Sezona jablek už vrcholí a jablečné sady a zahrady praskají ve švech. Otázkou mnoha lidí je, kam úrodu dát a uschovat přes zimu. Chtěli byste mít plno vitamínu i přes zimní sezonu? Jak správně ovoce uchovávat, aby nám jablka vydržela co nejdéle? V tomto článku vám poradíme, jak na zazimování jablek, aby vám vydržela až do jara.

Zdraví vpřed

Jablka obsahují vlákninu, která je obsažena ve slupce. Mají velice nízký obsah cukru, málo kalorií a dodávají energii. Obsahují vitamín C a látky pro tělo nezbytné – křemík, vápník, draslík, železo, měď a zinek. Mají též blahodárný účinky na: nespavost, správné fungování metabolismu, činnost mozku, trávicí soustavu nebo pro náš nervový systém. Pomáhají při: zánětech, průjmu, zácpě, nechutenství, horečkách a bolestem hrudníku.

Sklep to jistí

Nejlepší variantou, kde uschovat jablka je sklep. Je tam příhodná teplota, při které se úroda jablek nebude kazit, ale také vlhkost. U sklepního prostoru je podstatné, aby byl udržovaný, čistý, vzdušný, a samozřejmě chladný. Doporučeno je vydezinfikovat sířením. Vhodnou úpravou sklepa je použití vápna s přídavkem 3% modré skalice na stěny. Teplota sklepu by měla být tak akorát. Velké teplo ani mráz jablkům neprospívá. Nejvýhodnější teplota je okolo 4 °C. Pro jablka je potřebná minimálně 85 % relativní vlhkost vzduchu. Způsob je ten, že pokropíte podlahu vodou, ale nikdy ne ovoce.

Další varianta je ta, že na zem postavíte nádobu s vodou a pravidelně ji doplňujte. Někteří zahrádkáři používají bedýnku s mechem, ale ten musíte vlhčit.

Nemíchat s bramborami a kořenovou zeleninou

Jestli vás napadlo, že byste jablka uskladnili do bedýnky společně s kořenovou zeleninou a bramborami, tak tento postup nevolte. Porušili byste chuť či vůni, a také jablka rychle nasávají pachy z okolí, a naší preferencí, aby jablka zůstala ve stavu, ve které byla. Také se snažte nemíchat různé odrůdy k sobě, každá má jiné nároky na uskladnění a vzájemná blízkost jim neprospívá. Například letní odrůdy není vhodné ani přechodně skladovat spolu se zimními odrůdami. Vylučují totiž více etylenu, a tím snižují trvanlivost zimních jablek.

Stopka dolů, bubák nahoru

Důležité je uskladnění jablek se stopkou. Ukládejte je do čistých, nejlépe do vydezinfikovaných a vzdušných bedýnek. Lístky zásadně dolů a bubák nahoru. Nedoporučuje se ve více vrstvách na sobě.

Když není sklep

Jestli žijete v bytě a nemáte sklep či jiné místo pro uskladnění, vhodná varianta je chladná chodba nebo též poslouží balkon. V těchto prostorách je lepší dávat úrodu do kartónových krabic vystlaných hoblinami, popř. jen tužším vlnitým papírem. Musíte-li dát s ohledem na nedostatek místa více vrstev ovoce na sebe (max. je 4), oddělujte vlnitým papírem, který zabrání otlačení. Jednotlivé krabice přikryjte perforovanou fólií, která brání vysychání. Natrhaná jablka se dají v případě potřeby skladovat také v proděravělých igelitových pytlích. Je to sice krajní řešení, ale pořád lepší než volně v košíku. Plody můžete poskládat do bedýnek či jiných dřevěných nádob – například dřevěný stojan.

Ať vám vydrží až do jara

Pro uskladnění je nejlepší přiměřená teplota, vlhkost a správné uskladnění. Pravidelné větrání a kontrolování jablek během skladování zaručují, že úroda vám vydrží až do jara. Pokud najdete mezi úrodou nahnilé plody, ihned odstraňte. K uskladnění jsou nejlepší především tyto odrůdy: Idared, Golden Delicious, Rubín, Gloster nebo Boskoopské červené. Tak ať vám vaše úroda vydrží!