Sociální síť TikTok je pro velkou část populace každodenní záležitostí. Někteří jedinci na ní tráví i několik hodin v kuse. Je její používání bezpečné? A jak působí na naše zdraví a psychiku?

Co je TikTok?

Stručně řečeno je TikTok mobilní aplikace a sociální síť určená ke sledování či publikaci videí. Velmi populární je sdílet například tancování, karaoke, dovednostní kreace či vtipné skeče. Videa jsou spíše krátká v délce od 15 sekund do 3 minut. Do videí lze snadno přidávat hudbu, speciální efekty a filtry. TikTok je dostupný lidem ve většině zemí po celém světě. Nejoblíbenější uživatelé mají miliony sledujících ze všech koutů planety, nicméně většinu uživatelů sledují především jejich přátelé. Na TikToku jsou miliony videí s nejrůznější tematikou. Každý si tak může najít, co ho baví a zajímá.

Pro koho je TikTok určený?

Již dlouho platí, že TikTok není jen pro teenagery nebo malé děti. Dle statistik je třetina uživatelů starší 30 let. Skupinou s největším zastoupením jsou však stále generace Z a mileniálové. Nejčastěji se tak na TikToku setkáme s věkovou skupinou 13–24 let.[1]

Jak vznikl TikTok?

Jeho historie začíná v roce 2014, kdy byla v Šanghaji spuštěna aplikace Musical.ly. Tato aplikace byla založena na přidávání krátkých videí, která sloužila zejména pro pobavení uživatelů. Jedním z největších trendů (směrů oblíbených videí) byl lipsinging, během kterého autor videa pustí slavnou píseň a předstírá zpěv a tančí.

V roce 2016 čínský technologický gigant ByteDance spustil podobnou službu v Číně s názvem Douyin. Během jednoho roku přilákal 100 milionů uživatelů v Číně a Thajsku. ByteDance se rozhodl, že je na čase expandovat a rozšířit aplikaci do celého světa. Koupil aplikaci Musical.ly, rozšířil ji o některé funkce Douyinu, a aby byla aplikace zajímavá i pro západní svět, přejmenoval ji na TikTok. Zpočátku neměla aplikace tak velký dosah. Největší boom zaznamenala až v roce 2020, vlivem pandemie covidu–19.

V průzkumu ze Spojených států amerických uvedla část mileniálů, že by upřednostnila TikTok před svým partnerem.  (Foto: Freepik.com)
V průzkumu ze Spojených států amerických uvedla část mileniálů, že by upřednostnila TikTok před svým partnerem. (Foto: Freepik.com)

V roce 2023 mají TikTok nainstalovaný již téměř dvě miliardy lidí, což je čtvrtina celé planety. V České republice mají v současnosti TikTok necelé dva miliony obyvatel. Stal se tak během pár let jedním z nejrozšířenějších sociálních médií na světě. V roce 2022 byl dokonce mezi deseti nejpoužívanějšími webovými stránkami na světě.

Na jakém principu TikTok funguje?

TikTok je stejně jako ostatní sociální sítě založen na algoritmu. Algoritmus je počítačový program, který sleduje, na jaká videa koukáme nejdéle, a následně nám další obsah s podobnou tematikou nabízí. Například když budeme sledovat video o vaření, budou nám nabízena videa o vaření, pečení a grilování. Jestliže se rádi díváme na videa o kočkách, tak nám budou nabízena zábavná nebo dojemná videa o kočkách nebo jiných zvířatech, u kterých je vysoká šance, že je zhlédneme až do konce. A pokud nám TikTok nabídne video, které se nám nelíbí, a přeskočíme ho, algoritmus nám podobná videa nabízet nebude. Čím více videí zhlédneme, tím je algoritmus přesnější. Nakonec algoritmus dokáže poměrně přesně předvídat, na co se zrovna chceme dívat. Domovská stránka nazvaná „For you page“ se tak stává odrazem naší osobnosti a nálady.

K čemu TikTok slouží?

