Máte pocit, že na vzornou péči o pokojové rostliny nemáte dostatek znalostí nebo že netrávíte doma tolik času, aby to rostliny bez vás přežily? Často cestujete? Nevadí! Nemusíte být ostřílenými pěstiteli, a přesto si můžete užít všechny benefity, které společnost pokojových rostlin nabízí. Existují totiž druhy, které nebudou strádat ani při minimalistické péči a které to bez vás přežijí, i když budete pár týdnů pryč. Ať už tedy toužíte zútulnit svůj domov, nebo chcete jen přidat do interiéru život, neváhejte a vyberte si ze seznamu pokojových rostlin, které i bez zdatné zahradnické ruky dobře prosperují a zvládne se o ně postarat i úplný laik.

Kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior)

Možná tuto stálezelenou rostlinu, která pochází ze subtropické východní Asie, znáte pod názvem domácí štěstí nebo ševcovská palma. Tak jí říkaly naše babičky. Kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior) je totiž jednou z prvních pokojových rostlin, která se v našich českých interiérech zabydlela. V Evropě je tato rostlina oblíbená už od 19. století, a to právě proto, že je mimořádně nenáročná.

Kořenokvětky: Kořenokvětka vyšší je jednou z prvních pokojových rostlin, které se v našich interiérech zabydlely (Foto: Wikipedia.org)
Kořenokvětky: Kořenokvětka vyšší je jednou z prvních pokojových rostlin, které se v našich interiérech zabydlely (Foto: Wikipedia.org)

Nepotřebuje mnoho světla, snese nepravidelnou zálivku, průvan a nevadí jí ani výkyvy teplot, které byly v bytech v době neexistence ústředního topení standardem. Už viktoriánská Anglie ji znala jako takzvanou „litinovou rostlinu“, protože ona jediná dokázala přežít v tmavých, chladných a špatně větraných interiérech té doby. O něco později si kořenokvětka v anglofonním prostředí vysloužila přezdívku bar-room plant (barová rostlina), nevadí jí totiž ani cigaretový kouř. Aspidistra je tedy skutečně prakticky nezničitelná. Nenechte se ale příliš unést. I ona určitou péči přece jen potřebuje.

Jakou péči kořenokvětka vyšší potřebuje?

Kořenokvětku zaléváme jednou týdně, vždy ale až po proschnutí substrátu. Je třeba důsledně dbát jen na jediné. Její kořeny nesmí stát ve vodě, rostlina po přemokření uhnívá. Méně znamená více platí pro kořenokvětku dvakrát více než pro jiné rostliny. Přestože je nenáročná, je vhodné ji jedenkrát za čtrnáct dní přihnojit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny, ale pozor, v zimě hnojení vynecháme a souběžně s tím omezíme i zálivku. Ve své domovině aspidistra přirozeně roste v lesním podrostu, na množství světla tedy náročná není a nejlépe se jí daří na stinném stanovišti. Přesto ale sluneční světlo potřebuje a jen s umělým osvětlením si dlouhodobě nevystačí. Ideální je pro ni teplota kolem 18 °C, ale ani kolísání teplot nad i pod tuto hodnotu jí příliš nevadí. V létě je možné ji přemístit na balkon či do zahrady, letnění jí prospívá, nikdy ji ale neumisťujte na přímé slunce.

Monstera skvostná (Monstera deliciosa)

Monstera skvostná (Monstera deliciosa) je velmi dekorativní krasavice, která pochází z tropických pralesů Jižní Ameriky. V devadesátých letech z interiérů téměř vymizela. Mnohým se znelíbila, protože byla celá desetiletí typickou obyvatelkou a tak trochu i symbolem socialistických kanceláří a úřadů. Dnes se ovšem tato skutečně skvostná rostlina znovu stává královnou interiérů. I ona je velmi nenáročná na pěstování, a i při minimální péči může brzy dorůst „monstrózních“ rozměrů.

Monstera skvostná (Monstera deliciosa): Monstera je nenáročná na péči, ale značně náročná na prostor
 (Foto: Wikipedia.org)
Monstera skvostná (Monstera deliciosa): Monstera je nenáročná na péči, ale značně náročná na prostor (Foto: Wikipedia.org)

Při výběru stanoviště je tedy třeba zohlednit, že dorůstá až do výšky tří metrů a jedná se o popínavou rostlinu, která potřebuje oporu. Pokud nebudete vyslovenými mučiteli, může vám monstera skvostná dělat radost desítky let a dost možná, že vás obdaruje i plody. V takovém případě se máte na co těšit. Právě od chuti jejích plodů, která je kombinací banánu, ananasu a manga, je totiž odvozeno její druhové jméno „deliciosa“.

