Chcete si cestu zkrátit konverzací? Položte jakoukoli otázku a dostanete odpověď. A pokud vám k tomu chybí drahá polovička, Škoda Auto v druhé polovině roku zařadí do svých modelů chatbota ChatGPT s umělou inteligencí. Tato vychytávka se bude instalovat do řady modelů a půjde o nejnovější generaci infotainmentu prostřednictvím služby Cerence Chat Pro.[1]

Umělá inteligence u vozů Škoda

Pro mnohé modely vozů značky Škoda bude letošní rok průlomový. Automobilka připravuje integraci chatbota ChatGPT, založeného na umělé inteligenci, do své hlasové asistentky Laury. Vylepšení nabídne majitelům vozů značky Škoda lepší zážitek z jízdy a usnadní jim každodenní život.

Tato novinka se týká vozů postavených na platformách MEB GP a MQB EVO. Laura bude mít přístup do rozsáhlé databáze umělé inteligence, která bude dostupná i během jízdy. Funkce je postavená na technologii Cerence Chat Pro od partnera Cerence Inc. a nabízí unikátní integraci ChatGPT v automobilovém průmyslu. Pokud se zajímáte o ochranu svých osobních údajů, zde můžete být naprosto v klidu. Osobní údaje i veškeré informace o vozidle jsou neustále pod ochranou.

Pro lepší zážitek z jízdy

Nové funkce jako chatbot a nejnovější generace zábavních a informačních systémů budou nabízeny od poloviny roku 2024 a týká se to modelů Škoda Octavia, Superb, Kodiaq a Enyaq postavených na platformách MQB EVO a MEB GP.

Technologie přinese celou řadu nových možností, přesahujících dosavadní úroveň hlasových povelů. Lauru budou moci řidiči využít k ovládání infotainmentu, klimatizace, navigace a k zodpovězení otázek v oblasti všeobecných znalostí.

V budoucnu přinese umělá inteligence další možnosti a bude uživatelům umět odpovědět na stále více otázek. To bude užitečné právě během jízdy autem, kdy řidič bude moci komunikovat s chatbotem. Důležitá je interakce v intuitivním mluveném jazyce a podávání informací specifických pro konkrétní model vozu – pro ještě bezpečnější jízdu, protože řidič nebude muset sundat ruce z volantu.

Ochrana osobních údajů a informací o vozidle je pro Škodu prioritou

Pokud vás napadlo, že nová technologie ohrozí vaše osobní údaje nebo informace o vašem vozidle, můžete zůstat v klidu. Použití umělé inteligence je velmi jednoduché. Hlasového asistenta aktivujete povelem „OK, Lauro“, nebo k tomu můžete použít příslušné tlačítko na volantu. Jestliže systém Škoda nemůže požadavek zodpovědět, je předán právě umělé inteligenci.

ChatGPT nemá přístup k vašim osobním informacím ani k údajům o vozidle. Interakce budou bezprostředně po zodpovězení smazány, aby byl zajištěn nejvyšší standard ochrany osobních údajů.

AI se poprvé představila ve Volkswagenech

Umělá inteligence začíná vládnout dnešnímu světu. Nezpochybnitelných výhod využívají i automobilky. Není divu, že umělé mozky se objevují také v nejnovějších infotainmentech. Německý Volkswagen představil poprvé umělou inteligenci v modernizovaném Golfu a odhalil, jak infotainment vybaví novým multimediálním softwarem ChatGPT. Koncern použije osvědčenou technologii ChatGPT pro podporu hlasového asistenta nejen v současných, ale také v připravovaných automobilech i elektromobilech. Digitálního pomocníka oficiálně představí na technologickém veletrhu CES v Las Vegas. Volkswagen musí nabízet stále atraktivnější produkty i kvůli rostoucí konkurenci. V Berlíně se vyrábí nová Tesla. A není to jediný důvod, proč se bát.