Mnoho lidí se v poslední době ptá, zda může být jejich profese nahrazena umělou inteligencí. Vyloučené to rozhodně není. Patříte mezi ty, kteří musí být ve střehu, nebo můžete zůstat v klidu?

Umělá inteligence nedokáže vše

Ve všemohoucnost AI věří svým způsobem jak její příznivci, tak i odpůrci. Fanatičtí odpůrci jsou přesvědčení, že všechny pracovní pozice budou prakticky ze dne na den nahrazeny a že jejich životy budou plně ovládat roboti. Druhá strana se domnívá, že se umělá inteligence dokáže naučit dříve či později vše. Jen si nemyslí, že bude lidstvu házet klacky pod nohy, ale bude vítaným pomocníkem.

Pravdu zatím nemá ani jedna z uvedených skupin. Vývoj umělé inteligence je stále v plenkách, ačkoli se nám může zdát, že se to posouvá mílovými kroky. AI zatím není sama schopna zastat drtivou většinu standardních pracovních pozic, počínaje dělníkem a konče burzovním makléřem.

Zánik pracovních míst

Ideální odpovědi na otázky ohledně toho, které pracovní pozice jsou umělou inteligencí nejvíce ohroženy, nám poskytuje například zpravodajský web ETHRWorld.[1] Dle něho se poptávka po AI v mnoha velkých a nadnárodních podnicích meziročně zvyšuje o zhruba 2 %. To prozatím zahrnuje výhradně administrativní a jiné kancelářské činnosti.

Dále pak roste zájem o výrobní automatizaci v mnoha podnicích zabývajících se pásovou a jinou výrobou. Pro ty z vás, jichž by se něco takového dotklo, však máme dobré zprávy. Je prakticky nemožné ze dne na den vybavit podnik s tisíci zaměstnanci plně automatizovanou výrobní linkou. To zaprvé. A zadruhé se žádná větší společnost nechystá provést změny takového rozsahu v následujících 5 letech.

Z toho, co víme, tak mohou být ohroženy kancelářské a administrativní pozice a práce továrního dělníka. Dále pak v důsledku stále se vyvíjejícího ChatGPT a jiných chatbotů není vyloučen ani postupný zánik textařských prací. Jsou to redaktoři, scenáristi či dokonce spisovatelé. Dle webu Unmudl[2] pak může dojít i na pokladní, řidiče, telemarketery, některé pozice ve zdravotnictví a tlumočníky. Ve střehu musí být také tradiční filmařství.

Dominance AI neznamená konec

Umělá inteligence je dalším lidským vynálezem, který usnadní svým stvořitelům život. Tak tomu bylo u mnoha dalších objevů a nových technologií. A ty se logicky ujímají naší práce. A lidstvo si z toho žádné trauma nenese. Nebo snad dodnes někdo oplakává zaniklou profesi telegrafisty, rovnače kuželek nebo pána, který tloukl lidem do oken, aby je probudil?

Doba jde dál a gramotnost v oblasti informačních systémů a technologií stále stoupá. A má-li se blízká budoucnost stát dobou překotné automatizace snad ve všech myslitelných oborech, je potřeba nechat vzniknout mnoha novým pozicím. Ty budou nutné nejen pro dohled nad automatizovanými úkony, ale i pro udržení umělé inteligence na uzdě. Ne všechny problémy ji totiž lze naučit zvládat pouhopouhým strojovým učením.