Počítač se stal neodmyslitelnou součástí moderní domácnosti a mnozí z nás si bez něj již nedokážou představit život. Pokud se ale na koupi teprve chystáte, pak je tento článek právě pro vás.
Co je nutné vědět?
Jiné požadavky mají samozřejmě jak zapálení fanoušci počítačových her, tak počítačoví laici. Spadáte-li (jak předpokládáme) do druhé zmiňované skupiny, počítač pravděpodobně využijete na správu bankovnictví, čtení e-mailů a zpravodajských webů či na přehrávání multimédií v podobě hudby a filmů.
Mnozí uživatelé „laického“ typu často raději sáhnou po počítači z bazaru nebo z druhé ruky. Proto bychom vás chtěli seznámit s několika důležitými pojmy, jejichž důkladné sledování v bazarových inzerátech pomůže předejít koupi „zajíce v pytli“.
Procesor (CPU)
CPU je samotný mozek počítače odpovědný za veškeré výpočetní operace a bezproblémový, plynulý chod.
Jeho hlavními parametry jsou počet jader (čím více, tím vyšší je dosažitelný výkon) a provozní frekvence (čím vyšší, tím více operací je možné zpracovávat naráz).
Je velmi důležité dávat pozor na datum výroby. V dnešní době se již většinou nevyplatí pořizovat procesory, jež byly vyrobeny před rokem 2015. Toto se dá bez problémů ověřit, například na webu cpubenchmark.[1]
Doporučení
Měli byste vyžadovat alespoň čtyřjádrový procesor.Operační paměť (RAM)
Operační paměť je další neodmyslitelnou součástí PC. Slouží k průběžnému ukládání dat užívaných konkrétními programy. Například okno prohlížeče může vyžadovat 70 MB místa, které si bude nárokovat tak dlouho, dokud nebude zavřeno. Jeho parametry jsou paměť (čím větší, tím plynulejší je provoz při více otevřených programech), frekvence (vyšší rychlost) a typ (DDR + číslo, v dnešní době se vyplatí pouze DDR3 a vyšší).
Doporučení
Měli byste vyžadovat alespoň 4 GB paměti.Grafická karta (GPU)
Grafická karta je komponent, bez kterého by váš monitor zobrazoval pouze černou. Je zodpovědná za propojení PC s monitorem a následným zobrazováním.
Důležitá je zde opět paměť, frekvence a typ (tentokrát zapisovaný jako GDDR, opět se vyplatí GDDR3 a vyšší).
Doporučení
Měli byste vyžadovat alespoň 2 GB paměti.Úložný disk (většinou HDD, nebo SSD)
Právě sem jsou ukládána všechna vaše data (filmy, fotografie, dokumenty), včetně těch systémových a uživatelských. Standardně se dělí na HDD a SSD.
První zmiňovaný je větší a levnější, avšak pomalejší. Druhý je zpravidla menší a rychlejší, avšak podstatně dražší.
Doporučení
Měli byste vyžadovat u HDD alespoň 500 GB paměti, u SSD je přijatelné minimum 250 GB.Jaký typ vlastně chcete? A kolik to bude stát?
Komponenty už znáte, teď je důležité se ptát, jaký druh počítače vlastně chcete. Ukážeme si tedy několik nejpoužívanějších.
Stolní PC
Jde o nejčastěji používaný typ uložený v prostorné kovové skříni. Běžně bývá jednoduše udržovatelný a nenáročný na chlazení. Zároveň ale zabírá poměrně velký prostor a v případě vlastní opravy bez předchozích zkušeností může snadno dojít k poškození.
Rozumná kancelářská PC tohoto typu začínají již na 3 000 Kč. Ty herní, s vyšším výkonem, zhruba na 6 000 Kč.
Notebook
Jde o nejběžnější typ přenosného PC charakteristického svou praktičností a nízkou váhou. Jako celek kombinuje výše zmíněné komponenty, klávesnici a displej a stává se tak vítaným společníkem v práci, doma i na cestách. Nevýhodou však může být náročnější údržba, dražší oprava nebo nižší výdrž.
Lepší základní modely začínají na 5 000 Kč a ty herní na 10 000.
All-In-One (Vše v jednom)
Již méně využívaný model, fungující prakticky jako monitor s vbudovaným PC. Je univerzální a levný, avšak těžko udržovatelný a poruchový.
Jeho cena začíná již na 3 000 Kč.
Mini PC
Poměrně nový hráč na trhu v podobě všeho, co nabízí stolní PC, jenom v podstatně menším balení. Vhodný je především pro ty, kteří nemají dostatek místa na velkou skříň nebo nevyžadují nijak zvlášť vysoký výkon.
Cena začíná asi na 2 000 Kč.