Migrénu asi není nutné představovat. Urputná bolest hlavy, která může trvat hodiny až dny a znemožňuje tak nejen práci, ale v podstatě jakoukoli běžnou činnost. Pojí se s ní nevolnost, zvracení, citlivost na hluk a světlo, bolesti očí, bolesti páteře, poruchy vidění, zimnice, únava, pocení.

Pro ohromné množství lidí je to realita prožívaná stále znovu každý měsíc, zvlášť pokud jste žena. Ženy totiž trpí migrénou dvakrát častěji než muži. Často je doprovází při menstruaci či v těhotenství. Ale ani mužům se migréna nevyhýbá. Jde o částečně dědičnou záležitost a může postihnout téměř každého.

Proč se migréna může objevovat

Proč přesně ale migréna vzniká, to zatím není objasněno. Víme alespoň o faktorech, které mají se vznikem migrény co dočinění. Příčinou mohou být hormonální změny právě v období menstruace nebo v těhotenství, protože způsobují výkyvy hladiny estrogenů.

Spouštěčem může být nedostatek pohybu, ale i nadměrné fyzické či psychické vypětí, jako je stres a nedostatek spánku. Migrénu spouští i změny prostředí, rychlé změny atmosférického tlaku a výkyvy počasí. Strava je velkým hráčem a často klíčem ke zdraví. Nevhodný jídelníček, který obsahuje nadměrné množství čokolády, alkoholu a umělých dochucovadel, může vyvolat nepříjemné migrény.

Dalšími spouštěči migrény může být např. nepřiměřené sluneční záření, oční vada, zubní problémy, prudké či blikající světlo, nadměrný hluk, prašné prostředí, hypoglykémie, kouření, alkohol, hlad a žízeň, stavy po úrazech hlavy – kdy vzniká migréna od krční páteře. Migrénu ale může vyvolat i nadužívání léků na bolest nebo hormonální antikoncepce.

Jak s migrénou bojovat

Když se objeví migréna, jako první sáhněte po aspirinu, paracetamolu nebo lécích jako jsou ibuprofen, naproxen, diklofenak a dalších nesteroidních látkách. Pokud vám na migrénu léky nezabírají, navštivte vašeho lékaře a ten vám navrhne dlouhodobou preventivní léčbu.

Od nevolnosti a zvracení, které může migrény doprovázet, si můžete pomoci doplňky stravy se zázvorem. Od věci jistě nejsou ani bylinné zklidňující přípravky jako je kozlík, meduňka, mučenka a přípravky s ginkgo bilobou.

Z dlouhodobého hlediska byste se měli soustředit na úpravu životosprávy. Zaměřte se na stres, jídelníček, nebo fyzickou aktivitu. Jestli jste si vědomi, že s některou z těchto oblastí máte problém, věnujte jí více pozornosti. Pravidelně se hýbejte na čerstvém vzduchu. Dopřejte si kvalitní, pravidelný spánek. Dodržujte pitný režim a vyhněte se alkoholu či kávě. K dispozici je také psychoterapie, relaxační cvičení, reflexní terapie, fyzioterapie nebo biofeedback.

V jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na měď, např. tmavé pečivo, čerstvé dietní maso, játra, drůbež, ryby, vejce, nízkotučné mléčné výrobky, zelenina (celer, mrkev, řepa), ovoce (ananas, třešně), koření (petržel, česnek, bazalka), mandle, luštěniny, zelené olivy, bylinkové čaje, káva bez kofeinu, zázvor, minerální voda s obsahem hořčíku.

Vynechat byste pak měli uzeniny, uzené a sušené maso, kvašené nápoje, tučné mléčné výrobky, aromatické koření, glutamát, kvasnice, umělá sladidla, čokoláda, kofein, kolové nápoje, destiláty, červené víno, pivo. Obsahují totiž tyraminy, po kterých vás může bolet hlava.

Okamžitá pomoc

Kromě léků vám uleví i studené či teplé obklady na šíji, studený obklad na oči a chladivá mast na spánky. Lehněte si v klidné temné místnosti a pokuste se usnout.