Provedli jste na svém zařízení takzvaný internet speed test a zjistili jste, že máte pomalé připojení? V tomto článku se dozvíte, co všechno ovlivňuje rychlost internetového připojení. Navíc zde najdete i užitečné rady, díky kterým si zvládnete zrychlit internet.

Co ovlivňuje rychlost internetu?

Rychlost internetu je ovlivněna různými faktory. Jde například o typ připojení, rychlost internetu od poskytovatele, ale i kvalitu routeru, jeho vzdálenost, možné překážky signálu či aktuální síťovou aktivitu. Mnohdy může jít o banality, které zvládnete vyřešit sami doma. Nejprve je třeba zjistit, jaká je rychlost vašeho připojení – s tím pomůže internet speed test. Poté můžete případně hledat způsoby, jak internet zrychlit.

Co je internet speed test?

Internet speed test je jednoduchý nástroj, který vám umožní měřit aktuální rychlost vašeho internetového připojení. Tento test analyzuje, jak rychle se data stahují a odesílají – tedy jak rychle data proudí mezi vaším zařízením a serverem poskytovatele internetových služeb.

Měření rychlosti internetu

Změřte si aktuální rychlost vašeho internetu.

Výsledky získáte během chvilky a hned tak máte přehled o tom, jak dobře funguje vaše připojení a zda rychlost odpovídá tomu, co udává poskytovatel služeb.

Jak zrychlit internet?

Nabízí se pár jednoduchých řešení, s jejichž využitím můžete zvýšit rychlost internetu. Tyto tipy vám pomohou zajistit stabilní připojení s dostatečnou rychlostí pro bezproblémovou práci či zábavu na internetu.

Internetové připojení (Foto: Freepik.com)
Internetové připojení (Foto: Freepik.com)

Optimalizace domácí sítě

Pro zajištění rychlého a stabilního internetového připojení je důležité optimalizovat domácí síť. V moderních domácnostech se zpravidla nachází mnoho různých zařízení, která vyžadují připojení k internetu. Čím více jich je, tím pomalejší a méně stabilní může internet být.

Mnohdy je však problém již v samotném routeru, který je zastaralý. Starší zařízení nemusí podporovat nejnovější technologie, které zajišťují vysokou rychlost a velký dosah Wi-Fi signálu. Zvažte, zda není čas na nákup nového routeru. Případně můžete alespoň zkusit aktualizovat jeho software.

Internet s rychlostí až 2 Gb/s

Akční cena pro nové zákazníky na 12 měsíců bez závazků.

Důležité je i jeho umístění, je třeba vybrat strategické místo. Ideálně by měl být router umístěn v centru domu a v dostatečné výšce – minimalizujete tak překážky, které snižují sílu signálu, například nábytek. Pokud máte v některých částech domu slabý signál, zvažte nákup takzvaného Wi-Fi extenderu, který rozšíří dosah signálu.

Využití kabelového připojení

Nejvyšší rychlost a stabilitu připojení lze zajistit skrz kabelové připojení. Používání Wi-Fi je sice pohodlné a umožňuje bezdrátové připojení, ale signál může být náchylnější k rušení a snižování rychlosti. Pokud máte možnost, připojte své zařízení k internetu pomocí ethernetového kabelu. To platí zejména pro stolní počítače, případně notebooky. Pro chytré telefony a další zařízení bývá Wi-Fi signál dostatečný.

Aktualizace softwaru a aplikací

Pravidelné aktualizace softwaru a jednotlivých aplikací jsou důležité pro zajištění optimálního výkonu. Vývojáři neustále vydávají nové aktualizace, které obsahují vylepšení, opravují chyby a dochází tak ke zlepšení výkonu, což se může týkat i internetového připojení.

Je důležité udržovat aplikace a systém aktuální, aby mohly správně fungovat a optimálně využívat internetové připojení. Využít můžete nastavení automatických aktualizací, abyste vše nemuseli sami hlídat.

Existuje řada důvodů, proč vaše internetové připojení může být pomalé. Někdy může být na vině router, jindy vaše zařízení. Velmi důležitá je také kvalita služeb vašeho poskytovatele. Jestliže máte pocit, že internet nesplňuje vaše požadavky, můžete využít srovnávač. Ten vám nabídne spoustu dalších možností. Z těch už si jen stačí vybrat na základě vašich potřeb. Dosáhnete tak rychlejšího a spolehlivějšího připojení, které vám umožní ničím nerušenou online zábavu či práci. Ke zrychlení samozřejmě přispívá také postupné rozšiřování 5G sítí.