Na tiskové konferenci v americkém Cupertinu Apple představil nový iPhone 15. Přinášíme vám přehled jeho funkcí i cenovky, které jsou oproti čtrnáctkám atraktivnější.

Nový iPhone 15 má titanové tělo a je nadupanější než počítač

Hlavní star Apple Eventu se stal iPhone 15 Pro, který má několik „poprvé“. Apple u smartphonu vsadil na maximální odolnost. Tělo je vyrobeno z broušeného titanu Grade 5, který je lehký a odolný současně. Vnitřní část středového dílu je kompletně vyrobena z recyklovaného hliníku, přímo napojeného na titanové okraje, čímž Apple efektivně vyřešil odvod tepla z telefonu.

Kryty barví metodou PVD coating, která je samozřejmě odolnější proti případnému poškrábání. iPhone 15 Pro se bude nabízet hned ve čtyřech barevných variantách: bílé, černé, modré a přírodním titanovém odstínu.

Prvotřídní titan (Foto: Apple.com)
Prvotřídní titan (Foto: Apple.com)

Z levého boku se ztratil tradiční přepínač mezi tichým režimem a vyzváněním. Nahradilo ho akční tlačítko, které stiskem dělá to stejné, co původní přepínač. Navolit si na něj můžete i sadu rychlých akcí. Ve spodní části je umístěn USB-C konektor. U iPhonů Pro s dokupitelným USB 3.0 kabelem nabízí rychlost až 10 Gbps.

Nové iPhony 15 budou k dostání ve dvou velikostech

Základní nabídku tvoří iPhony 15 a 15 Plus s 6,1 a 6,7palcovým displejem. Loňské modely okouzlily dynamickým ostrůvkem místo výřezu displeje pro senzory a fotoaparát. Tento styl převzala i nová patnáctka.

Pokročilé verze iPhonů 15 Pro a 15 Pro Max mají stejně velké úhlopříčky, tedy 6,1 a 6,7 palce. Tyto dvě novinky se od sebe odlišují kromě displeje ještě teleobjektivem a kapacitou baterie.

U displeje Apple šokuje tím, že je nejodolnější v říši smartphonů. Kryje ho totiž vrstva Ceramic Shield. Oku lahodí nejtenčí rámečky, které kdy byly na iPhonu použity. Takže se iPhony 15 o něco málo zmenšily, ale zůstaly jim stejně velké Super Retina XDR displeje.

7 ohniskových vzdáleností u iPhone 15 Pro Max

Na zadní straně jsou umístěny hned tři fotoaparáty. Žhavou novinkou je použití nového zoom objektivu, zvládajícího až pětinásobné přiblížení. Předchozí řada iPhonů 14 nabízela pouze trojnásobný zoom.

Co se týče fotoaparátů, na nich Apple hodně zapracoval. I základní iPhony nabídnou dvojnásobný optický zoom. Hlavní senzor na zadní straně se pochlubí rozlišením 48 MPx a sekunduje mu 12MPx teleobjektiv a 12MPx širokoúhlý fotoaparát.

Sluchátka pro iPhone

Vychutnejte si hry, přehrávání videí nebo hudby s bezdrátovými sluchátky.

Defaultní rozlišení fotoaparátu bude nově 24 MPx. Použitá optika eliminuje světelné odrazy při focení, u kterého je nově vylepšené Smart HDR se širokým dynamickým rozsahem. Apple si na keynote pochvaloval profesionální využití iPhonů a vylepšené noční portréty. Přes kabel je možné propojení s Macem, na němž můžete fotky prohlížet i editovat.

Nový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max představují nejtenčí hrany (Foto: Apple.com)
Nový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max představují nejtenčí hrany (Foto: Apple.com)

Videa lze rovnou nahrávat na externí úložiště a při natáčení je okamžitě vyměňovat. Toto se týká i ProRes videí s novým rozlišením 4K s 60 fps. Videa využívají univerzální barevný profil ACES, zajišťující stejné barvy od zachycení až po promítání. Ve spolupráci s brýlemi Apple Vision Pro umí nové patnáctky pomocí hlavního snímače natočit prostorové video, které si můžete s patřičným prostorovým efektem prohlédnout v již zmíněných brýlích.

Dostaňte do rukou jako první A17 (3nm čipset pro smartphony)

Apple vybavil výkonnější verze čipy Apple A 17 Pro, představující to nejvýkonnější ve světě smartphonů. Výkon bude samozřejmě o dost vyšší než u základní patnáctky. U výkonových jader se dočkáme navýšení výkonu o 10 %, zatímco úspornější jádra mají mít až 3× lepší poměr výkon/Watt, než je tomu u konkurence. Čipset má 19 miliard tranzistorů, NPU jednotka zvládá 35 bilionů operací za vteřinu.

Díky této technologii využívá iPhone 15 Pro umělou inteligenci. Ta funguje přímo na telefonu a mimo jiné pomáhá vylepšovat textury při hraní her.

Vylepšením prošla grafika, kterou si zamilují především hráči. Ta je o 20 % výkonnější a nabídne hardwarovou podporu ray tracing.

Nový iPhone nabízí vysokou přenosovou rychlost (Foto: Apple.com)
Nový iPhone nabízí vysokou přenosovou rychlost (Foto: Apple.com)

Jen pro představu – touto funkcí se chlubí například herní notebooky.

Co to znamená v praxi? Oba telefony budou schopny reálnějšího vykreslování stínů, světla a odrazů v jednotlivých scénách hry. První konzolové hry dorazí na iPhony už začátkem příštího roku.

Oproti loňským iPhone 14 potěší patnáctka nižšími cenovkami

Loňský základní iPhone 14 se prodával za 26 490 Kč. Jeho větší verze iPhone 14 Plus za 29 990 Kč. Novinka pro letošní rok vyjde oproti loňské čtrnáctce levněji. Za základní iPhone 15 zaplatíme 23 990 Kč. Verze 15 Plus vyjde o tři tisícovky dráž.

Zánovní iPhone

Nemůžete si aktuálně dovolit nový model? Není problém!

Lepší ceny se týkají rovněž pokročilejších modelů z edice Pro. Porovnáme-li loňský model iPhone 14 Pro, tehdy cena startovala na 33 490 Kč a provedení 14 Pro Max se prodávalo dokonce za 36 990 Kč.

U nových patnáctek je cena citelně nižší. Nový iPhone Pro lze koupit za bezmála 30 000 Kč. Nadupanější verzi 15 Pro Max lze pořídit za 35 990 Kč, což je opět o něco málo lepší cenovka než za loňskou čtrnáctku.

Předobjednávky startují už tento týden

Chcete se pyšnit novou patnáctkou hned mezi prvními šťastlivci? Předobjednávky budou přijímány už tento týden. V pátek 15. září od 14:00 hodin. Skladem by je mohli mít prodejci o týden později, tedy v pátek 22. září. Jenže vzhledem k nadšení milovníků Apple lze očekávat, že o tyto novinky bude enormní zájem. Ostatně jako každý rok. A většina skladových zásob se rozebere už v rámci předobjednávek.

Nemůžete se rozhodnout? Napovíme, jak vybrat mobilní telefon podle parametrů.