Žijeme v době internetové. Přístup k bezpočtu více či méně bezpečných stránek má v dnešní době snad každý a není nic jednoduššího, než na některé z nich vlastní nepozorností přijít o data, peníze či hesla. Proto si dnes ukážeme, jak se na podobné hrozby připravit.

1. Kvalitní heslo je základ

Věčně omílaná, avšak stále stejně pravdivá rada. V dnešní době už hesla typu 123456, heslo, nebo heslo 123 žádného hackera neohromí a jejich prolomení je otázkou vteřin. Proto důrazně doporučujeme heslo pravidelně měnit a využívat alespoň tři typy znaků (písmena, čísla a další znak).

2. Pozor na podezřelé odkazy a stránky

Není nic horšího než otevřít neznámý, zvláštně vypadající odkaz v e-mailu od neznámého člověka. Během okamžiku tak můžete útočníkovi poskytnout přístup nejen do své e-mailové schránky, ale i do celého počítače.

Pozor si ale dejte i na ověřené kontakty. Není neobvyklé, že vám přijde zpráva s podezřelým odkazem i od přátel ze sociálních sítí. Neklikejte na něj. Napište dotyčnému a ověřte si, že to skutečně poslal on.

3. Nebuďte důvěřiví

O podvodných e-mailech typu „Nigerijský princ vám chce poslat svůj majetek ve výši x korun, prosím zadejte číslo svého účtu“, jste již jistě slyšeli. Jakkoliv lákavě taková nabídka může znít, nenechte se zmást. Jde o jasný podvod.

Nevěřili byste, kolik takových důvěřivých lidí existuje. A jak skončili? Minimálně s pořádnými dluhy.

4. Antivirus

Často podceňovaná, ale i užitečná součást programového vybavení nejen u PC (na nichž bývá často předinstalován), ale i u mobilních telefonů. Mnoho uživatelů má tendenci jej odinstalovat či záměrně vypnout, což potenciálně může vaše zařízení nemálo ohrozit.

5. Opatrnost u veřejné Wi-Fi

Další z velmi běžných rad, kterou není radno zatracovat. Na samotném připojování k nezabezpečeným veřejným sítím není vyloženě nic špatného. Bez antivirového programu, používání VPN se však vystavujete riziku útoku na vaše zařízení (zpravidla telefon).

6. Na aktualizacích záleží

Přiznejte si, kdo automaticky odkládá aktualizace? Sice se mohou zdát otravné, ale tvůrci našich softwarů to s nimi (a námi) myslí dobře. Nejen, že se snaží o jejich zrychlení a opravu chyb, ale především o aktualizování zabezpečení. Pravidelný update vám tak může ušetřit mnoho trápení.

7. Používejte VPN

Virtuální privátní síť (VPN) je velmi užitečná pomůcka, ať už chcete bezpečně chatovat, googlit nebo stahovat. VPN slouží k zajištění bezpečného a šifrovaného připojení. Nutno podotknout, že je služba v drtivé většině případů placená, na druhou stranu je to však investice, která se skutečně vyplatí.

8. Pročistěte historii prohlížení

Pravidelné mazání historie prohlížení nebo přímo používání anonymního okna je sice jen preventivní opatření, i tak ale může v menší míře přispět k zabezpečení vašeho zařízení.

9. Pozor na podezřelé USB

Jakkoliv absurdní se to může zdát, nemálo hackerských útoků na větší firmy bylo způsobeno neopatrností zaměstnanců, kteří bezmyšlenkovitě strčili neznámý flash disk do PC. Najdete-li něco podobného, pak vám před spuštěním důrazně doporučujeme kontrolu pomocí antivirových programů.

Přečtěte si také, jaké jsou nejčastější triky internetových podvodníků.