V posledních dvou letech jako by se s umělou inteligencí (nebo také AI) a jejími výtvory roztrhl pytel. Je schopna generovat obrazy, které jsou k nerozeznání od těch, které by svedli namalovat špičkoví umělci. Dále pak prakticky bez cizí pomoci píše články, knihy a písně, rozesílá reklamní e-maily, a dokonce vytváří weby s vlastním obsahem.

Ovládne umělá inteligence internet?

Jste-li uživatelem Facebooku či Instagramu, jistě vás neminul jeden z fenoménů poslední doby. Například během projíždění vaší oblíbené sociální sítě narazíte na článek typu Padesát faktů, které jste nevěděli o Bruceovi Willisovi. Ze zvědavosti na něj kliknete a po často až podezřele dlouhém načítání jste zavaleni ohromným množstvím reklam, kterých je na stránce ve výsledku více než samotného textového obsahu.

A právě desítky podobných rádoby zpravodajských nebo faktografických webů je v současnosti denně produkováno umělou inteligencí a podle webu Futurism by měl do roku 2026 takto tvořený obsah zabírat až 90 % internetu.[1]

Máme věřit obsahu od umělé inteligence?

Existuje však řada důvodů, proč bychom AI neměli přeceňovat. Počínaje její poměrně obtížně ověřitelnou důvěryhodností. Například velmi známou volně dostupnou umělou inteligenci Chat GPT trápí fakt, že nemá přístup k datům z posledních tří let.

Necháte-li ji tedy napsat článek o novinkách z letošního roku, buď vám přímo řekne, že k nejnovějším datům nemá přístup, nebo si je zkrátka a jednoduše vymyslí. To pak může velmi často vést k (často neúmyslnému) šíření hoaxů a poplašných zpráv, za což mohou nic netušícímu „autorovi“ hrozit až 2 roky za mřížemi.

Dalším problémem (pro určité skupiny lidí) je snadná ověřitelnost toho, zda bylo dílo vytvořeno pomocí AI. Podle webu Seznam zprávy se v České republice jen za poslední rok a půl vyskytlo přes 500 případů podvodných bakalářských, diplomových nebo ročníkových prací, vypracovaných umělou inteligencí.[2] Všechny tyto případy však byly stejnou umělou inteligencí označeny jako podvrh. Odborníci ovšem věří, že je jen otázkou času, kdy vznikne AI schopná generovat texty, jež nebude možné odhalit antiplagiátorskými programy.

Výhody umělé inteligence

Abychom však nemluvili jen o tom špatném, umělá inteligence je v současnosti, i přes své omezené možnosti, schopna v mnohém pomoct. Velmi oblíbení jsou například chatboti na všemožných e-shopech, kteří dovedou komunikovat a radit téměř tak dobře jako lidští operátoři. Dále pak mohou značně usnadnit a optimalizovat vyhledávání v prohlížeči a nabýt tak vyšší spolehlivosti a přesnosti.

Ve výsledku je tedy jisté, že nás ve vývoji AI čeká velmi dlouhá a trnitá cesta. V přípravě jsou řady regulací, které nás mají chránit, nejen před nekonečnými zástupy vygenerovaných webů. Není od věci říct, že lze s umělou inteligencí napáchat mnoho škod. Doba však jde stále dopředu, a kdo ví, co s její pomocí ještě dokážeme. Minimálně můžeme počítat s tím, že se stane tvrdým konkurentem na pracovním trhu.