Předčasný odchod do důchodu je možný ještě před tím, než dosáhnete důchodového věku. Kdo, kdy a jak může o předčasný důchod žádat a zda se to vůbec vyplatí?

Kdo může předčasně odejít do důchodu

Když chcete nastoupit do předčasného důchodu, musíte dosáhnout požadovaného minimálního věku. Pokud vám nárok na řádný důchod vzniká dříve než v 63 letech, pak do předčasného důchodu můžete nastoupit o 3 roky dříve.

Jestliže nárok na penzi vzniká v 63 letech a později, do předčasného důchodu můžete odejít v 60 letech – a do dosažení důchodového věku vám může chybět nejvýše pět let. Věk pro odchod do předčasného důchodu lze ověřit například na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Abyste mohli využít odchodu do předčasného důchodu, musíte minimálně 35 let platit sociální pojištění (bez náhradní doby pojištění pak 30 let). Nezoufejte však, pokud tuto podmínku nesplňujete. Můžete doplatit dobrovolné důchodové pojištění nebo do vaší evidence připsat chybějící zaměstnání či studium.

Krácení výše důchodu

Důchod sice můžete pobírat dříve, ale jeho výše je krácena, a to zpravidla trvale. Takže čím dříve jdete do důchodu, tím nižší důchod dostanete. Raději si spočítejte, jestli je to pro vás vůbec výhodné.

Tohoto krácení se ale můžete zbavit, pokud po přiznání předčasného důchodu budete vykonávat důchodově pojištěnou výdělečnou činnost. Ne vždy je ale možné tohoto postupu využít.

V předčasném důchodu nelze standardně pracovat či podnikat. Vaše možnosti jsou tak omezené. V předčasném důchodu lze pracovat na dohodu, nesmíte však překročit danou hranici výdělku. Pro dohodu o pracovní činnosti (DPČ) je limit 4 000 Kč měsíčně. Pro dohodu o provedení práce (DPP) pak jde o 10 000 Kč měsíčně.

Pokud podnikáte, nesmí vaše příjmy za rok přesáhnout hranici, která zakládá povinnost platit sociální pojištění – pro rok 2023 jde o částku 96 778 korun. Tato omezení přestávají platit, jakmile dosáhnete důchodového věku. Poté platí pravidla stejná jako pro řádné starobní důchodce.

Nižší důchod budete dostávat i po dosažení řádného důchodového věku. Čím dřív do předčasného důchodu odejdete, tím víc vám penze klesne. Valorizace se však dotýká předčasné penze stejně jako řádného důchodu.

Investujte do akcií a dluhopisů

Zaregistrujte se na Fondee.cz a zhodnoťte své úspory.

Jak podat žádost o předčasný důchod?

Žádost o předčasný starobní důchod můžete osobně podat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) příslušné vašemu trvalému místu bydliště. Vyplnění žádosti totiž není jednoduché, proto je vyžadována spolupráce s pracovníky úřadu.

Nicméně ministerstvo se snaží umožnit podání žádosti také online, přičemž by to mělo jít již od poloviny roku 2023. Příslušná novela však ještě neprošla, prozatím lze proto žádost podat pouze osobně.

Předčasný důchod nelze přiznat zpětně. Žádost je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným datem nástupu na penzi. Nicméně předčasný důchod lze přerušit, pokud se chcete vrátit do zaměstnání. Poté jen stačí požádat o obnovení výplaty důchodu.

Předčasný důchod v roce 2023

Obecně lze říci, že odejít do předčasného důchodu se vyplatí téměř polovině lidí. Ačkoli je částka nižší, díky dřívějšímu začátku pobírání důchodu ve výsledku získáte více. Nejvýhodnější je to pak pro lidi s nízkými výdělky, případně i pro ty, kteří již nejsou zaměstnaní.

Jelikož i v roce 2023 lze očekávat mimořádnou valorizaci důchodu vzhledem k vysoké inflaci, je možné, že letos se odchod do důchodu vyplatí více než v roce 2024. Vše však závisí na valorizaci a individuálním výpočtu důchodu – proto je důležité sledovat v průběhu roku vývoj této situace a dle toho se případně rozhodnout pro odchod do předčasného důchodu.

Důležité je také zvážit úpravu valorizačního mechanismu. Vláda chce totiž namísto dorovnání celé inflace zohledňovat pouze část inflace. Jde o významné zpomalení růstu důchodů, penze v roce 2024 by proto se změnou zákona byla nižší.

Nejvýhodnějším řešením bývá odchod do předčasného důchodu několik měsíců před řádným starobním důchodem. Tato situace nastává na přelomu let, konkrétně tedy na konci roku 2023. Vzhledem k plánovaným změnám ve valorizaci je výhodnější nastoupit do důchodu letos.

Vyplatí se vám jít do předčasného důchodu?

1️⃣ Jaké jsou důsledky pro rodinné finance při předčasném odchodu do důchodu?

Příjmy ze zaměstnání, o které přijdete, důchod zcela nenahradí. Pokud to ale máte spočítané a vyhovuje vám to, může být odchod do předčasného důchodu správným rozhodnutím. Při podání žádosti 90 dní před řádným termínem odchodu do penze se zkrátí sazba o 0,9 %. Za 1 rok tak ztráta činí 3,6 %. Například při nároku na 20 000 Kč a odchodu do důchodu o jeden rok dříve byste tudíž přišli o 720 Kč měsíčně.

2️⃣ Jaké jsou nejčastější chyby při odchodu do předčasného důchodu?

Krácení u předčasné penze se provádí za každých započatých 90 kalendářních dní. Spočítejte si tedy, kolik dní vám přesně chybí do řádného data odchodu do důchodu. Pokud například zjistíte, že vám zbývá 544 dní, vydržte ještě 4 dny a získáte tím pár stovek navíc.

3️⃣ Jaké podmínky a výhody jsou spojeny s předčasným odchodem do důchodu?

V případě, že vám do řádného důchodu chybí již jen 2 roky a zaměstnavatel vás propustí, můžete si říct, že do nové práce už nepůjdete a podáte žádost o předčasný důchod. Chyba. Pokud se přihlásíte na úřad práce, můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti, která bude vyšší než krácená penze. Od 55 let na ni máte nárok celých 11 měsíců a navíc vám i zvýší vypočtenou částku důchodu.