Jakou péči monstera skvostná potřebuje?

I monstery je lepší nechat trochu přeschnout, než je nadbytkem vody hubit. Ani ony nikdy nesmí stát ve vodě, raději tedy krátkodobé sucho. Zalévejte ideálně jednou týdně, po proschnutí substrátu. Vzdušnou vlhkost ale tyto rostliny naopak milují, proto je vhodné stavět květináč do misky s vodou na kamínky nebo keramzit. Monstery mají raději polostín, stanoviště přímo u okna ideální není. Vyhovuje jí teplota okolo 20 °C, v zimě by teplota v místnosti neměla klesat pod 10 °C. Z listů občas setřeme prach a plazivé vzdušné kořeny, které mají často bohaté přírůstky, zasunujeme do květináče. I monstera ocení, pokud ji jedenkrát za čtrnáct dní přihnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Tchynin jazyk (Sansevieria)

Málokterá pokojová rostlina přežije tolik nelásky a omylů jako právě tchynin jazyk (Sansevieria). Jeho lidový název, který je mimochodem stejný i v anglofonních zemích, zrcadlí jak nezdolnost, kterou se tato skromná kráska vyznačuje, tak i ostrost a špičatost jejích listů. Tchynin jazyk je naprosto ideální rostlinou pro začínající pěstitele. Umořit ji totiž vskutku není snadné. Sansevieria se dokáže přizpůsobit prakticky všemu. I když samozřejmě ocení ideální podmínky, přežije v podstatě kdekoliv a cokoliv. Snese jak hluboký stín, tak i krátkodobý nedostatek zálivky a vzdušné vlhkosti. Jediné, co ji může sprovodit ze světa, je přemokření a náhlá změna stanoviště. Pokud ji tedy chcete přemístit, je lepší ji postupně krok za krokem posunovat. Jestliže nebudete sansevierii systematicky mořit, bude vás svými nádhernými listy, které mají mnoho podob, těšit velmi dlouho.

Tchynin jazyk (Sansevieria): Tchynin jazyk je naprosto ideální rostlinou pro začínající pěstitele (Foto: Wikipedia.org)
Tchynin jazyk (Sansevieria): Tchynin jazyk je naprosto ideální rostlinou pro začínající pěstitele (Foto: Wikipedia.org)

Tchynin jazyk má dnes velké množství kultivarů, některé mají listy tmavě zelené nebo světle zelené, jiné mají světlý okraj na tmavém pozadí středu listu. Existují i kultivary s homolovitými listy, které lze splétat do velmi dekorativních copů. Pokud rostlině dopřejete alespoň trochu luxusu, dost možná vás potěší i drobnými květy, které sice krásy moc nepobraly, ale své kouzlo mají. Pozor ale na malé děti nebo domácí mazlíčky v její společnosti. Tchynin jazyk je totiž jak jinak než jedovatý. Abychom však o tchynině jazyku nepřemýšleli jen v negativních konotacích. V některých částech Afriky jsou z této rostliny zhotovovány magické fetiše a talismany, které působí proti nadpřirozeným mocnostem a zlým duchům. Rostlina má také antiseptické účinky, kterých využívá přírodní medicína, a z mimořádně pevných vláken listů se vyrábí textilie nebo třeba rybářské sítě. I tchynin jazyk tedy může být užitečný!

Jakou péči tchynin jazyk potřebuje?

Tak jako apidistra a monstera, i sansevieria hůře snáší přelití než nedostatek vláhy. Nepřeléváme ji a nikdy nenecháváme stát ve vodě. I tady tedy platí, že méně je obvykle více. Vždy proto zaléváme až po vyschnutí substrátu. Ideální teplota je pro tchynin jazyk 18 °C, dobře ale rostlina nese i teploty od 10 °C. Nižší teploty sansevieriím v zimním období dokonce více vyhovují, stejně tak i zimní omezení zálivky. Na nízkou vlhkost vzduchu není tchynin jazyk citlivý, určitě ho nemusíte rosit. Sansevierie ale ocení dostatek světla, snesou i přímé slunce, pokud je ale odsoudíte k pobytu ve stínu, i ten přežijí.

