Spánek je důležitý jak pro naše fyzické zdraví, tak i pro to psychické. Je proto nezbytné nesnižovat kvalitu našeho spaní. Zde je pár tipů, jak zlepšit kvalitu spánku.

Co je to ten spánek?

Spánek je období, kdy je snížená aktivita organismu, máme uvolněné svaly a zavřené oči. Spánek je prováděn vleže. Spící osoba nereaguje na okolí. Je tu ale jistá odlišnost od kómatu, a to, že spánek je lehce zvratitelný a že spícího jedince je možno probudit bez nějakých velkých obtíží. Pozor! Spánek není jen o tom bezvládně ležet, ba naopak spánek má pro lidské tělo blahodárné účinky.

Jak dlouho spát?

Doba spánku je u každého člověka zcela individuální. Většinou se uvádí, že optimální doba spánku se pohybuje okolo sedmi až osmi hodin. Pokud pravidelně spíme kratší dobu než sedm hodin nebo snad více než deset hodin, je to pro tělo nezdravé.

Tipy na zlepšení kvality spánku

Někdo má kvalitu spánku v pořádku a je zcela spokojený, někdo ji má zase na nízké úrovni. Právě těmto lidem by mohly pomoct následující rady na zkvalitnění spaní, aby byl jejich budoucí spánek co nejkvalitnější a dodal jim dostatečnou energii na další den.

Spánková rutina

Udržujme spánkovou rutinu. Co to znamená? Choďme spát, pokud je to alespoň trošku možné, každodenně ve stejnou dobu a vstávejme každý den ve stejný čas.

Tmavá a chladná místnost

Pro některé je to k nevíře, ale ano, opravdu to tak je. Kvalitu spánku ovlivňuje i teplota v místnosti. Je prokázáno, že v pokoji s chladnější teplotou se nám bude spát mnohem lépe. Nastavme si proto teplotu pokoje na nízkou teplotu, doporučuje se zhruba osmnáct až dvacet stupňů Celsia.

Další prioritou je tmavá místnost. Pořiďme si proto tmavé závěsy či rolety nebo žaluzie.

Relaxace

Před spánkem je vhodné dělat relaxační aktivity. Patří mezi ně například poslech uklidňující hudby nebo čtení oddechové knihy. Tyto odpočinkové činnosti navodí příjemnou atmosféru, naše tělo i mysl se uvolní a navodí nám i kvalitní spánek.

Něčeho se musíme vzdát

Chceme-li, aby náš spánek byl kvalitní, měli bychom se vyhnout odpoledne a večer konzumaci kofeinu, alkoholu, čaje, coly, energetických nápojů a nikotinu. Tyto látky jsou takzvané stimulanty, to znamená, že zvyšují aktivity organismu, a to my rozhodně nechceme, když se potřebujeme v klidu vyspat.

Stop (nejen) mobilu!

Odborníci doporučují, abychom se minimálně hodinu před spaním vyhnuli používaní elektronických zařízení, mezi taková zařízení patří mobily, počítače, tablety a jiné.

Doplňky

Nebojme se využívat doplňků stravy podporujících kvalitní spánek. Na trhu jich existuje celá řada. Prospěšné je množství bylin, například kozlík lékařský. Vhodnou látkou je také melatonin a nebo CBD kapsle na spaní.

Cvičení

Je všeobecně známo, že zdravá únava je ta nejlepší únava, která následně vede ke kvalitnímu spánku. Postačuje pouhých třicet minut denně a budeme spát jako nemluvňátko.

Spěme v noci

Vyhýbejme se spánku přes den, spíme-li během dne, tak se naopak budeme cítit ještě více unaveni, a to nám jen zhorší kvalitu nočního spánku.

Vyřešme problémy

Je něco, co nás tíží? Vyřešme problémy dříve, než ulehneme k spánku. To praví již pravidlo našich prarodičů: "nikdy nechoďme spát naštvaní, nikdy nechoďme spát, pokud jsme problém nevyřešili." Nevyřešené problémy jen negativně ovlivní kvalitu spánku.

Trpíme-li depresemi či úzkostmi, včas vyhledejme odborníka. Jinak se budeme točit jen v bludném kruhu: psychické problémy - špatná kvalita spánku - fyzické problémy - psychické problémy a tak pořád dokola.

Větrat, větrat, větrat

Před spánkem si pořádně vyvětrejme.

Postel jen pro spaní

Postel je určená pouze ke spánku a sexuálním aktivitám. To znamená, nejezme a nečtěme v ní, nedívejme se z ní na televizi. Do postele si zalehneme jen, až jsme dokonale ospalí, naopak ráno z postele hned vyskočme a moc se v ní nepovalujme. Důležitou součást naší postele, jako prostoru pro kvalitní spánek, tvoří lůžkoviny. Jejich výběr není radno podceňovat.

Nejezme!

Před spánkem nejíme těžká jídla. Nejlépe tři hodiny před ulehnutím nejíme vůbec.

Štěstí spočívá v dostatečném a kvalitním spánku

Zlepší-li se kvalita našeho spánku, zlepší se naše celkové rozpoložení. Budeme fyzicky i psychicky v pohodě. Je proto zcela důležité znát tipy, jak zkvalitnit svůj spánek. Znát tyto rady se opravdu vyplatí.

Často se ptáte

1️⃣ Jak na zlepšení spánku?

Spěte v dobře vyvětrané místnosti a na kvalitní posteli. Důležitý je také správný výběr matrace a kvalitní lůžkoviny. Příjemná relaxační koupel a mléko s medem vám dopomohou k lepšímu spaní.

2️⃣ Jaké bylinky pomohou se spánkem?

Nejlepšími bylinkami na spánek jsou heřmánek, meduňka, mučenka, šafrán či třezalka. Bylinky jdou užívat i jinak protože na problémy s usínáním vyvolané stresem či přepracováním například skvěle funguje kozlík lékařský.

3️⃣ Jak si napravit spánkový režim?

Většinou se doporučují známé zásady zdravého životního stylu. To znamená pravidelné sportování, pravidelná fyzická aktivita – doporučujeme ji dvakrát až třikrát týdně. Chodit spát v pravidelnou dobu a stejně tak pravidelně vstávat.