Předčasný odchod do důchodu je možný ještě před tím, než dosáhnete důchodového věku. Kdo, kdy a jak může o předčasný důchod žádat a zda se to vůbec vyplatí, si řekneme v tomto článku.

Kdo může předčasně odejít do důchodu

Když chcete nastoupit do předčasného důchodu, musíte dosáhnout požadovaného minimálního věku. Pokud vám nárok na řádný důchod vzniká dříve než v 63 letech, pak do předčasného důchodu můžete nastoupit o 3 roky dříve. Jestliže nárok na penzi vzniká v 63 letech a později, do předčasného důchodu můžete odejít až v 60 letech a do dosažení důchodového věku vám může chybět nejvýše pět let. Věk pro odchod do předčasného důchodu lze ověřit například na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Abyste mohli využít odchodu do předčasného důchodu, musíte minimálně 35 let platit sociální pojištění (bez náhradní doby pojištění pak 30 let). Nezoufejte však, pokud tuto podmínku nesplňujete. Můžete doplatit dobrovolné důchodové pojištění nebo do vaší evidence připsat chybějící zaměstnání či studium.

Krácení výše důchodu může být úskalím

Důchod sice můžete pobírat dříve, ale jeho výše je krácena, a to zpravidla trvale. Takže čím dříve jdete do důchodu, tím nižší důchod dostanete. Raději si spočítejte, jestli je to pro vás vůbec výhodné.

Tohoto krácení se ale můžete zbavit, pokud po přiznání předčasného důchodu budete vykonávat důchodově pojištěnou výdělečnou činnost. Ne vždy je ale možné tohoto postupu využít.

V předčasném důchodu nelze standardně pracovat či podnikat. Vaše možnosti jsou tak omezené. Například jako zaměstnanec můžete vydělávat maximálně 3 000 Kč měsíčně. Pokud podnikáte, nesmí vaše příjmy za rok přesáhnout hranici, která zakládá povinnost platit sociální pojištění.

Nižší důchod budete dostávat i po dosažení řádného důchodového věku. Čím dřív do předčasného důchodu odejdete, tím víc vám penze klesne. Valorizace se však dotýká předčasné penze stejně jako řádného důchodu.

Kam a jak žádost podat

Žádost o předčasný starobní důchod můžete osobně podat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) příslušné vašemu trvalému místu bydliště. Pokud se chystáte podat žádost ještě letos, můžete online.

Odejít do předčasného důchodu letos bude výhodnější, než kdybyste odešli do řádného starobního důchodu v roce 2023. O možnost odejít dříve do penze je proto obrovský zájem a OSSZ si je vědoma, že ne všem se podaří najít vhodný termín podání žádosti osobně na okresní správě sociálního zabezpečení. Z toho důvodu je tento úkon letos možné provést korespondenčně i online skrze bankovní identitu.