Cestování je asi nejoblíbenější volnočasovou aktivitou. Statistika z ledna 2024[1] říká, že se jí věnuje každoročně asi tři čtvrtiny české populace. Nejvíce Češi cestují v srpnu, zatímco nejméně atraktivním obdobím je listopad. Zajímavé ovšem je, že dlouhodobě převládá cestování po krásách vlasti nad zahraničními zájezdy. Mezi oblíbené tuzemské destinace patří i oblast Českého ráje, jež nabízí řadu atraktivních míst k navštívení. Která to jsou?

V Českém ráji[2] můžete prožít prodloužený víkend i svou letní dovolenou. Vyrazit sem ale můžete klidně i na podzim, kdy se listí stromů zbarvuje do červených a žlutých odstínů odcházejícího léta. Je to ideální místo pro milovníky turistiky, kteří se zde mohou nechat unášet početnými skalními městy, jako jsou Prachovské skály, Hruboskalsko či Příhrazské skály s jeskyněmi, skalními bránami a pseudozávrty. Nouze není ani rybníky a historické památky v podobě zámků, hradů a je jejich zřícenin.

Prachovské skály

O Prachovských skálách zpíval Ivan Mládek a poměrně dobře je tímto zpopularizoval. Celá zdejší oblast skal byla jakousi přírodní pevností dřívějších slovanských kmenů, které si zde zakládali svá první sídliště. Na sklonku 19. století se Prachovské stály dostaly do hledáčku zájmu horolezců i turistů, jež začali objevovat jejich skryté krásy. V současnosti je každoročně navštíví na 300 tisíc lidí.

Na cestu Prachovskými skálami lze nastoupit v obci Prachov na Jičínsku. Na konci vsi je rozcestník „Prachov – vstup do skal“. Zde je možné se vydat po červeně značené turistické trase, která vás provede nejatraktivnějšími místy této přírodní památky, a to včetně toho, kde se natáčel populární televizní film Jak dostat tatínka do polepšovny. Cestu můžete zakončit v turistické chatě Prachov a dát si něco dobrého pro posilnění.

Poznávejte Česko

Máme pro vás další tip na výlet. Prozkoumejte Rychlebské hory.

Hruboskalsko

Přírodní rezervace Hruboskalsko se svou rozlohou 219 hektarů patří k největším skalním městům, které se v Českém ráji nacházejí. Některé skalní masivy dosahují výšky až 60 metrů. Vydat se sem můžete pěšky i na kole a vítáni jsou také horolezci. Z obce Hrubá skála se lze vydat po naučné stezce Hruboskalsko, která vám nabídne to nejlepší z tohoto kraje – Adamovo lože, Arboretum Bukovina, vyhlídku Na Kapelu. U rozcestníku U Kavčin lze odbočit na hrad Valdštejn, anebo pokračovat po naučné stezce na Janovu vyhlídku, Kapelník, Lázně Sedmihorky a zpátky na Hrubou Skálu.

Příhrazské skály

Tuto lokalitu najdete na východ od města Mnichovo Hradiště. Také zde se nacházejí skalní města. Místní dominantou je skalní věž Kobylí hlava, která opravdu svým vzhledem připomíná hlavu zvířete. Je vysoká 40 metrů. Často ji vyhledávají horolezci. Až na její vrchol vede celkem devět lezeckých cest. Pokud byste se ke Kobylí hlavě chtěli dostat, tak nejblíže to budete mít z obce Příhrazy, odkud vyjdete po žlutě značené turistické trase, dlouhé asi 1,8 kilometru.

Tip na závěr! Nezapomeňte si zkontrolovat, jestli máte kompletní cestovní lékárničku. Co v ní nesmí chybět? Doporučujeme se také pojistit. Cestovní pojištění stojí pár stovek, ale ušetří i desítky tisíc korun.