TikTok slouží primárně pro zábavu. U některých videí se zasmějeme, u jiných se dojímáme, jiná nás inspirují. Někdo rád tvoří obsah a na TikToku má příležitost svá videa uveřejnit. Má to však i své stinné stránky.

Jaké jsou problémy TikToku?

TikTok má nálepku nebezpečné a rizikové aplikace. Oprávněně? Je pravdou, že obsah TikToku není na rozdíl od jiných sociálních sítí příliš kontrolován. U komentářů videí se tak můžeme setkat s velkým množstvím hejtů, zesměšňujících poznámek a kritických komentářů.

Trendy a výzvy (TikTok challenge)

Objevují se tam i videa, která nejsou zejména kvůli neslušnému obsahu vhodná pro děti. Mladší diváci jsou také více ovlivnitelní. Pokud vidí nějaké trendy video (video s velkým počtem zhlédnutí), chtějí jej také vyzkoušet a získat lajky uživatelů. Často jsou trendy různé tanečky, hudební skladba nebo postoj, ve kterém se lidé fotografují. Ne všechny trendy jsou však nevinné.

Nenávistné komentáře u videí mohou přerůst v kyberšikanu. (Foto: Freepik.com)
Nenávistné komentáře u videí mohou přerůst v kyberšikanu. (Foto: Freepik.com)

Občas se vyskytnou i takové, které mohou být nebezpečné. Mezi tyto výzvy patří Penny challenge, kdy se do zásuvky, v níž je zapojena nabíječka, strčí mince. Dojde ke zkratu a ze zásuvky vylétnou jiskry. Další nebezpečnou výzvou je Blackout challenge. Cílem je, aby uživatelé zadrželi dech na tak dlouho, dokud neomdlí kvůli nedostatku kyslíku. Nick Flynn pro Irish Examiner řekl: „Pokud má mozek nedostatek kyslíku déle než tři minuty, může se poškodit, a jestliže má nedostatek kyslíku déle než pět minut, následkem může být smrt.“ V listopadu 2022 zpráva Bloomberg Businessweek spojila s touto výzvou nejméně 15 úmrtí u dětí do 12 let a dalších pět úmrtí u dětí ve věku 13 a 14 let. Blackout challenge není nová. Podle People existuje nejméně od roku 2008, ale na TikToku se začala znovu objevovat v roce 2021 a v roce 2023 se opět dostala do popředí. Mezi další nebezpečné výzvy patří broušení zubů pilníkem nebo Burning pile, při které hrozí ohoření vlasů.[2]

Některé trendy však mohou být i přínosné nebo informativní. Právě takovou byla například Kbelíková výzva (Ice Bucket Challenge). Jejím cílem bylo zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS) a podpořit její výzkum. Vyzvaný účastník se musel natočit, jak se polévá ledovou vodou. Výzva měla být splněna do 24 hodin, v opačném případě by se měl nominovaný „vykoupit“ v podobě daru 100 dolarů organizaci ALS Association. Jiné výzvy motivují ke zdravějšímu životnímu stylu.[3]

Ideál krásy a sebevědomí

Dalším problémem může být nereálný ideál krásy a následné snížené sebevědomí. Na TikToku je mnoho filtrů a efektů, které dokážou vylepšit vzhled tvůrců videa. Příkladem je filtr Bold Glamour, který vyhladí vrásky, odstraní nedokonalosti pleti, zvýrazní oči anebo třeba upraví obočí. Problém s filtry je ten, že bychom takhle krásně chtěli vypadat pořád. To však není reálné. Může se tak stát, že se sami sobě přestaneme líbit a začneme se trápit naším vzhledem. Proč nemám tak krásné zuby a vlasy? Proč mám vrásky, když bez nich by mi to tak moc slušelo? Následkem může být snížené sebevědomí nebo všeobecná nespokojenost.

Dalším neduhem jsou videa typu „Day in my life“ (jaký byl můj den). Většinou v těchto videích vidíme krásnou mladou slečnu, která vstává brzy ráno, zacvičí si, udělá si k snídani zeleninové smoothie, celý den je velmi produktivní, zdravě se stravuje, večer pečuje o svou pleť a jde brzy spát, jelikož spánek je přece to nejdůležitější. Ze začátku nám taková videa mohou přinést přímo vlnu motivace. Když se jim však nezvládneme vyrovnat, může naopak přijít pocit viny, zloby a neschopnosti.