Juka obrovská (Yucca elephantipes)

Juka obrovská (Yucca elephantipes) je jednou z nejběžněji pěstovaných pokojových rostlin a přízeň začátečníka si rozhodně zaslouží. Nejen, že je juka díky růžicím pevných ostrých a sytých listů, které vyrůstají ze zdřevnatělého kmínku, rostlinou mimořádně dekorativní, je i pokojovkou extrémně nenáročnou. Její domovinou jsou totiž pouště a polopouště Mexika a Střední Ameriky, kde v nehostinném prostředí dorůstá do výšky až deseti metrů. Juky i v našich interiérech dosahují poměrně značných rozměrů, a přestože rostou relativně pomalu, vyžadují dostatek prostoru.

Juka obrovská (Yucca elephantipes): Juky jsou odolné a velmi dekorativní. Vyžadují ale dostatek světla (Foto: Wikipedia.org)
Juka obrovská (Yucca elephantipes): Juky jsou odolné a velmi dekorativní. Vyžadují ale dostatek světla (Foto: Wikipedia.org)

Svůj pouštní původ juky nezapřou, a kromě prostoru proto ocení i slunné stanoviště. Pokud chceme, aby nám tato nádherná rostlina dlouho dělala společnost, musíme jí dopřát tolik světla, kolik jen můžeme. Přežije i v polostínu, radost ale mít nebude. Když my nepotěšíme juku, nepotěší juka nás. A to by byla škoda. Spokojené starší rostliny totiž mohou kvést atraktivními žlutými květy.

Jakou péči juka obrovská potřebuje?

I juku zaléváme střídmě, lépe málo a častěji. Ani ona přelití nesnese. Pokud vám juka uvadá a má měkký stonek, nezalévejte! Je to důsledek přelití a nikoli nedostatku vody. V takovém případě je třeba juku ihned přesadit, je naděje, že nový suchý substrát rostlinu zachrání. V zimním období je nutné omezit zálivku na minimum. V bytovém prostředí juce vyhovuje teplota mezi 20 až 25 stupni a dobře snese i kolísání teplot. Ne až tak dobře ale snáší průvan. Hnědnou juce listy? Jde nejspíše o nadbytek vody. Žloutnou? Zřejmě má rostlina příliš málo světla. Najděte jí tedy jiné stanoviště. Pokud rostlině osychají spodní listy v růžicích, nic se neděje. Spodní listy schnou a opadávají, a tak se jukám zvětšuje a posiluje kmínek. Mimo zimní období můžeme juku jednou za čtrnáct dní přihnojovat tekutým hnojivem ideálně takovým, které je určeno pro palmy.

Šplhavnice (Epipremnum)

Přestože jsou šplhavnice v našich interiérech tak běžné, že asi nikdo z nás nemůže tvrdit, že se s touto rostlinou nesetkal, musíme si tuto rostlinu – známou také pod nesprávným označením potos nebo scindapsus – představit trochu obsáhleji. Šplhavnice (Epipremnum) je rod rostlin, do kterého patří asi dvacet druhů mohutných lián, rozšířených v tropické Asii a Austrálii. Rostlina se vyskytuje ve dvou zcela odlišných formách. Juvenilní forma, kterou pěstujeme v interiérech, má měkký bylinný stonek a malé listy, dospělá forma rostliny je dřevnatá liána dosahující délky až patnácti metrů s průměrem stonku až čtyři centimetry a čepelemi listů, které jsou téměř jeden metr dlouhé.

Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum): Rostlina má mnoho kultivarů, je tedy možné si mezi odstíny zelené a také tvary vybírat (Foto: Wikipedia.org)
Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum): Rostlina má mnoho kultivarů, je tedy možné si mezi odstíny zelené a také tvary vybírat (Foto: Wikipedia.org)

Rostlina je v některých částech světa invazivní, nekontrolovatelně se rozrůstá a utlačuje ostatní vegetaci, včetně stromů. S dospělou formou rostliny se ovšem můžete setkat jen ve volné přírodě přirozeného výskytu těchto rostlin, při pěstování v bytových podmínkách zůstávají rostliny juvenilní. Zdatná a odolná je ale i forma mladá, a proto je šplhavnice další rostlinou, kterou zvládne i úplný začátečník. Její dekorativní výhony mohou dosáhnout i při minimální péči až několikametrové délky. Svoji povahu invazivního druhu tak skutečně nezapře. Záleží ale i na kultivaru, ne všechny jsou rovným dílem nesmrtelné. Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) snese i stinné stanoviště a vystačí si i s umělým osvětlením. Naproti tomu žíhané a světlé druhy (jako jsou kultivary Neon nebo Marble Queen) potřebují pro barvu listu světla významně více.

