Štěnice si můžete snadno zavléct domů, ale už ne tak lehce se jich zbavíte. Ovšem za předpokladu, že použijete správné přípravky a odhalíte jejich úkryty, to možné je. Druhů štěnic je řada, avšak u nás se nejčastěji bojuje se štěnicí domácí. Dospělí jedinci i larvy potřebují sát krev teplokrevných živočichů a nejčastěji se vyskytují v posteli.

Štěnice je aktivní v noci a může žít až rok

Štěnice saje nejraději lidskou krev, ale nepohrdne ani jinými savci a ptáky. Sání probíhá zejména v noci, kdy oběť spí. Na obnažených částech těla se hmyz udrží přibližně 10 minut, přičemž do rány vpouští anestetikum, kvůli kterému si nic neuvědomíme. Jsou aktivní hlavně v noci, přes den se ukrývají.[1]

Dospělí jedinci mají oválný tvar, nedisponují křídly, jsou červené až mahagonové barvy a měří 1 až 7 mm. Z malých bílých vajíček se po svlékání nymfy vyvine dospělá štěnice. Doba vývinu je závislá na teplotě a trvá mezi 5 týdny a 4 měsíci. Štěnice bohužel dovedou přežívat poměrně dlouhou dobu i bez potravy – nymfy přibližně 80 a 140 dní, dospělý hmyz poté i stovky dní. Štěnice žije 6 až 12 měsíců.

Bodnutí štěnicí nemusí bolet

Někteří lidé nemusí po bodnutí štěnicí vykazovat žádné reakce, avšak někdo může trpět alergickou reakcí v podobě velkých otoků nebo jiných komplikací. Nejčastěji je v místě vpichu narůžovělý až zarudlý pupen, který může svědit. Pokud nedochází k rozškrábání, měly by mizet během týdne. Bývá obtížné rozeznat štípanec od štěnice a jiného hmyzu. Proto není nutné hned vyvolávat paniku.

Štěnice hledejte v okolí postele

Tento hmyz se drží v blízkosti lidských těl, proto se nejčastěji nachází v posteli, tedy ve švech matrací nebo v rámech postele. Na ložním prádle může zanechávat skvrny. Dále se mohou objevit v rámech obrazů, pod odlepenými tapetami nebo uvnitř nábytku. Spíš budou v tkaninách a dřevě než na kovových nebo plastových površích. O přítomnosti štěnic může svědčit i sladký až zatuchlý zápach.

Jak na prevenci proti štěnicím?

Pokud jste ubytováni na hotelu, zkontrolujte prostor pokoje. Podívejte se na místa, kde se štěnice běžně skrývají. Mezitím ponechte svá zavazadla v koupelně – ve vaně nebo na zavřeném záchodě. Zde se hmyz obvykle nevyskytuje a ochráníte tím své tašky. Stáhněte prostěradlo a podívejte se především na matraci i pod ní, na ložní prádlo a čelo postele. Neměli byste vidět ani štěnice, ani skvrny nebo černé tečky. Po celou dobu pobytu můžete nechat kufry v plastové fólii a oblečení nenechávejte na přistýlce nebo na zemi. Pro odkládání věcí i zavazadel vyberte hladké povrchy.

Jestliže se obáváte, že jste si štěnice přivezli z cesty, prohlédněte svá zavazadla nejlépe v koupelně nebo v garáži. Například na dlaždicích si štěnic všimnete spíš než na koberci. Oblečení vyperte a usušte při nejvyšších možných teplotách. Pokud se domníváte, že jsou štěnice přítomné, vysávejte. Můžete tak případně snížit jejich počet. Po vysání vysavač vyprázdněte a vyčistěte.

Štěnice mohou putovat i mezi jednotlivými pokoji, byty a patry skrz prostory pro potrubí nebo kabely. Mohou se šířit na oblečení, zavazadlech, palivovém dřevě nebo ve starém nábytku. Někdy se vyskytují například i v divadlech nebo hromadné dopravě.

Jak štěnice vyhubit?

Pokud máte štěnice doma, můžete je zkusit odstranit. Mějte na paměti, že je vyhubí teplota nižší než -17 a vyšší než 60 °C. Veškerá stadia vývoje štěnice tedy usmrtí praní při teplotě nad 60 °C, sušení v sušičce nad 45 °C, suché čištění v čistírně nebo teplota -17 °C po dobu alespoň 10 hodin.

Chcete-li zvýšit účinnost domácího hubení, pokoje pro zvýšení pravděpodobnosti úspěšného výsledku připravte. Odsuňte postele a nábytek dál od zdí, sundejte matraci z postele, zkontrolujte veškerý nábytek a případně ho rozeberte, odstraňte podlahové lišty, strhněte tapety, sundejte obrazy a vyperte ložní prádlo. Nepřesouvejte ale nábytek z místnosti do místnosti, aby se štěnice nerozšířily i v jiných pokojích.

Opakovaně vysávejte s důrazem na úkryty štěnic nebo použijte přenosné parní čističe. Je možné aplikovat i spreje proti štěnicím, kterými nasprejujte podlahu zejména po obvodu místnosti včetně prahu, kolem postele i samotnou postel a noční stolky. Posprejovat lze přímo i parazity. Pokud je matrace hodně zasažena, pořiďte novou. Za 10 dní postřik opětovně aplikujte.

Zvažte pozvání specializované firmy, která se zaměřuje na likvidaci štěnic pomocí vhodného insekticidu. Ovšem i v tomto případě bude nejspíš nutná opakovaná aplikace a následně sledování zasažených míst.

Trápí vás jiní škůdci? Máme tipy, jak se zbavit octomilek.