Fotoaparát má dnes skoro každý z nás stále u sebe. Totiž v mobilu. A možná disponujete například i zrcadlovkou nebo dokonce bezzrcadlovkou, která se těší rostoucímu zájmu. Předvánoční čas a Vánoce nabízejí mnoho fotogenických scén a chvil. Podívejme se, jak vánoční atmosféru zachytit co nejlépe. Nepotřebujete ani profesionální vybavení, stačí pár dekorací nebo světýlka a také se nad fotkou zamyslet.

Světýlka jako základ vánoční nálady

Ať už fotíte doma nebo venku na vánočním trhu, snažte se do fotek zakomponovat lesk světel, který snímky ozvláštní vánočním až kouzelným nádechem. V domácnosti lze použít například světelné řetězy, světelné závěsy nebo i svíčky a prskavky. Pokud fotíte postavy, pokuste se je umístit tak, aby zdroje malých světel byly v pozadí. Čím větší rozestup mezi fotografovanou osobou a světýlky bude, tím bude fotka působit magičtěji. Se zaostřením objektu vpředu dojde k efektnímu rozostření světýlek vzadu.

Někdo může světýlka nebo vánoční ozdoby považovat za kýč, ale jejich správný výběr rozjasní fotku s dětmi i dospělými. Jednotlivé vánoční dekorace příliš nekombinujte, ale mějte je naopak v jednom nebo podobném stylu. Zaměřte se na barvy a zvolte dvě až tři barvy, které k sobě ladí. Nepodceňte ani barevný nádech světel. Neumisťujte do jedné místnosti chladně a teple zabarvené osvětlení. Raději zvolte buď pouze žluté, nebo pouze modré. Některá světla umožňují nastavení jejich teploty.

Jaké zvolit nastavení?

Fotky se světly vznikají nejčastěji v šeru nebo potmě. Chcete-li mít fotografický proces co nejvíce pod kontrolou a nastavit si při focení parametry ručně (a zároveň vaše zařízení manuální nastavení umožňuje), bude třeba zvolit vyšší hodnotu ISO, díky které nebude fotka tak tmavá. Nelekejte se šumu, který se na snímku zákonitě v určité míře objeví. Clonové číslo nastavte naopak, co nejníže vaše zařízení umožní (například f/1.8). Čas můžete mít 1/50 s nebo nižší jako 1/20 s. To je hodnota, kterou jste v některých případech ještě schopni udržet v ruce. Jinak je vhodnou volbou stativ, díky kterému nebudou fotografované statické věci rozmazané. Výjimkou jsou například pohybující se děti. Vyfoceným šmouhám místo dětí nezabrání bohužel ani stativ.

Současně platí, že pokud nedisponujete drahou technikou, fotky potmě se vám budou fotit hůř. Rozhodně se ale nejedná o vaši neschopnost. Stačí se pouze zamyslet nad kompozicí a nad tím, kam fotografované osoby postavit. Snažte se, aby světýlka byla i za focenými lidmi kvůli zmiňovanému rozostření světel, ale mějte nějaký zdroj světla i před lidmi. Jejich obličeje se tak nebudou topit ve tmě a vám se budou snímky lépe ostřit a fotit. Takový zdroj světla může představovat lampa, okno nebo i působivé prskavky. U nich nezapomeňte, že poměrně rychle vyprskají.

Na rodinnou fotku naplánujte i oblečení

Můžete si skvěle nastavit fotoaparát i scénu, ale v případě nesourodých oděvů fotka stále nebude vypadat dobře, ač to může znít povrchně. Pokud zkrátka překombinujete barvy a vzory, příjemná vánoční atmosféra i rodinná idyla bude mírně upozaděna. Při plánování oděvu můžete vzít v potaz i zabarvení vašeho bytu.

Vánoční dekorace, a tedy i oblečení, je možné ladit například do modré a stříbrné. Máte-li zájem tyto barvy zjemnit, aby nepůsobily příliš chladně, doplňte barvy například béžovou nebo ozdobami s dekorem dřeva. Jako dominantní barvu výzdoby i oblečení můžete také vybrat červenou nebo zelenou. Obě barvy se dají kombinovat například se zlatou nebo bílou a patří k nejoblíbenějším vánočním odstínům. Podívejte se do skříně, jestli neschovává svetry nebo ponožky s vánočními motivy či vánoční čepice.

Zachyťte děj a emoce

Aranžované rodinné fotky, snímky vašich vánočních dekorací, zachycení koupeného punče na vánočním trhu nebo vaše děti u obecního stromu budou určitě působit dobře. Můžete se ale zaměřit i na akci. Právě při zpětném prohlížení alba se zastavíte spíše u takových fotek, kde spatříte přirozené emoce. Tyhle fotky totiž nabývají časem na hodnotě. Vyfoťte si proto, jak děti zdobí vánoční stromek, jak rozbalují dárky nebo jak s vámi pečou cukroví. Děti sice projevují obvykle emoce přímočařeji než dospělí, ale ani na ty při focení nezapomínejte.

Fotky do alba nebo ke sdílení

Možná vám stačí mít fotky ve vlastním albu, ať už ve fyzické podobě nebo v internetové galerii. Vánoční fotky, a nejen ty, ale můžete sdílet i s přáteli. Můžete jim například poslat osobní přání do nového roku.