Bezdrátovou 5G síť může podle operátorů v současnosti v Česku využívat již více než polovina obyvatel. Do roka by to mohla být naprostá většina. Operátoři mluví o nejrozsáhlejší modernizaci mobilních sítí v historii. V článku se dozvíte, jaké výhody z toho vyplývají, ale také jaká existují rizika.

Pokrytí v České republice

Nová generace mobilních sítí se šířila v Česku pomalu, ale jistě. V roce 2020 zahájil Český telekomunikační úřad aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz a 3,5 GHz pro 5G. Podmínkou bylo spuštění služeb operátorem do dvou let. Vláda vybrala pět měst (Bílinu, Ústí nad Labem, Plzeň, Jeseník a Karlovy Vary), ve kterých se novinka přednostně testovala. Jako první z komerčních společností se příležitosti chopila O2 a v polovině roku 2023 operátoři nabízí tuto službu již více než polovině obyvatel ČR.

Jaké jsou další plány?

Denik.cz oslovil tři tuzemské operátory.[1] Ti chtějí do poloviny roku 2024 pokrýt naprostou většinu populace. „V nejbližším období budou hlavní práce soustředěny na Ostravu a v okresech Břeclav, Chrudim, Pardubice, následované okresy Karviná a Znojmo. Několik stovek dalších 5G vysílačů uvedeme v první polovině roku do provozu i v západních a severních Čechách,“ uvedl pro server technologický ředitel O2 Jan Hruška s tím, že modernizovaná síť je dostupná už po celém hlavním městě, včetně metra. Operátor aktuálně pokrývá místa, kde žije přes 6 milionů lidí.

Mobilní telefony 5G

Mobilní telefony s 5G nabízí mnohonásobně rychlejší a stabilnější internet.

„Ve větších městech nad 50 000 tisíc obyvatel se už může k naší 5G síti připojit 68 % obyvatel. Jedná se zhruba o 2,2 miliony lidí,“ oznámil manažer rozvoje mobilních sítí T-Mobile Endre Miklós.

5G sítím předcházely 3G a 4G. Díky vypnutí sítí třetí generace se uvolnily frekvence pro vysokorychlostní datové služby. „Bývalé 3G jsme nahradili 5G s využitím jedinečné technologie Dynamic Spectrum Sharing (DSS) v pásmu 2100 MHz,“ informoval ředitel strategie Vodafone ČR Tomáš Elbl. Společnost aktuálně hlásí pokrytí 70 % zákazníků.

Výhody 5G sítí

5G odráží nové potřeby komunikace v průmyslu, zdravotnictví, dopravě, administrativě a samozřejmě i potřeby uživatelů.[2] Hlavním přínosem je zlepšení kvality připojení k internetu. Mění se i způsob používání stávajících technologií a zařízení, jako jsou chytré telefony nebo herní konzole. To podstatné ale je, že 5G sítě disponují kapacitou propojit tisíce těchto zařízení v jednu chvíli. Otevírají tím tak prostor pro vývoj nových, inovativních služeb.

Využití v praxi

Rychlejší a efektivnější komunikace je využitelná například při řízení dopravy. V průmyslu pak umožňuje nepřetržitý monitoring výkonu strojírenských zařízení nebo zlepšuje kontrolu kvality díky robotickému vizuálnímu rozpoznávání. Ve zdravotnictví experti očekávají využití technologie v diagnostice a kontrole pacientů na dálku. Kombinace mikroskopické kamery a 5G sítě umožňuje živě streamovat stav orgánů.

„Díky lepší konektivitě bude mít například více lidí přístup k digitálnímu vzdělávání a digitálním dovednostem. Rychlejší a stabilnější spojení může spojit týmy na více místech najednou, což například podporuje práci na dálku. Továrny mohou být modernizovány automatizovanými procesy a propojenými stroji, aby se zvýšila bezpečnost práce a produktivita,“ připojuje podrobnosti Český telekomunikační úřad.

Rizika

Modernizace sítí zvyšuje i zranitelnost, pokud se daná země spoléhá na nevyzpytatelného dodavatele. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost už v roce 2018 varoval před čínskými technologiemi – zejména jde o společnosti Huawei a ZTE.[3] Západní země se rovněž obávají vlivu Číny a případného zneužití postavení na trhu.

Nejde tak jen o ekonomický pohled, ale hlavně bezpečnostní riziko. Představa, že Peking může mávnutím kouzelného proutku zasahovat do všeho, co spadá pod 5G sítě, straší nejednoho západního politika. Česká republika zatím žádné regulace nechystá. Rizik si je ale vědoma. „Vždy jsme patřili mezi země, které tuto problematiku braly vážně, na tom se nic nemění,“ sdělil ČTK poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Regulace

Možný zákaz účasti čínských společností na modernizaci sítí se ale zřejmě už v Evropské unii chystá. List Financial Times s odvoláním na činitele obeznámené s unijním postojem tvrdí, že v případě otálení u členských států Brusel zasáhne.[4] Zákaz by ovšem pravděpodobně nepřišel dříve než příští rok.

Jen třetina unijních zemí zakázala společnosti Huawei podílet se na budování kritických částí nejmodernější sítě. „To je příliš málo. A ohrožuje to kolektivní bezpečnost unie,“ je přesvědčen eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Čínská firma se ohradila s tím, že nejsou důkazy o tom, že by svého postavení zneužila.

Plané obavy

Někteří lidé se 5G sítí obávají z jiných důvodů. Bojí se, že jim poškodí zdraví nebo způsobí třeba neplodnost. Mnohé studie to vyvrací. Naopak žádné relevantní studie nepotvrzují škodlivé účinky. „Absolutní většina fyzikálních projevů expozice lidské tkáně elektromagnetickému poli není biologickým účinkem a už vůbec ne zdravotním účinkem. Dále pak platí, že zdaleka ne každý biologický účinek expozice elektromagnetickému poli má vliv na lidské zdraví. Mnohé biologické efekty jsou eliminovány fyziologickými procesy,“ popisuje Státní zdravotní ústav.[5]

Další na řadě jsou 6G sítě

Česká republika není ještě ani zcela pokryta sítí 5G a už ve světě probíhají přípravy na novější generaci 6G. Televize CNBC oslovila telekomunikační a technologické firmy a zjistila, že chystají spuštění novější verze už v roce 2030.[6]

Standardy 6G ještě nejsou stanoveny, takže není zcela jasná představa o tom, jak bude technologie vypadat. Podle technologického šéfa firmy BT Howarda Watsona 6G přinese do mobilní sítě zvýšenou kybernetickou bezpečnost a více funkcí umělé inteligence.

Další experti předpokládají, že tato síť bude fungovat jako jeden velký senzor, který rozpozná rychlost, velikost a směr pohybujícího se objektu. To je využitelné při výrobě autonomních vozidel (tedy automobilů bez řidiče) nebo při budování automatizovaných továren.