V minulosti bylo nezbytné, abyste znali číslo svého bankovního účtu k tomu, aby vám někdo mohl poslat peníze. Nyní ale bude stačit pouze vaše telefonní číslo. Díky spuštění registru od České národní banky bude možné posílání peněz právě na mobilní číslo.[1] Tyto platby pak chtějí zavést všechny větší banky, které působí na českém trhu.

Jak má registr fungovat

Registr z dílny ČNB poslouží k tomu, aby bylo možné spárovat telefonní číslo s bankovním účtem. Má to ale své limity. K jednomu účtu bude možné přiřadit hned několik telefonních čísel. Naopak k jednomu telefonnímu číslu bude možné přiřadit pouze jeden bankovní účet.

Tento registr bude spravovat právě ČNB. To by mělo být dostatečnou zárukou, aby se data nedostala do nesprávných rukou. Platby budou omezené pouze do výše 5 000 Kč. Více nebude možné na telefonní číslo poslat.

Kdo musí být v registru zapsaný

V případě, že chcete peníze na telefonní číslo obdržet, musíte být v registru zapsáni. Musíte tedy mít bankovní účet k telefonnímu číslu přiřazený. Ten, kdo vám bude peníze posílat, ale v registru být nemusí. I to samo o sobě zjednoduší a zrychlí platební styky u menších částek.

Ověření toho, že telefonní číslo se skutečně nachází v registru, zabere vteřinu. Poté se ihned dozvíte, komu peníze budete posílat. V případě, že číslo v registru vedené nebude, platbu nebude možné odeslat.

Kdy bude služba dostupná?

V případě, že máte o službu zájem, můžete ji začít využívat v průběhu listopadu. Spuštění služby tak nebude trvat dlouho. Je ale důležité mít na paměti, že služba nebude aktivní automaticky. Jako klient banky musíte o tuto službu projevit aktivní zájem.

Jestliže se rozhodnete poslat platbu na telefonní číslo, vždy uvidíte, komu peníze posíláte. ČNB si od této služby slibuje zjednodušení platebního styku u menších částek a zároveň eliminaci chyb při posílání peněz. Právě proto, že uvidíte jméno příjemce, si můžete být jisti, že peníze doputují, kam mají.

Jaké banky službu nabídnou?

O tuto službu projevilo zájem 10 velkých bank. Ne všechny ale budou mít službu dostupnou hned od listopadu. Jak to tedy aktuálně na trhu vypadá? Od listopadu můžete tuto revoluční službu využívat u následujících bank:

  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Komerční banka
  • Raiffeisenbank
  • Air Bank
  • Fio banka

Další banky budou mít službu dostupnou někdy v průběhu roku 2024. Konkrétně se jedná o tyto banky:

  • Moneta Money Bank
  • Partners Banka
  • Max banka
  • Banka Creditas

Pozor na podvody

Ačkoli má být systém dostatečně robustní a data maximálně zabezpečena, hrozí riziko podvodu. Při posílání peněz tak buďte maximálně obezřetní a peníze posílejte pouze lidem, které znáte. Je možné, že přijde nová vlna podvodů lákajících lidi na odeslání peněz na telefonní číslo podvodníků.

Na stranu druhou, v jiných nejen evropských zemích tato služba již funguje a neměla za následek zvýšení podvodů. Částečně je to také díky zavedenému limitu, který značně omezuje maximální částku, kterou můžete na jednu transakci poslat.

Banky opět ukazují, že svými novými vychytávkami umí zaujmout klientelu. Platba na telefonní číslo je tak dalším lákadlem, například po výhodných úrocích na spořicích účtech nebo po bankovní identitě, která usnadňuje komunikaci nejen s úřady.