Svátek sv. Martina se slaví 11.11. Tento svátek býval dnem, kdy se na venkově uzavíraly nové smlouvy s obecními zaměstnanci a čeleď měnila svého hospodáře. Čeládce v tento den končila služba a dostávala mzdu za uplynulý rok práce. Děvečky a čeledíni měli na výběr, zda domluví službu na další rok nebo budou hledat práci jinde. Také v tomto dni končila pastva a dělaly se zásoby na zimu a též se dokvašovalo víno. Konaly se dobytčí trhy a čeleď konec služebního roku náležitě oslavovala.
Lidové pranostiky
Lidé zpozorovali, že 11.11. přichází zima, a proto vznikly lidové pranostiky, které se skvěle pasují na tento výjimečný den.
- Sv. Martin přijíždí na bílém koni.
- Na sv. Martina, dobrá teplá peřina.
- Na sv. Martina, kouřívá se z komína.
Svatomartinské tradice
V dnešní době svátek svatého Martina není tak velkolepý jako v minulosti, přesto se některé tradice a zvyky dodnes uchovaly. 11.11 se scházíme u stolu, hodujeme, jíme husu a ochutnáváme krásu svatomartinského vína. Jak a proč tyto tradici vznikly?
Svatomartinská husa
Připravovat pečenou husu je velice starý zvyk asi tak z 15.století. Husa na tento den patřila na stůl se svatomartinským pečivem ve městech i na venkovech. Z obraných kostí se poté věštilo počasí. Pokud byly kosti bílé, předpovídalo to zimu a sníh, ale pokud byly kosti tmavé, znamenalo to teplo a bláto. K huse se podává červené i bílé zelí, houskové či bramborové knedlíky a mladé červené víno. Podle legendy se sv. Martin schoval před zvolením biskupa mezi husy, ale byl prozrazen díky hlasitým kejháním hus. Druhá legenda praví, že husy svatého Martina při kázání kejhaly a rušily, a tak za rest všechny husy skončily na pekáči.
Svatomartinské pečivo
Typickým pečivem na svatého Martina byly obzvlášť rohlíky, podkovy či rohy, buchty plněné povidly nebo také mákem. Traduje se, že hospodyně jimi obdarovávala čeleď a dívky s pečivem obcházely své hochy. V některých krajích se pečivu říkalo martiny, roháče nebo vandrovnice.
Svatomartinské víno
Na svatého Martina bylo zvykem ochutnávat víno ve vinařských oblastech. Svatomartinské víno je první víno nového ročníku, které zrálo jen pár týdnů. Už na dvoře císaře Josefa II., bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. Podle tradice by se mělo svatomartinské víno otevřít 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut.
Koleda svatomartinská
Zejména ve 14. století bylo tradicí, že na svatého Martina se koledovalo. Chudí koledníci obcházeli bohatší měšťany a byli rádi z darů, které jim dali, aby si tak přilepšili na přicházející zimu. Odvolávali se přitom na štědrost biskupa Martina, který se s žebrákem podělil o svůj plášť.
Kdo byl svatý Martin?
Martin Tourský byl římský voják, později se z něho stal poutník a nakonec biskup. Žil ve 4. století našeho letopočtu. Pocházel z území dnešního Maďarska a později žil ve francouzském městě Tours, ve známé vinařské oblasti. Jeho snem bylo stát se mnichem, ale na přání svého otce, který byl římským důstojníkem, se stal vojákem a bral svoji činnost zodpovědně a oddaně. Podle legendy jednoho dne jel Martin na koni kontrolovat městské hlídky, a cestou potkal žebráka, který prosil o almužnu. Neměl nic, co by mu mohl dát, a tak sundal svůj plášť, mečem ho rozťal na dvě poloviny a půl pláště daroval žebrákovi, aby mu nebylo chladno. V noci se Martinovi zjevil Ježíš oděný do poloviny Martinova pláště. Martin přijal křest a později žil jako mnich a šířil křesťanství venkovskému lidu. Zemřel 8.11 ve věku 80 let a pohřben byl 11. listopadu. Tento den byl uznán jeho svátkem.
Kam se vydat na svatomartinské slavnosti
Svatomartinské slavnosti se konají ve většině velkých městech, pojďme se podívat na ty nejznámější.
Svatomartinský Mikulov
Jestli-že vám není Mikulov daleký, vyrazte na tyto slavnosti konající se od 11.11.- 13.11.2022 Od pátku do neděle čeká na milovníky vína a dobrého jídla již 12. ročník Svatomartinského Mikulova. Můžete se těšit na svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín a na víkendový jarmark na Náměstí, který bude obohacen o doprovodný program.
Svatomartinské slavnosti a pečená husa v Praze 2
I pražští lidé nebudou ochuzeni o svatomartinské slavnosti. Slavnost se bude konat 11. listopadu na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Součástí bude degustační festival a přehlídka svatomartinských vín, pečená husa s knedlíkem a zelím či husí speciality. Slavnost bude zpestřena živou muzikou – cimbálovka či jazz a swing.
Martin na bílém koni pod Bílou věží 2022
I v Hradci Králové se budou konat svatomartinské oslavy. Akce se bude konat 11.11 od 14:00 na Velkém náměstí. Již od dvou hodin budou se stáncích možné si koupit svatomartinské dobroty, ochutnat svatomartinské rohlíčky, okoštovat svatomartinské víno a mnoho dalších tradičních pochutin i adventní inspiraci.
Svatomartinské trhy Poděbrady 2022
12.11 od 10 hodin na 1. nádvoří zámku a na Jiřího náměstí v Poděbradech se bude konat tradiční událost spjatá se svatým Martinem. Ochutnávka vín až z 10 vinařství, jarmark řemeslných produktů a delikates – na vše se zde můžete těšit. V 11:00 přijede sv. Martin na bílém koni, aby požehnal poděbradským občanům a zároveň otevřel první láhev Svatomartinského vína. V odpoledních hodinách vám k poslechu zahraje cimbálová muzika.
Svatomartinské slavnosti na Kulaťáku
Již 12. listopadu se můžete těšit na Svatomartinské slavnosti pořádané na Kulaťáku. Budete moci ochutnat husí stehýnko s knedlíkem a se zelím či husí kaldoun, husí játra a mnoho dalších specialit. Nebude chybět tradiční Svatomartinské víno a živá muzika. Slavnost tradičně začíná už v 8 hodin ráno.
Oslavujte a hodujte
Slavnosti svatého Martina neodmyslitelně patří k našim tradicím a zvykům. A co vy, slavíte tento svátek? Pečete husu nebo si raději pochutnáte na něčem jiném? V dnešní době tento svátek již nepatří mezi ten, který by se v hojné míře slavil, ale spíše si lidé vzpomenou na pranostiku, která je se svatým Martinem spojená. A tak na 11. listopadu si udělejte hezký den, upečte si husu, dejte si ji se zelím a knedlíkem, zapijte ji svatomartinským vínem a užijte si atmosféru, která přicházejí v tento slavný den.