Vznik závislosti na sociálních sítích

Na TikToku si můžeme vybudovat stejnou závislost jako na návykových látkách, a to zejména kvůli neustálému přísunu dopaminu označovanému jako hormon štěstí. Dopamin je chemická látka, která přirozeně vzniká v našem mozku. Plní mnoho funkcí, ale tou neznámější je vznik příjemných pocitů v reakci na různé podměty, události či aktivity.

Zásadní roli plní dopamin i ve vzniku motivace, emocí, ale hlavně v systému potěšení a „odměn“ za odvedenou práci. Při zhlédnutí videa, které se nám líbí, nebo když vidíme lajk u naší fotografie či příspěvku, se nám vyplaví dopamin a je nám skvěle. Dobrý pocit je pro nás odměnou, problém je však v tom, že odměn chceme víc a víc. Neustálá stimulace, na kterou si zvykáme sledováním videí, nám bere soustředění na běžné denní věci, kde je příliv dopaminu nižší. Tak se občas stává, že si prohlížíme videa při čištění zubů nebo při přípravě snídaně.

Pořiďte si iPhone za super cenu

Nové, zánovní a použité iPhony za nejlepší ceny.

Jak TikTok sleduje data svých uživatelů?

TikTok je také dlouhodobě kritizován za sledování dat uživatelů. Společnost URL Genius nedávno zveřejnila informaci, že sociální média YouTube a TikTok sledují osobní údaje uživatelů více než jakékoli jiné aplikace. Studie zjistila, že YouTube většinou shromažďuje vaše osobní údaje pro své vlastní účely – pro efektivní zacílení reklamy. Ale TikTok taktéž data poskytuje třetím stranám.[4]

Je v podstatě nemožné zjistit, kdo je třetí strana a jaké informace shromažďuje. Nejčastěji se však uvádí uživatelská data, fyzická poloha, historie vyhledávání, IP adresa, videa, která uživatel sleduje, a jak dlouho je sleduje. Podle těchto údajů může TikTok „odvozovat“ osobní charakteristiky typu věkové rozpětí a pohlaví. Užíváním sociálních sítí se tak připravujeme o soukromí. TikTok byl v minulosti kritizován za to, že společnost přenáší některá soukromá uživatelská data na čínské servery přístupné čínské vládě. Majitel aplikace však odmítá tvrzení, že by s čínskou vládou přímo spolupracoval.

Zajímavosti o TikToku

  • Nejsledovanější tvůrce na TikToku s více než 155 miliony uživatelů je Khaby Lame. Nejsledovanější ženou je Charlie Damelio se 150 miliony sledujících.
  • V roce 2021 se stal nejpoužívanější stránkou na celém internetu. 
  • 70 % uživatelů je pod 24 let.
  • Hodnota TikToku je 1,8 miliard dolarů.
  • Přes jednu miliardu uživatelů ho využívá alespoň jednou za měsíc.
  • Průměrný uživatel stráví na TikToku 95 minut za den, což přestavuje 24 dní za rok.
  • TikTok je alespoň částečně zakázán v těchto zemích: Afghánistán, Arménie, Bangladéž, Indie, Indonésie, Írán, Jordánsko, Pákistán, Taiwan, Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Kanada, Slovensko a USA. Ve většině těchto zemí je však zákaz pouze na vládních zařízeních, je však možné, že se rozšíří více.

Shrnutí

TikTok a další sociální sítě budou mít jistě v našich životech místo i v budoucnosti. Jejich obsah se neustále rozvíjí a mění. Přináší nám zábavu a v určité míře i inspiraci a motivaci. Nadměrné užívání je však spojeno i s určitými riziky, která bychom měli zvážit. Mezi negativní dopady patří nereálná očekávání, prokrastinace nebo poruchy pozornosti. Zůstává také otázkou, jak moc by měl být obsah, který není téměř kontrolovaný, přístupný dětem.