Máte u domu trávník a nevíte, jak ho správně udržovat, aby vypadal jako ten anglický, zelený, svěže vypadající koberec z televizních reklam? Neustále pracujete na zahradě a snažíte se, aby trávník působil hezky a udržovaně, ale výsledek není takový, jaký byste si představovali? Pak si přečtěte pár tipů, jak krásného trávníku docílit a jak o něj pečovat v návaznosti na ročním období.

Pět základních bodů v péči o trávník

  • volba osiva
  • pravidelná seč
  • zalévání
  • hnojení
  • provzdušnění

Kvalitní osivo

Na začátku je potřeba zvolit vhodné osivo. Pro dosažení krásného a hustého trávníku je nejlepší volbou kostřavová travní směs. Díky ní dosáhnete trávníku snů mnohem rychleji. V případě, že se rozhodnete pro luční směs, podoba trávníku bude hezká, ale práce zdlouhavější a časově i finančně náročnější. Zároveň trávník zasejte ve správnou dobu. Vhodný je přelom dubna a května, kdy má půda okolo 10 °C. To je nejpříznivější teplota pro klíčení travního semene.

Pravidelné sekání

Nelze jednoznačně určit, jak často trávník posekat, protože rychlost růstu trávy závisí na počasí. Pokud je deštivější období, trávník roste rychleji a musíme sekat častěji, nejlépe alespoň jednou za týden. V letních suchých dnech je růst trávy zpomalen, proto se můžeme sečí zabývat přibližně jednou za dva týdny. Pamatujme, že čím jsou dny teplejší a sušší, tím lepší je sekání trávy zredukovat, aby mohl trávník pojímat vlhkost z ovzduší a díky tomu odolávat extrémnímu počasí.

Zároveň je třeba vědět, že přílišné krácení trávy není vhodné. Ideální délka trávy je pět až šest centimetrů. Právě kratší délka trávy omezuje schopnost čerpat vlhkost. Trávu vždy zkracujte přibližně o jednu třetinu její výšky. Jestliže tráva sahá do nezměrných výšek, seč opakujte za pár dní až do doby, kdy bude mít tráva požadovanou délku. Naopak v případě čerstvě vyseté trávy je postup trochu jiný. První sečení provedeme tehdy, kdy je tráva vysoká šest až osm centimetrů.

Posekanou trávu ukliďte ihned po dokončení sekání. Necháte-li ležet posečenou trávu na trávníku déle, než je nutné, odvede z něj vlhkost a následně může zplesnivět.

Pravidelné sekání také odrazuje klíšťata, která jsou spokojenější ve vysokých travách. Současně nezapomínejme na větší živočichy, jako jsou hraboši či myši. Ti vyhledávají klid a sekáním je tedy vyplašíme a odeženeme. Větší plochy ale nesekejme od krajů ke středu, drobná zvířata by mohla zůstat ve vyšší trávě uprostřed a pak se připlést přímo do nožů. Ty v každém případě pravidelně kontrolujte. Špatně nabroušená sekačka by mohla způsobit více škody než užitku.

Zalévání

V letních parnech, kdy déle nezaprší, je vhodné trávník pokropit, aby dlouho nežíznil a tím nezměnil svou zelenou barvu na barvu žlutou a posléze hnědou. Takový trávník je poté těžké křísit k životu, proto nezapomínejme na jeho zavlažování. Trávu svlažujme nejlépe opakovaně a za rozbřesku, kdy jsou půda i trávník vychladlé. A jak poznáte zde je již potřeba trávník zalít? Jednoduše pokud tráva zůstane slehlá, když na ni stoupnete.

Hnojení

Kolikrát za sezonu budete hnojit, závisí na zvoleném hnojivu. U krátkodobých hnojiv je třeba hnojit až sedmkrát za sezonu, naopak u dlouhodobých stačí hnojivo aplikovat jen dvakrát až třikrát. Nejdůležitější je hnojení na začátku vegetačního období, tedy na jaře (nejlépe v květnu), a poslední hnojení by mělo proběhnout v říjnu. Hnojení přispívá k příjemné zelené barvě trávy i ke kvalitnímu kořenovému systému. Zároveň dodává trávníku živiny, které může nadměrně čerpat například prorůstající mech. Mimochodem k vyhubení mechu v trávníku existují i hnojiva s obsahem herbicidů. Menší podíl živin než v běžných hnojivech má stále blahodárný vliv pro růst trávy a herbicidy zneškodňují mech. Hnojení provádějte ve vlhkém prostředí. Pokud nemá pršet, trávník pokropte.

Trávníková hnojiva zahrnují celkem šest primárních prvků – dusík, fosfor, draslík, hořčík, vápník a síru. Jaké množství z uvedených prvků musí hnojivo obsahovat, závisí na počasí, respektive na ročním období. Na jaře je vhodné používat hnojiva s větším množstvím dusíku, který má vliv na regeneraci a růst trávníku. Právě díky němu má tráva jasně zelenou barvu. Na podzim užívejte hnojiva s vyšším podílem draslíku, který podporuje odolnost vůči chorobám a extrémům počasí.

V dnešní době je již možné používat biologická a organická hnojiva, proto se vyhněte chemickým látkám, které by mohly trávník nenávratně zničit. Zvažte také mulčování trávy. Jedná se o nejpřirozenější variantu, jak trávě dodávat živiny i dusík. Při sekání trávu drťte a nechte ji na trávníku ležet.

Provzdušnění

Trávník by se měl provzdušňovat dvakrát za rok, na jaře a na podzim. Je nezbytné vyřezat zmechovatělé a zplstnatělé části trávníku a odstranit uvolněné plsti. Trávník se tím zbaví všeho, co by mu bránilo ve zdravém růstu. O provzdušnění se postarají i žížaly. To jsou vítaní pomocníci, kteří jsou lákáni vůní kávové sedliny. Tou tedy občas posypejte trávník.

Je možné použít i vertikutátor. Jde o stroj podobný sekačce, který zajišťuje provzdušnění vrchní vegetační vrstvy trávníku. Nejvhodnější doba pro vertikutaci je suchý trávník asi dva dny po dešti a hloubka prořezu by měla být maximálně čtyři milimetry travního drnu. Díky vertikutaci se trávník oživí, dojde k lepšímu prosakování vody i živin, světla i k lepší cirkulaci vzduchu.

Trávník je poničen, jak ho opravit?

Pokud došlo k zanedbání trávníku, zkuste ho oživit. Provzdušnění proveďte na jaře dvakrát. Následně trávník pohnojte a dosejte, pokud je potřeba. Nezapomeňte na zavlažování a tráva se nejspíš brzy zazelená. Mějte také na paměti, že v dlouhých horkých dnech tráva zkrátka zhnědnout může. Jde o dormanci, tedy klidový stav, kdy je zastaven travní růst a voda je směřována do kořenů. Většina odrůd trávy je v této fázi tři až čtyři týdny a poté proveďte hloubkovou zálivku. Hnojení by nepomohlo.