat. Navíc ty, které prošly mrazem, nejsou zrovna chutné. Přemrzlé houby poznáte tak, že ztrácejí svoji barvu, doma se vám pak zdají velmi měkké a průsvitné.