Zdražování se projevilo v mnoha odvětvích. Pocítili to lidé ve službách, obchodech i u bydlení. Nejvíc si meziročně připlatili lidé v Karlových Varech a okolí. Tento region tak předstihnul Prahu. Jsou i regiony, kde si ale podnájemník polepšil.

První příčka ve zdražování patří Karlovým Varům, na opačném konci je Zlín

Rekordmani ve zdražování cen nájmů se na začátku roku staly v krajských městech Karlovy Vary (11 %), Praha (9 %), Pardubice (9 %) a Olomouc (9 %). Týká se to i přilehlé aglomerace.[1]

Naopak si polepšili obyvatelé Zlína a okolí. Tam cena klesla o 9 %. Tento pozitivní trend zažili i v Jihlavě, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Celorepublikový průměr je pak 5% nárůst. Podívejte se na podrobný přehled v následující tabulce.

Zdroj: Bezrealitky
Kraje a obce

Cena za metr čtvereční

Meziroční změna
Praha a okolí 367 Kč 9%
Středočeský kraj 260 Kč 8%

České Budějovice a okolí

200 Kč

-3%
Plzeň a okolí 216 Kč 2%
Karlovy Vary a okolí 194 Kč 11%
Ústí na Labem a okolí 178 Kč 5%
Liberec a okolí 215 Kč 6%
Hradec Králové a okolí 211 Kč -2%
Pardubice a okolí 224 Kč 9%
Olomouc a okolí 214 Kč 9%
Brno a okolí 277 Kč 2%
Zlín a okolí 195 Kč -9%
Jihlava a okolí 188 Kč -3%
Ostrava a okolí 182 Kč 2%
Celá ČR 300 Kč 5%

O nájemní bydlení roste zájem

Od začátku roku 2024 vzrostl v tuzemsku zájem o nájemní bydlení. Server Bezrealitky eviduje v některých městech takový zájem, že se o jednotlivé inzeráty zajímají i desítky zájemců. Největší zájem budí obecně byty s dispozicí 2+kk s plochou mezi 45 až 50 metry čtverečními. Takové inzeráty pak zmizí z nabídky leckdy i za několik hodin.

Z provizorního řešení trvalé bydlení

„Mnoho domácností sice žilo v posledních letech v nájmu, ale považovalo to za provizorní řešení. Teď zjišťují, že ani přes pokles úrokových sazeb na vlastní bydlení nedosáhnou a proto se teď poohlíží po definitivním nájmu, kde zůstanou několik dalších let. Určitou roli může hrát i demografie,“ řekl šéf Bezrealitky Martin Ponzer.

Největší zájem o byty je tradičně v hlavním městě. Na jeden inzerát tam podle serveru Bezrealitky aktuálně reaguje průměrně 43 zájemců. Před rokem to bylo 38 lidí. V druhém největším městě Brně a jeho okolí se pak jedná o 18 zájemců na jeden inzerát.

2+kk a menší byty vedou

Už jsme zmiňovali, že se největšímu zájmu těší byty s dispozicí 2+kk. Dále jsou na odbyt menší jednotky 1+kk nebo 1+1 s plochou kolem 35 až 40 metrů čtverečních.

Vyplatí se vlastní bydlení?

Někteří lidé se ale nechtějí smířit s nájemním bydlením a vyčkávají na vhodnou chvíli ke koupi vlastní nemovitosti. Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 15,8 miliardy Kč.  To je oproti lednu růst o 21 %. Meziročně je to pak dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,36 % (v lednu 5,54 %). Pro srovnání: nižší hodnota byla naposledy v polovině roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.[2]

Srovnání hypotečních úvěrů

Hypoteční úvěr od 4,89 % a do 5 minut od zadání poptávky. Podívejte se na kalkulačku.

„Vývoj otevírá prostor pro rychlejší pokles hypotečních sazeb, což naznačují již únorová čísla z hypotečního trhu, kdy realizovaná průměrná sazba u uzavřených smluv meziměsíčně klesla nejrychleji od začátku loňského roku,“ řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Nutno dodat, že i přes tento vývoj zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních 20 let nadprůměrně vysoké. Na podobných či mírně vyšších úrovních byly v letech 2008 a 2009.