Jakou péči šplhavnice potřebují?

V letním období snese rostlina i vydatnější zálivku, přesto ale musíme dávat pozor na přelití. Trvalé přemokření způsobuje hnilobu kořenů. Jedenkrát za čtrnáct dní je vhodné i šplhavnici přihnojit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Šplhavnice mají rády vyšší vlhkost vzduchu, pokud ji ale rostlině neposkytneme, přežije, jen poroste pomaleji. Ideální teplota je 20–24 °C a v zimě by teplota neměla klesnout pod 10 °C.

Bez vody i několik týdnů?

Jestliže máte pocit, že i tyto maximálně odolné rostliny jsou nad vaše síly a chcete věnovat svým zeleným spolubydlícím skutečně jen nárazovou péči, stále máte naději. Společnost vám v bytě mohou dělat kaktusy a sukulenty.

Kaktus: Kaktusy zahrnují asi 1 900 druhů ve 127 rodech. Možnosti jsou tedy přepestré (Foto: Wikipedia.org)
Kaktus: Kaktusy zahrnují asi 1 900 druhů ve 127 rodech. Možnosti jsou tedy přepestré (Foto: Wikipedia.org)

Dlouhodobě oblíbeným druhem sukulentu je kupříkladu rod Crassula (tlustice), který přirozeně roste v jižní Africe a Americe a zahrnuje přes 300 druhů většinou velmi snadno pěstovatelných rostlin. Takřka všechny Crassuly rychle rostou, snesou mnohá zanedbání a některé druhy lze i se zkušenostmi začátečníka dokonce úspěšně tvarovat.

Další extrémně nenáročné rostliny?

Dobrou volbou nemusí být jen kaktusy a sukulenty, které kromě dostatku slunečního svitu nic moc nepotřebují, ale také Tilandsie, česky kykatky. Tilandsie jsou epifyty, rostou na jiných žijících rostlinách a možná je znáte pod názvem „Air plants“, vzdušné rostliny.

Tilandsie: Čím mají tilandsie dužnatější listy, tím obývají sušší prostředí. Podle toho se můžete rozhodovat (Foto: Wikipedia.org)
Tilandsie: Čím mají tilandsie dužnatější listy, tím obývají sušší prostředí. Podle toho se můžete rozhodovat (Foto: Wikipedia.org)

Kořeny kykatkám slouží jen pro uchycení. Všechny živiny získává tato rostlina jen ze vzdušné vlhkosti. Laicky tilandsie dělíme na zelené a stříbrné. Zelené druhy pocházejí převážně z vlhkých deštných pralesů, a proto bychom jim měli dopřát častější zálivku a chránit je před přímým sluncem. Stříbrné druhy mají požadavky podobné jako sukulenty, jsou odolnější vůči slunečnímu záření a vyžadují méně vody. Péče o stříbrné druhy této rostliny je skutečně minimální, stačí je jednou za týden ponořit na několik vteřin do vody a víc už od nás nechtějí.

Nebojte se a pusťte se do pěstování pokojových rostlin. Zelený život, s kterým sdílíme interiér našeho domova, má pozitivní vliv na naši psychiku. Nabízí estetický prožitek, přináší inspiraci, zlepšuje naši schopnost koncentrace, zvyšuje produktivitu práce a v jeho přítomnosti nás napadají inovativnější a kreativnější řešení. To vše doložila věda, tak proč tedy soužití s rostlinami nevyzkoušet? Už proto, že tento výčet benefitů ani zdaleka není kompletní. Koho by u srdce nezahřálo, když v jeho péči zelení svěřenci prospívají? Když je byt o fous víc útulný? V době, kdy trávíme většinu času ve společnosti digitálních displejů, je cenné vše, co nás donutí alespoň na chvíli odpoutat pozornost od online světa!

Monstera skvostná (Monstera deliciosa): Monstera je velmi nenáročná na pěstování, a i při minimální péči může brzy dorůst „monstrózních“ rozměrů (Foto: Wikipedia.org)
Monstera skvostná (Monstera deliciosa): Monstera je velmi nenáročná na pěstování, a i při minimální péči může brzy dorůst „monstrózních“ rozměrů (Foto: Wikipedia.org)

Pokud ale péči o pokojové rostliny skutečně nechcete věnovat žádný volný čas, asi se přece jen do pěstování pokojových rostlin nepouštějte. Vše živé totiž alespoň minimální péči opravdu potřebuje.